PROJEKT

  • "Myseľ osvietime, srdce zušľachtíme, žiaka do života pripravíme."
  • Strategickým cieľom projektu je:
    Uľahčiť a prispôsobiť žiakom z marginalizovaných rómskych komunít (ďalej "MRK") vzdelávací proces vo vzťahu k ich osobitným vzdelávacím potrebám a zvýšiť tak ich vzdelanostnú a spoločenskú úroveň.
  • O projekte

HURÁ, HURÁ, HURÁ!!!

28. jún 2013

HURÁ, HURÁ, HURÁ!!!

Takto sme v piatok 28. 6. kričali v našej školičke, aby sme sa rozlúčili s uplynulým školským rokom. Všetci sme sa tešili a zároveň aj smútili. Dočkali sme sa síce vytúžených prázdnin, ale bude nám smutno. Dva mesiace však ubehnú ako voda a 2. 9. sa opäť stretneme plní síl a chuti do nového školského roku 2013/2014.

Krásne leto všetkým!!!

Filed under Fotogaléria

Titul „Škola priateľská k deťom“

26. jún 2013

Titul Škola priateľská k deťom

Slovenský výbor pre UNICEF udelil našej škole na základe splnených kritérií programu opäť titul „Škola priateľská k deťom“. Ako škola máme právo používať baner s logom UNICEF na našej webovej stránke.

Celoročný program Škola priateľská k deťom (Child Friendly School) je postavený na myšlienke Dohovoru o právach dieťaťa. Pomocou stanovených kritérií vzdeláva a vychováva k uplatňovaniu práv dieťaťa celé kolektívy škôl. Cieľom programu je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou. Kritériá Školy priateľskej k deťom sú stanovené Slovenským výborom pre UNICEF. Určite aj ďalší školský rok sa posnažíme, aby sme tento titul získali znova.

Filed under Fotogaléria

Letná roleta 2013

26. jún 2013

Letná roleta 2013

„Čo to je???“ Predsa názov workshopu, ktorý sa uskutočnil 26. júna v budove bývalého amfiteátra v Hnúšti. Zrealizovala ho Agentúra pre rozvoj Gemera v Hnúšti v spolupráci s Great Lakes Consortium, Art Council at Lake Erie West z USA a Centrom Komunitného organizovania z Banskej Bystrice.

„Prečo o tom píšeme???“ Lebo aj my sme sa tohto workshopu zúčastnili. Formou skupinovej práce sme najprv vymysleli a vzájomne si nakreslili logo na tričká pre svoju skupinu, a následne sme výtvarne spracovali svoje predstavy o priateľstve, spolupráci, tolerancii a komunite na staré rolety.

„No a kde si tieto naše predstavy v podobe obrazov môžete pozrieť???“ Na vystavených roletách v Múzeu socialistických kuriozít v Hnúšti. Veríme, že tak ako sa nám v super atmosfére výborne maľovalo, aj vám sa budú naše výtvory páčiť.

Filed under Fotogaléria

Účelové cvičenie na ochranu života a zdravia a didaktické hry v prírode

26. jún 2013

Účelové cvičenie na ochranu života a zdravia a didaktické hry v prírode

Tak ako každoročne, aj tento rok sme posledný týždeň v škole absolvovali účelové cvičenie na ochranu života a zdravia pre starších žiakov a didaktické hry v prírode pre mladších žiakov. Spoločne prostredníctvom súťaže sme si zopakovali vedomosti a zručnosti z ochrany prírody, požiarnej ochrany a zdravotnej oblasti. Ako obyčajne najzaujímavejšou časťou pre žiakov bolo preverenie telesnej zdatnosti žiakov. Počasie nám síce neprialo, no a aj napriek tomu, že sme celý deň trávili v budove školy - v telocvični a triedach, zažili sme veľa zábavy a pekných posledných spoločných chvíľ v tomto školskom roku.

Filed under Fotogaléria

ENVIRO v prírode

20. jún 2013

ENVIRO v prírode

Komu by sa už chcelo učiť v takejto horúčave. Veru ani nám nie, a tak sme sa vo štvrtok 20.6. vybrali na environmentálnu vychádzku do nášho okolia. Prešli sme sa smerom do Pavlínky, kde sme sa trošku ovlažili v potôčiku a potom sme pokračovali cez Hôru ku Stupom. Príjemnou lúčno - lesnou cestou sme sa naľakali hada, ktorý sa pred nami našťastie rýchlo schoval a neskôr sa niektorým podarilo zočiť dokonca jeleňa. Keď sme prišli ku Stupom nejeden z nás by sa hodil do vody, no keďže to tam nie je pre naše deti bezpečné a kúpanie je len na vlastnú zodpovednosť, tak sme sa rýchlo tejto myšlienky vzdali a postačil nám len pohľad na plynúcu vodu. Je to zvláštne, ale mali sme pocit, že aj to nás osviežilo.

Takto osviežení sme sa vrátili do školy, kde sme si v chládku, posilnení tekutinami a desiatou zhrnuli envirodeň a zážitky, ktoré sme sa počas vychádzky prežili.

Filed under Fotogaléria

Deti slnka

12. jún 2013

Deti slnka

„Viete čo sa stalo v stredu 12. júna 2013??? …Neviete??? Tak ja vám to prezradím.“

Naše slniečka z divadielka Dobšinský deťom spolu so strigou Agátou odcestovali do Rimavskej Soboty, aby sa tam zúčastnili Slávnostnej akadémie špeciálnych základných škôl „Aj my to dokážeme“. Pod názvom Deti slnka sa konalo už po 18-krát kultúrne podujatie, ktoré organizuje občianske združenie Slnko pre všetkých - Detský fond v Rimavskej Sobote. Ani v tomto roku nemohla chýbať moderátorská dvojica - Alica a naša striga Agáta, ktorá si na pomoc vzala aj čertíka Bertíka. Spolu s talentovanými deťmi jednotlivých škôl, a samozrejme za účasti našich "slniečok" pripravili výbornú náladu. Ďakujeme za skvelý kultúrny zážitok.

Filed under Fotogaléria

Dobšinský deťom

7. jún 2013

Dobšinský deťom

„Kde bolo, tam bolo…“ - takto sa začínajú naše obľúbené rozprávky v knižkách, ktoré si čítame. A ako sa do tých knižiek dostali? To sme sa dozvedeli počas kultúrneho predstavenia Dobšinský deťom, ktoré si pripravili žiaci a ich pedagógovia zo Špeciálnej základnej školy v Klenovci.

Na začiatku sme spoznali zázračnú vílu z rozprávky, ktorá nás sprevádzala celým predstavením. Najskôr nás zoznámila s ujom Paľkom Dobšinským, ktorý bol slovenským zberateľom a zapisovateľom ľudových rozprávok. Ujo Paľko zapísal naše obľúbené rozprávočky do kníh a spolu s účinkujúcimi nám ich predstavil. Maličké deti nám zahrali rozprávku O Pampúšikovi, dievčatá zatancovali ako nežné víly, žiarivé slnká i zlé ježibaby. Žiaci II. stupňa zvládli ako profesionálni herci rozprávku O dvanástich mesiačikoch. Z materskej škôlky Karola Pajera nám zatancovali krásne princezné a ich princovia. Na záver sa prišla s ujom rozprávkarom zoznámiť aj striga Agáta, ktorá spolu s vílou pozvala na pódium všetkých účinkujúcich. Vo víre spoločného spevu a tanca na pódiu, ale i v hľadisku, sa skončila hodinka plná rozprávok a rozprávočiek z pera Pavla Dobšinského.

Vierkapdficon_small (1K) Martinapdficon_small (1K) Margarétapdficon_small (1K) Natašapdficon_small (1K)
Kristínkapdficon_small (1K) Erikpdficon_small (1K) Andrejpdficon_small (1K) Ondrejpdficon_small (1K)

Filed under Fotogaléria

Svetový deň bez tabaku

31. máj 2013

Svetový deň bez tabaku

31. máj - tento deň bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day). Zmyslom 31. mája je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku a podporiť všetky aktivity a chrániť deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením. V roku 2013 sa Svetový deň bez tabaku nesie v znamení zákazu reklamy na tabakové výrobky, ich propagácie a sponzorstva. My sme sa do celosvetových preventívnych aktivít zapojili výrobou posterov Normálne je nefajčiť.

Filed under Fotogaléria

Výstava prác žiakov ŠZŠ

31. máj 2013

Výstava prác žiakov ŠZŠ

Dňa 31.mája 2013 bola v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote slávnostne otvorená výstava prác detí ŠZŠ Aj my to dokážeme. I my sme prezentovali šikovnosť a kreativitu našich detí, za ich snahu a reprezentovanie školy im ďakujeme.

Výstavu prác si môžete pozrieť na vlastné oči priamo v knižnici alebo v našom fotoalbume.

Filed under Fotogaléria

Výlet na hrad Modrý Kameň

30. máj 2013

Výlet na hrad Modrý Kameň

Vo štvrtok 30.5.2013 sme prežili necelú hodinu v stredoveku na hrade Modrý Kameň. Na nádvorí nás privítala pani v dobovom odeve, od ktorej sme sa dozvedeli, že pán hradu gróf Balaš nás žiada o pomoc. Treba oslobodiť jeho syna. Rozhodli sme sa, že mu pomôžeme a poradiť sme sa šli k veštici do podzemia. Získali sme od nej 3 indície a odporučenie vycvičiť sa na boj s nepriateľom. Absolvovali sme chodenie na chodúľoch, cestičku obratnosti, hodinu šermu, streľby i sebaobrany. Spoločne sme dobili bránu, aby sme sa dostali na hrad. Tu sme sa museli predierať pavučinami v úplnej tichosti, aby sme nezobudili turka, ktorý mal pri sebe mapu. Na tejto mape bolo vyznačené miesto, kde je ukrytý grófov syn. Mapu sme získali a ponáhľali sme sa oslobodiť mladého pána. Ten nás z vďačnosti naučil, ako sa máme pred jeho otcom ukloniť, aby sme ho nenahnevali. Gróf Balaš nás za záchranu svojho syna odmenil - slávnostne nás pasoval za rytierov a šľachtičné. Zdá sa vám to neuveriteľné? O pravdivosti našich slov sa v týchto dňoch môžete presvedčiť aj vy na hrade Modrý Kameň.

Tento úžasný výlet do stredoveku sa uskutočnil vďaka OZ Slnko pre všetkých - Detský fond v Rimavskej Sobote. ĎAKUJEME!!!

Filed under Fotogaléria

Beseda s lekárkou

24. máj 2013

Beseda s lekárkou

V piatok 24. mája sa žiaci II. stupňa zúčastnili besedy s lekárkou z ÚVZ z Banskej Bystrice. Porozprávala žiakom a pomocou prezentácie im ukázala, čo ohrozuje ich zdravie, akou cestou sa šíria vírusy a baktérie a ukázala, ako si môžu chrániť svoje zdravie a zabrániť šíreniu nákazy.

Filed under Fotogaléria

Exkurzia - Drienčany

22. máj 2013

Exkurzia - Drienčany

Štvrtú májovú stredu sme zamierili do Drienčan. V tejto malej dedinke strávil časť svojho života zberateľ slovenských rozprávok Pavol Dobšinský. Pôsobil tu ako evanjelický farár 24 rokov.

Na malom námestíčku nás privítala ježibaba s svojou čiernou mačkou - drevené sochy, ktoré sú súčasťou autobusovej zastávky. Informačná tabuľa nás nasmerovala k nášmu cieľu - k evanjelickému kostolu a fare. Kostol je postavený na vyvýšenom mieste, dostali sme sa k nemu dreveným schodišťom. Vo vnútri nás zaujal zachovalý maľovaný kazetový strop a organ. Pri kostole sa nachádza aj miesto posledného odpočinku Pavla Dobšinského. Pár krokov ďalej je fara, ktorá bola skoro štvrťstoročia obydlím rozprávkára. Tu sme si prezreli jeho izbu s posteľou a pracovným stolom. Po prehliadke fary sme zamierili za Drienčany na neďalekú lúku, na ktorej sú postavené slnečné hodiny z dreva a kameňa s priemerom 7 metrov. Súčasťou hodín sú drevené plastiky postavičiek zo známych slovenských rozprávok Pavla Dobšinského. Sú tu Janko a Marienka, černokňažník, ale aj Maruška a trpaslík, ktorí sa s nami milo rozlúčili a my sme plný zážitkov vrátili domov.

Filed under Fotogaléria

Deň Afriky

24. máj 2013

Deň Afriky

V rámci Dňa Afriky sme chceli žiakom priblížiť ako sa hrajú deti v afrických krajinách, a že aj napriek chudobe, nebezpečenstvu a hladu sa vedia tešiť. Aj tie najchudobnejšie deti si dokážu svoj zdanlivo jednofarebný život skrášliť hračkou, ktorú si vyrobia sami, pretože obchody na ich predaj neexistujú. Preto sme pre žiakov vymysleli pár aktivít. Prvou aktivitou sme žiakov rozdelili do skupín. Tie sme si vytvorili podľa zvieratiek, ktoré žijú v Afrike (slon, žirafa, opica, lev, krokodíl) Žiaci hľadali medzi sebou rovnaké zvieratká, ale len podľa pohybov. Nemohli pri tom rozprávať. Takto rozdelení žiaci do skupín vytvárali názov AFRIKA len z materiálov, ktoré našli na školskom dvore (listy, kamene, kvety, papeky, drievka a pod.) Deti v Afrike musia od malička pomáhať rodičom z domácimi prácami a pomáhať im na poli. Okrem toho pomáhajú rodičom s mladšími súrodencami a musia nosiť vodu. Tak sme žiakom pripravili aktivitu, v ktorej museli prenášať vodu, aj keď trochu iným spôsobom. Žiaci museli slamkou prenášať vodu z plného do prázdneho pohára na určitú vzdialenosť. Poslednou aktivitou bola výroba netradičnej lopty. Každá skupinka vyrobila loptu z rôznych materiálov (papier, igelit, handry…), a potom skupiny súťažili, kto strelí najviac gólov do bránky svojou vlastnoručne vyrobenou loptou. Týmito aktivitami v rámci Dňa Afriky sme našim žiakom dali možnosť nahliadnuť na skutočný obraz Afriky, ktorá je chudobná ale aj radostná.

Filed under Fotogaléria

Deň s lesníkmi

20. máj 2013

Deň s lesníkmi

V pondelok 20. mája sa žiaci kolégia Zelenej školy zúčastnili prechádzky lesníckym náučným chodníkom. Jedná sa už o 9. ročník úspešného podujatie, ktoré organizujú LESY Slovenskej republiky v spolupráci s maďarskou republikou a podporou EÚ.

Akcia sa konala v Mestskej záhrade v Rimavskej Sobote, kde bolo pre deti pripravených mnoho zaujímavých stanovíšť. Žiaci sa mohli dozvedieť mnoho zaujímavých vecí od ťažby dreva, geológiu, historické náradie a dreviny, až po kynológiu, poľovníctvo a strelectvo. Najdlhšie sme sa pristavili pri poľovníckych psíkoch a poľovníckych trofejach, ktoré členov kolégia zaujali asi najviac. Okrem toho si mohli vyskúšať ako sa chodí po pocitovom chodníku a skladať veľké puzzle s tematikou prírody, za čo dostali od poľských lesníkov sladkú odmenu. No a ďalším veľkým zážitkom pre žiakov bolo, keď si mohli úplne zblízka prezrieť hasičské auto a s prilbou na hlavne sa stať aspoň na chvíľku záchranárom.

Tejto akcie sme sa ako škola zúčastnili po prvýkrát, ale z kladných reakcií žiačok je jasné, že budúci rok sme v Mestskej záhrade v Rimavskej Sobote znova.

Filed under Fotogaléria

Týždeň modrého gombíka

19. máj 2013

Týždeň modrého gombíka

Tretí májový týždeň od 13. do 19. mája 2013 patril celoslovenskej zbierke Týždeň modrého gombíka. Keďže sme sa ako škola zapojili do projektu „Škola priateľská k deťom“, využili sme aj my šancu pomôcť deťom zabezpečiť lepší prístup k bezpečnej pitnej vode a naučiť ich základom hygieny v dvoch regiónoch na severozápade africkej Ugandy. Uskutočnili sme zbierku Týždeň modrého gombíka, ktorej výťažok poputuje na realizáciu trojročného projektu, na ktorom Slovenský výbor pre UNICEF spolupracuje priamo s kanceláriou UNICEF v Ugande. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité:

  • na výstavbu čistiacich zariadení na slnečný pohon, ktoré privedú nezávadnú pitnú vodu do škôl, zdravotných stredísk a ďalších verejných budov, čím poslúžia 9 000 ľuďom,
  • na výstavbu bezpečných latrín pre 2 500 domácností,
  • na vzdelávanie miestnych technikov o tom, ako majú obsluhovať a robiť údržbu vodovodných a sanitačných zariadení,
  • na šírenie osvety medzi deťmi a ich rodičmi, vďaka ktorej si osvojí celkovo 15 000 ľudí základné hygienické návyky súvisiace s vodou.

Zbierku sme realizovali prostredníctvom dobrovoľníčok. Mgr. Janka Mrnková, Mgr. Katarína Hendlová a Mária Zigmundová patrili k dobrovoľníčkam, ktoré spolu so žiakmi rozdávali v uliciach Klenovca Modré gombíky výmenou za dobrovoľný príspevok do zapečatenej pokladničky UNICEF.

Ďakujeme všetkým, ktorí nám venovali dobrovoľný príspevok v celkovej výške 101,31 € a tak pomohli pridať ruku k ochrane tisícov detí pred smrteľnými chorobami zo znečistenej vody.

Filed under Fotogaléria

Deň matiek

10. máj 2013

Deň matiek

Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Byť mamou je najkrajšie povolanie v živote každej ženy. Rozprávali sme sa o tom aj na hodinách, pokúsili sme sa napísať opis našej mamy a pripravili sme jej malý darček pre radosť.

Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!

Všetky kvety do rúk mamy,
skladám ako drahokamy.
Za jej lásku, plnú nehy,
za zelené detské brehy.
Za jej štedrosť, starosť v hlave,
za dni šťastné, za dni hravé,
za rozprávky nad kolískou,
za to, že vždy stojí blízko.
Mamička, prajem Ti všetko najlepšie ku Dňu matiek.

Peterpdficon_small (1K) Margarétapdficon_small (1K) Andrejpdficon_small (1K) Kristínkapdficon_small (1K)
Martinapdficon_small (1K) Ondrejpdficon_small (1K) Natašapdficon_small (1K)  

Filed under Fotogaléria

Tri hádanky???

10. máj 2013

Habakuky

Ja, striga Agátka, Vám všetkým, malým, ale aj veľkým dám tri hádanky:

Smiley40 (2K) „Habakuky“ - čo je to a kde je to?
Smiley40 (2K) „P. Dobšinský“ - kto je to?
Smiley40 (2K) Som to „Ja“ Agátka na fotke?

Ak uhádnete všetky tri správne odpovede, máte u mňa… áááá hádajte!!!
Jáááj, ale to už budú štyri hádanky. Som ja ale Polepetko Smiley40 (2K)

Správne odpovede nájdete aj na www.habakuky.eu
ps: Ale Vám poviem… bolo nám tam supééééér!!!

Striga Agátka

Filed under Fotogaléria

Regionálna súťaž v prednese poézie a prózy

7. máj 2013

Regionálna súťaž v prednese poézie a prózy

Opäť je tu máj - lásky čas sa hovorí a s májom k nám vždy prichádzajú krásne básničky. Dňa 7. mája v pekný slniečkový deň sa u nás v škole zišli žiaci zo svojimi učiteľmi z iných škôl, aby potešili naše ušká i srdiečka peknými básničkami, či príbehmi. Znovu sme organizovali súťaž v prednese poézie a prózy žiakov špeciálnych škôl a špeciálnych tried pri základných školách.

Súťaž má u nás už dlhodobú tradíciu, koná sa už cca 20 rokov. Tento rok k nám prišli žiaci a pedagógovia zo ŠZŠ Hnúšťa, ŠZŠ slov. Rimavská Sobota, ŠZŠ Revúca, ŠZŠ Jelšava a žiaci zo špeciálnych tried pri ZŠ V. Clementisa z Tisovca. Našu školu reprezentovali Danielka Cibuľová, Janko Radič, Ondrej Radič, Margaréta Oláhová a Diana Radičová. Súťaž nám otvorili šikovné včielky, ktoré sa nám veselo zatancovali, čím priniesli dobrú náladu bez strachu a stresu pred vystúpením. Výkony žiakov hodnotila nezávislá porota v zložení: predseda poroty Mgr. Eva Brndiarová - bývalá riaditeľka našej školy a zakladateľka tejto súťaže, členovia Júlia Štefániková - bývalá zástupkyňa riaditeľa ZŠ a Mária Bobrovská, bývalá naša kolegyňa. Všetci súťažiaci sa predviedli na vysokej úrovni, boli vynikajúco pripravení a porota to mala veru naozaj ťažké. Veď predsa víťazi sú všetci, ktorí majú odvahu vystúpiť pred toľko ľudí a zarecitovať báseň. Avšak porota nakoniec musela rozhodnúť.

Víťazi jednotlivých kategórií:

I. kategória
   1. Elena Cibuľová (ŠZŠ Hnúšťa)
   2. Daniela Cibuľová (ŠZŠ Klenovec)
   3. Mária Pištoľová (ŠZŠ Hnúšťa)

II. kategória
   1. Diana Radičová (ŠZŠ Klenovec)
   2. Marta Kiššová (ŠZŠ Hnúšťa)
   3. Boris Harvan (špec. tr. pri ZŠ V. Clementisa Tisovec)

III. kategória
   1. Jaroslav Radič (špec. tr. pri ZŠ V. Clementisa Tisovec)
   2. Jana Balogová (ŠZŠ Revúca)
       Kristína Žigová (ŠZŠ Rimavská Sobota)
   3. Ladislav Ikri (ŠZŠ Rimavská Sobota)

IV. kategória
   1. Ján Radič (ŠZŠ Klenovec)
       Michaela Bartová (ŠZŠ Hnúšťa)

Všetkým víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.

Veľmi pekne ďakujeme všetkým súťažiacim, pedagógom a našej porote!!! Smiley40 (2K)

Filed under Fotogaléria

TýžDeň Zeme

apríl 2013

„Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie.“

Aj my, v našej škole vedieme deti k tomu, že existencia všetkého človečenstva na Zemi je závislá od toho, ako sa o okolitú prírodu a celé životné prostredie staráme. Treba sa oň nielen starať, ale tiež ochraňovať ho, zveľaďovať a v neposlednom rade šetriť. Dôkazom toho sú okrem iného aj rôzne vedecké výskumy, že kedysi nevyčerpateľné zdroje energie sú v súčasnosti vyčerpateľné.

Aby tieto dôležité fakty naši žiaci pochopili lepšie, zapojili sme sa do Dňa Zelených škôl, ktorý u nás trval nielen celý deň, ale dokonca celý týždeň. Počas neho prebiehali na škole i mimo nej rôzne environmentálne praktické aktivity. Zároveň sme takto proenvironmentálne oslávili aj Deň Zeme, podľa ktorého sme nazvali celú túto akciu - TýžDeň Zeme.

1. deň - Kto môže, pomôže

Kto môže, pomôže

Začali sme už v piatok (19.4.) - z technických dôvodov - odvoz nazbieraného odpadu. Tento deň sme nazvali tak preto, lebo pomáhal naozaj každý, kto mohol - od prípravkárov až po pani učiteľky. Tomuto dňu je osobitne venovaný článok, kde si ho „zvedavci“ môžu prečítať.

2. deň - Zelený deň

Zelený deň

Ďalší deň sme zahájili prezentáciou o programe Zelená škola, do ktorého sme sa tento rok zapojili. Namotivovaní premeniť našu školu na „zelenú“, sme sa vybrali na školský dvor, kde mladší žiaci sadili stromčeky a starší sa starali o prípravu školského políčka a skrášlenie kvetinových záhonov. Okrem nich, na školskom dvore pracovali aj niektorí rodičia žiakov a pracovníci verejnoprospešných prác, ktorí nám prišli pomôcť so svahovaním kopca, ktorý chceme premeniť na náučný chodník. Za ich ochotu sme im nesmierne vďační a tešíme sa, že nám svoju pomoc ponúkli aj do budúcna. Na záver celého dňa, sme si pripili zdravými čajmi z byliniek a plodov záhrady, ktoré plánujeme pestovať u nás v škole.

3. deň - Nezahoď, recykluj!

Nezahoď, recykluj!

Nezahoď, recykluj! - téma dňa - odpadový materiálu. Tento deň bol najmä pre starších žiakov asi najzaujímavejší. Veď posúďte sami, fotografie hovoria za všetko. Mladšie deti tvorili rôzne recyklovýrobky, ako napríklad kvetiny z kusov látky a roličiek z toaletného papiera, alebo náhrdelníky zo zvyškov krepového papiera a kusov plastu, či krokodíla z papierových podložiek na vajíčka. No a starší žiaci, sa na okamih stali módnymi návrhármi a neskôr aj modelmi a modelkami, keď predvádzali svoje recykloodevy. Treba uznať, že fantázii nekládli medze, čo sa osvedčilo na ich výsledkoch.

4. deň - Ekohry s rodičmi

Ekohry s rodičmi

Štvrtý deň prebiehal v popoludňajších hodinách, aby sa ho mohli zúčastniť aj rodičia žiakov. Na úvod nášho spoločného stretnutia sme rodičov v skratke oboznámili s programom Zelená škola a potom nasledovala zábava - deti a ich rodičia spolu súťažili. Súťažili v rôznych disciplínach, pri ktorých museli premýšľať a pri iných zase rýchlo konať. Mali za úlohu napríklad vypiť čo najrýchlejšie 7dcl vody cez slamku, potom správne separovať odpad, či správne priradiť plod k prislúchajúcej rastline. Bola to naozaj zábava, škoda len, že z fotografií nie je možné počuť to povzbudzovanie a nadšenie všetkých zúčastnených. Ešte treba podotknúť, že tieto hry si pre nich pripravili a uvádzali členky kolégia Zelenej školy.

5. deň - Máme radi našu Zem

Máme radi našu Zem

Posledný deň sme venovali osvete. Spolu so žiakmi I. stupňa ZŠ V. Mináča a staršími deťmi z MŠ K. Pajera sme na námestí kreslili obrázky a písali rôzne upozorňujúce nápisy zamerané na ochranu životného prostredia tak, aby si to všetci chodci všimli. Stál tu „Infostánok“ s recyklovýrobkami žiakov a informáciami o Zelenej škole. Zároveň k nám mohli ľudia nosiť elektroodpad, ktorý na našej škole zbierame. Okrem veľkého záujmu detí a učiteľov sme boli milo prekvapení aj okoloidúcou verejnosťou, ktorá sa pristavila, dokonca niečo aj pomohla nakresliť, či zahrať si niektoré z pripravených ekohier.

Tak čo poviete, páčili by sa takéto enviroaktivity aj vám?

Ak ste odpovedali áno, tak ste u nás srdečne vítaní, pretože my v proenvironmentálnej výučbe pokračujeme aj naďalej, a každá pomocná ruka sa nám zíde:

Na záver by som sa chcela úprimne poďakovať všetkým mojim kolegyniam, bez ktorých by tento týždeň nebolo možné zorganizovať - ĎAKUJEM VÁM DIEVČATÁ Smiley40 (2K)

koordinátorka ENV

Filed under Fotogaléria

Beseda s príslušníkmi OOPZ

26. apríl 2013

Beseda s príslušníkmi OOPZ

Dnešný moderný svet prináša mnoho pozitív, ale aj veľa negatív. Človek si ľahko zvykne na príjemné veci. Či sa nám to páči alebo nie, prostredie, v ktorom žijeme, ale aj tlač, televízia, rozhlas, internet, počítačové hry prinášajú veľa negatív, ktoré pôsobia na náš život.

Všetky tieto záporné veci, ktoré nás obklopujú, ovplyvňujú naše myslenie, postoje, správanie, pocity a náš hodnotový rebríček. Sú nebezpečné aj tým, že bývajú často skryté. Preto ich nebezpečenstvo a dosah si ani neuvedomujeme.

Kriminalita a iné protispoločenské javy páchané deťmi a mládežou, ako aj páchané na nich samých sa v dnešnej dobe stávajú fenoménom, ktorý vážne znepokojuje spoločnosť a ktorý treba riešiť. Na našej škole dávame v tejto oblasti veľký dôraz na prevenciu kriminality (cieľavedomé, plánovité, koordinované a komplexné pôsobenie na príčiny a podmienky, ktoré kriminalitu vyvolávajú alebo ju umožňujú, s cieľom jej predchádzania, obmedzovania a potláčania).

V rámci našich aktivít preventívneho charakteru nás navštívili príslušníci OOPZ Hnúšťa. Na besede so žiakmi druhého stupňa sa v prvej časti zaoberali pravidlami správania sa chodcov a cyklistov na vozovke, používanie reflexných prvkov kvôli vlastnej bezpečnosti. Zdôraznili zásady, ktoré majú dodržiavať pri pohybe na cestných komunikáciách chodci, cyklisti i korčuliari. V druhej časti sa zamerali na charakteristiku trestných činov páchaných deťmi a mladistvými, s dôrazom na dôsledky a trestnoprávnu zodpovednosť mladistvých.

Ďakujeme príslušníkom OOPZ v Hnúšti za uskutočnenú besedu a tešíme sa na spoluprácu s nimi pri ďalších preventívnych aktivitách na pôde našej školy.

Filed under Fotogaléria

Školské kolo súťaže v prednese slovenskej poézie a prózy

26. apríl 2013

Školské kolo súťaže v prednese slovenskej poézie a prózy

V piatok sa jedna trieda našej školy zaplnila žiačikmi a žiakmi rôznych ročníkov. Prečo? Započúvajte sa a skúste uhádnuť!


Krista Bendová: Oblačná rozprávka

Plávala nebom rozprávka
v dažďovej kvapke skrytá,
a keď raz pršať začalo -
kvapla mi do zošita.
Spravila z jednej dvojbodky
atramentovú mláku.
Keď do nej pero stúpilo -
písalo rozprávku takú:

Bol vám raz mráčik počerný,
plával si v modrej výške.
Mal uško tu a chvostík tam -
a podobal sa myške.

Zbadal ho biely obláčik,
čo blúdil po nebíčku.
Ten ponášal sa na mačku,
nuž poď ho - chytať myšku.

Aká je teda odpoveď?

ŠKOLSKÉ KOLO SÚŤAŽE V PREDNESE SLOVENSKEJ POÉZIE A PRÓZY.

Zúčastnilo sa jej 18 recitátorov, ktorí predviedli svoje umenie v prednese poézie slovenských autorov. V ich prejave sa odzrkadľovala snaha a niekoľkotýždňová príprava.

Na záver porota oznámila mená žiakov, ktorí nás budú reprezentovať na Regionálnej súťaži žiakov ŠZŠ a špeciálnych tried ZŠ v prednese slovenskej poézie a prózy. Sú to Ivanko Tomáš, Janko Radič, Danielka Cibuľová, Diana Radičová, Ondrej Radič a Margaréta Oláhová.

Filed under Fotogaléria

Stretnutie rodičov a pedagogických zamestnancov školy

25. apríl 2013

Stretnutie rodičov a pedagogických zamestnancov školy

Školský rok 2012/2013 sa prehupol do poslednej etapy, a tak sme aj my na zasadnutí pedagogickej rady zhodnotili edukačné výsledky žiakov našej školy. Samozrejme, že sme o tom informovali aj rodičov žiakov, a to na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo dňa 25. 4. 2013. Prišla asi polovica rodičov a určite neľutovali. Dozvedeli sa o výsledkoch svojich detí, o ich správaní, prospechu, dochádzke, taktiež o projektoch, ktoré škola realizuje.

V rámci týždňa Zelenej školy sme im pripravili zaujímavé súťaže a aktivity zamerané na environmentálnu výchovu. Na záver sme pripravili pre nich burzu obnoseného šatstva, z ktorej mali radosť. Okrem toho si mohli rodičia zakúpiť drobné darčekové predmety za symbolickú cenu, ktorú vhodili do pokladničky UNICEF. Vyzbierané peniaze budú zaslané do Unicefu - program Školy pre Afriku.

Filed under Fotogaléria

Deň Zeme

19. apríl 2013

Deň Zeme

„Zem nepatrí človeku, človek patrí Zemi - my sme súčasťou Zeme a Zem je súčasťou nás.“

Indiánsky náčelník Seattle

V duchu tejto myšlienky a blížiaceho sa "sviatku" Dňa Zeme sme v piatok 19.4.2013 urobili dobrý skutok pre našu Zem a vyčistili sme ju od odpadkov. Postarali sme sa o vyčistenie priestoru v okolí amfiteátra na Lúkach a v okolí Stupov. Treba spomenúť, že na naše prekvapenie sme tento rok v Klenovci nenašli veľa väčších nelegálnych skládok, čo nás samozrejme potešilo. V priebehu predchádzajúceho týždňa, keď sme hľadali znečistené miesta, sme pravdaže našli také oblasti, ktoré je potrebné vyčistiť, no pre našich žiakov tam boli neprístupné podmienky, pretože sa jednalo napr. o strmý svah.

Je smutné, že napriek tomu, že školy svojich žiakov vedú k starostlivosti o životné prostredie, učia ich chrániť prírodu, veľký dôraz kladú na environmentálnu výchovu, vychovávajú budúcich dospelých občanov našej Zeme, stále sa nájdu ľudia, ktorí sa k našej prírode, okoliu správajú neľudsky, znečisťujú ju a v konečnom dôsledku sa starajú o to, že naše deti a ďalšie generácie možno nebudú mať dostatok pitnej vody, čistej pôdy a vzduchu, dávajú priestor pre vznik rôznych chorôb.

My sa však ani napriek tomuto nepriaznivému faktu nevzdávame a v proenvironmentálnej výučbe aj naďalej pokračujeme a snáď sa maličkými krôčikmi dopracujeme k čistejším a čistejším miestam v našom okolí.

Filed under Fotogaléria

Spevácka súťaž - oblastné kolo

17. apríl 2013

Spevácka súťaž - oblastné kolo

V stredu 17.4.2013 sa víťazi školského kola speváckej súťaže zúčastnili oblastnej súťaže špeciálnych škôl v sólovom speve ľudových piesní v Hnúšti, kde svojimi speváckymi výkonmi reprezentovali našu školu.

Okrem trémy, ktorej sa nie a nie zbaviť, sa súťaže zúčastnilo aj mnoho ďalších detí zo špeciálnych základných škôl z nášho okresu, a preto nebolo jednoduché zvíťaziť. Aj napriek tomu, že všetci naši žiaci podali výborné výkony, len jednému z nich sa podarilo umiestniť na stupni víťazov. A tak srdečne gratulujeme druhákovi Mirkovi Radičovi za krásne 3. miesto v I. kategórii.

Samozrejme veľké ĎAKUJEME patrí aj ostatným reprezentantom našej školy - Jankovi Radičovi (1.roč. B variant), Dušanke Oláhovej (3.roč.) a Janke Cibuľovej (5. roč.).

Filed under Fotogaléria

Deň narcisov

12. apríl 2013

Deň narcisov

Hoci tento rok jar akosi neprichádzala, naša škola napriek tomu, v piatok 12. apríla rozkvitla nažlto. Pýtate sa prečo? Lebo aj my sme si pripomenuli maličkým kvietkom, žltým narcisom, spolupatričnosť so všetkými, ktorí sa vyrovnávajú s onkologickým ochorením. S hrdosťou sme prijali tento „kvietok nádeje“, a tak si pripomenuli Deň narcisov.

„Aj keď príde ťažká chvíľa, vedz, že Ťa len navštívila.
O chvíľu sa šťastie usmeje.
Ako slnko sa Ti vráti, do života nádej dá Ti,
Žltý narcis - ten kvietok nádeje.“

Filed under Fotogaléria

Týždeň aktívneho pohybu

8. - 12. apríl 2013

Týždeň aktívneho pohybu

Pri príležitosti Svetového dňa zdravia - 7.4. sme pripravili žiakom týždeň aktívneho pohybu. Po celý týždeň mali žiaci školy dvere na telocvični otvorené. Prostredníctvom aktivít si mali možnosť počas veľkých prestávok upevňovať svoje zdravie. Žiaci si zmerali svoje sily v stolnom tenise, posilnili si svoje svaly činkami, zacvičili si na fit loptách… či vybili si prebytočnú energiu na boxovacom vaku. No proste týždeň aktívneho pohybu, ktorý potešil žiakov aj pani učiteľky. Ďakujem všetkým pani učiteľkám za spoluprácu.

Iveta B.

Filed under Fotogaléria

Stretnutie s Junior ambasádorom

12. apríl 2013

Stretnutie s Junior ambasádorom

V rámci spolupráce s UNICEF sme pre starších žiakov zorganizovali stretnutie s Junior ambasádorom UNICEF. Cieľom vyškolených Junior ambasádorov je zvýšiť povedomie mladých a detí o ich právach, o problematike chudoby vo svete a iných globálnych problémoch. Junior ambasádor UNICEF Maté Rajczi nás navštívil 12. apríla. Mladý, sympatický študent s nami strávil dve vyučovacie hodiny. Jedno interaktívne stretnutie prebehlo so žiakmi V. triedy a druhé so žiakmi VI. triedy. Aktivity, ktoré si pre našich žiakov Maté pripravil, deti veľmi ocenili a ochotne sa zapájali do plnenia úloh. Zaujímavou a hravou formou priblížil žiakom práva detí. Toto stretnutie by malo u našich žiakov rozšíriť vedomosti z oblasti ľudských práv a nám ako škole dúfajme pomôže opäť získať titul ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM.

Filed under Fotogaléria

Pod horou, pod horou čierne psíča breše…

9. apríl 2013

Pod horou, pod horou čierne psíča breše...

Slová tejto pesničky a ďalších známych ľudových pesničiek sa už dlhšiu dobu intenzívne ozývali v priestoroch našej školy. To sa žiaci pripravovali na školské kolo speváckej súťaže, ktorá sa uskutočnila v utorok 9. apríla.

Mladší aj starší preukázali svoju odvahu keď sa nehanbili vystúpiť pred ostatné deti na pomyselné pódium a predviedli nám svoj spevácky talent.

Verte alebo nie, rozhodovanie bolo náročné. Nakoniec sme spomedzi všetkých súťažiacich, vybrali šesť najlepších spevákov, ktorí budú reprezentovať našu školu 17. apríla v oblastnej súťaži špeciálnych škôl v sólovom speve ľudových piesní v Hnúšti.

Všetkým zúčastneným spevákom gratulujeme a víťazom držíme palce.

Filed under Fotogaléria

Ocenenie našej pani učiteľky Mgr. Janky Mrnkovej

4. apríl 2013

ocenenie

4. apríl 2013 bol pre našu školu, ale najmä pre jednu našu pani učiteľku deň, na ktorý sa tak ľahko nezabúda. Pri príležitosti Dňa učiteľov sa zúčastnila slávnostného stretnutia s prednostkou Obvodného úradu v Banskej Bystrici, kde spolu s ďalšími 14 pedagogickými zamestnancami škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Obvodného úradu v Banskej Bystrici prevzala plaketu J. A. Komenského.

Ako dlhoročná učiteľka v súčasnosti zástupkyňa riaditeľky školy dosahuje vynikajúce výsledky v edukačnej činnosti s mentálne postihnutými deťmi. Je aktívna vo všetkým oblastiach, jej nápady, návrhy a rady sú cenné a užitočné pre celý kolektív, školu i obec. Veľkou pomocou pri rozvoji školy a pri skvalitňovaní práce všetkých zamestnancov je jej úspešná tvorba projektov. Pre našu školu, jej prezentáciu a propagáciu je veľkým prínosom. Aktívne sa podieľa na spolupráci s obcou, inými školami, organizáciami a inštitúciami. Pripravuje a organizuje mimoškolské aktivity so žiakmi, pričom sa snaží zapojiť žiakov z iných škôl i rodičov.

Je to človek s veľkým Č, je vzorom nielen pre kolegov, ale myslím si, aj pre mnohých iných ľudí. Jej osobné charakterové vlastnosti, ochota vždy pomôcť, prístup k ľuďom a k práci sú príkladné pre všetkých. Patrí medzi najobľúbenejšie učiteľky zo strany žiakov i rodičov, obľúbená je i v kolektíve.

Za jej vysoko kvalitnú prácu bola ocenená plaketou J. A. Komenského.

Gratulujeme Ti, Janka, ďakujeme, že si, a že si to v našej škole s nami „vydržala“ a ostala. Máme Ťa radi Smiley40 (2K).

Janka Pohorelská

Je šťastím mať prácu, ktorá vás „baví“.
Je šťastím mať okolo seba ľudí, ktorí pri vás stoja.


Janka V špeciálnej škole pracujem od svojich 18 rokov. Hneď prvý školský rok tesne pred letnými prázdninami sa mi stala nepríjemná udalosť, kvôli ktorej som sa chcela vzdať svojho „vysnívaného“ povolania. Aj keď som mala „len“ 18 rokov, uvedomila som si neskutočnú zodpovednosť za krehkú detskú dušičku a náročnosť povolania s názvom učiteľ. Zľakla som sa a rozhodla, že ja toto robiť nebudem, hoci som od malička túžila byť učiteľkou tak, ako bola moja mamina. No ako sa hovorí „nikoho vo svojom živote nestretneme náhodou“ aj ja som stretla človeka, ktorý vtedy pri mne stál, a ktorému vďačím za to, že som neodišla. Tým človekom je naša „teta“ Eva, ktorej patrí z celého môjho srdce_t (5K) veľké ďakujem. Veľké ďakujem patrí aj mojej mamine a samozrejme mojej - našej Kituške, ktoré to vtedy „so mnou“ nevzdali a svojim „osobným čarom“ Smiley40 (2K) ma „donútili“ ostať. Odvtedy prešlo „pár“ rokov a ja som stále v „špecke“, pomaly už ako inventár školy Smiley40 (2K). Viete, že je zaujímavé sledovať, ako sa postavenie učiteľa, prostredie, podmienky, v ktorých pracujete, ale aj deti, ich rodičia, kolegovia a samozrejme riaditelia okolo vás menia? Ja síce ostávam, no aj ja sa mením a všetci tí, ktorí v škole pôsobili, ovplyvňovali moju osobnosť a upevňovali môj názor v tom, že je šťastím mať prácu, ktorá vás „baví“ a je šťastím mať okolo seba ľudí, ktorí pri vás stoja. A ja im za to ďakujem. No predsa nastala „kríza“ a ja som to chcela znova vzdať. Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, ale pobalila som si všetky veci a „čakala“ na koniec školského roka, kedy podám výpoveď. No a znova som mala to šťastie, že pri mne stál človek, moja priateľka Smiley40 (2K) nielen „šéfka“, ktorú si nadovšetko vážim, mám ju veľmi rada, a ktorej som vďačná za to, že naďalej ostávam „inventárom“ školy Smiley40 (2K), ale aj za veľa vecí, ktoré pozitívne ovplyvnili môj osobný život. Nerada píšem články a delím sa o svoje pocity áááále… predstavte si, že ma moja šéfka navrhla na ocenenie citujem: „za dlhoročné vynikajúce výsledky edukačnej činnosti s mentálne postihnutými deťmi“. Ocenenie som naozaj aj dostala a v tej chvíli, keď prečítali moje meno, som v „duchu“ ďakovala, že pracujem práve v „špecke“ so „šéfkou“ a s kolegyňami, bez ktorých by som to nebola „ja“, a že spolu formujeme práve tú krehkú detskú dušičku, v ktorej dúfam zanechávame aj kúsok seba, našu lásku k nim a k nášmu povolaniu.

Ešte raz zo srdiečka

srdce_t (5K)srdce_t (5K)srdce_t (5K) ĎAKUJEM srdce_t (5K)srdce_t (5K)srdce_t (5K)

Život Ti nedáva ľudí, ktorých chceš.
Dáva Ti ľudí, ktorých potrebuješ:
aby Ti pomohli, aby Ťa ranili,
aby Ťa milovali, aby Ťa opustili,
a aby vytvorili z Teba osobu,
ktorou Ti bolo súdené byť…

Janka Mrnková

Beseda s psychologičkou CPPPaP

4. apríl 2013

Beseda s psychologičkou CPPPaP

„Stop alkoholu a viac džúsu“
Pitie môže zabíjať a takto mrháte iba svojim talentom, lebo každý z Vás má nejaký talent, ale alkohol Vám v tom nepomôže, iba zhorší. Tak si radšej dajte džús ako alkohol.

(Nataša Oláhová, 6. ročník)

V mesiaci apríl sme pre našich žiakov v spolupráci s Centrom pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Rimavskej Sobote pripravili besedu. Sympatická slečna Mgr. Jana Ciráková si pripravila zaujímavé a hlavne poučné témy, ktoré si rozdelila pre žiakov podľa ich veku. Žiaci tretieho a štvrtého ročníka sa zaoberali zdravou výživou, ktorú zamerala hlavne na dobré a zlé cukry. Žiaci piateho a šiesteho ročníka si preopakovali škodlivé účinky tabaku, alkoholu a drog na ich zdravý vývin. Veľmi ich zaujala výpoveď známeho speváka Patrika Vrbovského, ktorý prízvukoval najmä negatívny vplyv návykových látok na ich budúci život a hlavne talent, ktorý majú rozvíjať a nenechať ho utopiť v poháriku alkoholu. Najstarší žiaci, žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka sa poučili o možných rizikách práce v zahraničí o neľudskom zaobchádzaní a otrockou prácou. Žiakov na túto tému zaujal hlavne dokumentárny film, ktorý so záujmom sledovali. Keďže témy boli nielen zaujímavé, ale aj poučné, veríme, že si žiaci vytvoria správny názor na danú problematiku a uvedomia si vlastnú zodpovednosť za svoju budúcnosť.

Filed under Fotogaléria

Moje vysnívané povolanie

marec 2013

Moje vysnívané povolanie

Čím budem v budúcnosti? Čím by som chcela byť? Tak takéto otázky si kládli naši žiaci, keď mali svoje vysnívané povolanie stvárniť výtvarne. Už ako malí si vyberáme, čím v budúcnosti chceme byť. Máme svoje malé sny o svojej veľkej budúcnosti. Tieto svoje sny žiaci premietli na papier a naozaj sa im to všetkým výborne podarilo. Ale keďže to bola súťaž, vybrali sme spomedzi kresieb predsa len tie najzaujímavejšie a tými boli kresby Jána Plichtu z 2.ročníka a Dušana Oláha z 5. ročníka. Obidvom srdečne blahoželáme a prajeme všetkým, aby si každý vybral to svoje správne povolanie a určil si svoju životnú cestu tým správnym smerom.

Filed under Fotogaléria

Veľkonočný turnaj v stolnom tenise

25. marec 2013

Veľkonočný turnaj v stolnom tenise

OZ RODON v spolupráci so ŠZŠ a ZŠ V. Mináča zorganizovalo dňa 25. marca 2013 VI. ročník veľkonočného turnaja v stolnom tenise. Turnaja sa zúčastnilo 13 žiakov II. stupňa ŠZŠ a ZŠ V. Mináča, z toho 6 dievčat a 7 chlapcov, ktorí si aj takýmto nevšedným športovým popoludním pripomenuli blížiace sa veľkonočné sviatky. No a čo by to bol za turnaj, keby nemal víťaza. Tohtoročným víťazom sa stal žiak ŠZŠ Ján Oláh, ktorému srdečne blahoželáme. Veľké poďakovanie patrí aj všetkým účastníkom turnaja, a to nielen za vynikajúce športové výkony, ale aj za slušné a férové správanie sa počas turnaja.

A preto, že sa blíži Deň učiteľov, tak Vám všetkým z celého srdiečka prajeme veľa takýchto krásnych chvíľ prežitých spoločne s Vašimi žiakmi :-)

Filed under Fotogaléria

Deň vody

22. marec 2013

Deň vody

„Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi.“

Leonardo da Vinci

Je 21. storočie, doba technického pokroku, stále novších a novších objavov a ľudia si aj napriek tomu len málo uvedomujú, že tak dôležitá zložka nášho života - VODA, je vyčerpateľná, a že raz môže dôjsť k tomu, že jej bude na Zemi minimálne množstvo, o čom svedčia viaceré štúdie.

Našťastie 22.marca si všade na svete pripomíname, aká dôležitá a nenahraditeľná je pre nás táto tekutina, a tak aspoň raz v roku si viac ako inokedy uvedomujeme, že ňou máme šetriť, udržiavať ju čistú a venovať viac starostlivosti o vodné plochy na našej zemeguli.

Aj u nás v škole sa stalo akousi tradíciou venovať pozornosť tejto téme, v tomto čase viac ako inokedy. A tak sme v piatok, presne 22. marca po druhej vyučovacej hodine zahájili „vodné aktivity“.

Všetko to začalo prezentáciou o vode, o ktorej neskôr žiaci s pani učiteľkami diskutovali. Starší žiaci si následne na to zasúťažili formou kvízu, kde museli uplatniť nadobudnuté vedomosti či už zo spomínanej prezentácie alebo zo života. Potom nasledovali pre všetkých "vodné súťaže", ktoré si pre svojich spolužiakov pripravili členovia kolégia Zelenej školy.

Všetci žiaci sa veľmi zabavili, keď museli vypiť čo najviac pohárikov vody za určitý čas, alebo čo najrýchlejšie vysať slamkou vodu, či ochutnávať rôzne ochutené nápoje.

Verím, že si žiaci z tohto dňa odniesli veľa zážitkov a nových vedomostí a teda najmä to, že vodu si musíme chrániť, zbytočne ňou neplytvať a to nielen 22. marca, ale každý deň v roku.

Filed under Fotogaléria

Svetový deň zdravého spánku

21. marec 2013

Svetový deň zdravého spánku

Dňa 21.marca sme si na našej škole pripomenuli Deň zdravého spánku.
Ako ináč, samozrejme oddychom a relaxačnou chvíľkou.
Prvý stupeň spoločne relaxoval počas 1. vyučovacej hodiny v príjemnej atmosfére I. triedy. Deti vyšších ročníkov relaxovali vo svojich triedach v prítomnosti triednych učiteliek a príjemnej hudby. Po príjemnej relaxačnej chvíľke sa deti opäť pustili plnými silami do plnenia školských povinností.

Filed under Fotogaléria

1. ročník Veľkonočného turnaja vo vybíjanej

19. marec 2013

1. ročník Veľkonočného turnaja vo vybíjanej

Dňa 19. marca 2013 sa v telocvični Základnej školy Vladimíra Mináča v Klenovci uskutočnil 1. ročník Veľkonočného turnaja vo vybíjanej organizovaný OZ Agáta. Turnaja sa zúčastnili dievčenské a chlapčenské družstvá žiakov II. stupňa ZŠ V. Mináča a ŠZŠ v Klenovci.

Aj keď sa naši žiaci veľmi snažili zvíťaziť, nepodarilo sa, no aj 2. miesto je vynikajúce – gratulujeme!

Počas zápasov sme sa veľmi dobre zabávali a navzájom povzbudzovali. Šport nás spojil a tým sme sa mohli pripojiť k myšlienke Medzinárodného dňa boja proti rasovej diskriminácií, ktorý si pripomíname každý rok 21. marca.

Filed under Fotogaléria

Návšteva divadelného predstavenia

8. marec 2013

Návšteva divadelného predstavenia

Dňa 8. marca 2013 sme sa zúčastnili divadelného predstavenia Princezná so zlatou hviezdou na čele. Herci divadla Clipperton nám priniesli moderné spracovanie známej rozprávky, kde okrem krásnej princeznej Lady vystupoval zlý Kazisvet, krásny princ Radovan i šikovný kuchár James Oliva. Vtipné dialógy prepletené pútavými pesničkami urobili radosť nielen deťom, ale i pani učiteľkám.

Filed under Fotogaléria

Návšteva knižnice

6. marec 2013

Návšteva knižnice

Kde bolo tam bolo… žili neposlušní duchovia, ktorí sa neustále túlali. Jedného dňa sa zatúlali do Mestskej knižnice Štefana Pasiara v Hnúšti. A tak sa im tam zapáčilo, že sa rozhodli ostať. Pani Mária, ktorá tam pracuje, bola zúfalá, lebo duchovia nie a nie odísť. Keď sa to naši žiaci dozvedeli, rozhodli sa, že jej pomôžu. Dňa 6.3. 2013 sme spolu s pani učiteľkami nasadli do autobusa a ponáhľali sa pomôcť pani Márii. Hneď ako sme prišli do knižnice zistili sme, že je to naozaj pravda. Tí duchovia tam boli. Stále nám zapínali a vypínali svetlo, robili veľký hluk a boli takí odvážni, že sme ich dokonca aj videli na vlastné oči. Rýchlo sme si posadali a začali hútať, ako pomôcť pani Márii. Nakoniec pani Márii napadlo, že v knižnici má čarovnú knižku a v nej je zaklínadlo, ktoré nám pomôže. Spoločne sme našli čarovnú knižku a naučili sa zaklínadlo. Ale to nebolo všetko. V čarovnej knižke bolo napísané, čo všetko potrebujeme, aby sme duchov vyhnali. A tak sme začali hľadať ... jednu škatuľku, pierko, zicherku, gombík, korenie a soľ. Všetko sme to zavreli do škatuľky, povedali čarovné zaklínadlo a škatuľku rýchlo ukryli. Zrazu nastalo ticho, svetlá neblikali a predstavte si, ani duchovia tam neboli. Fúú!… všetci sme si vydýchli. Pani Mária bola veľmi rada, že sme jej pomohli a my tiež, že sme tam boli. Ďakujeme.

Filed under Fotogaléria

Súťaž „O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku“ - 5.ročník

február 2013

Súťaž O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku - 5.ročník

Do 5. ročníka súťaže „O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku“ sa zapojili žiaci z 11 špeciálnych škôl a školských zariadení - ŠZŠ - Hnúšťa, Rim. Sobota, Rim. Seč, Revúca, Jelšava, Lučenec, Veľký Krtíš, Polomka, Klenovec, špec. tr. pri ZŠ V. Clementisa Tisovec a RC Čerenčany.

Výber najkrajších prác veľmi ťažký, súťažné práce boli zaujímavé, originálne, vyrobené z rôznych netradičných materiálov a rôznymi technikami, prevedené na vysokej úrovni. Po dlhom rozhodovaní vybrala porota ( K. Hendlová, D. Mináčová, M. Zigmundová ) zo súťažných prác týchto víťazov:

Diplom za najoriginálnejšiu Valentínku a 1. miesto získal

Dominik Matuška 9.roč.     ŠZŠ Veľký Krtíš


2. miesto Viktória Farkašová 4.r. ŠZŠ Hnúšťa
  Mário Oláh 5.r. ŠZŠ Klenovec
  Roman Kováč 8.r. RC Čerenčany
     
3. miesto Chiara Bušová 10 rokov ŠZŠ Rimavská Seč
  Martin Vrbiniak 14 rokov ŠZŠ Lučenec
Víťazom srdečne blahoželáme, ďakujeme za účasť a tešíme sa na Vás v 6.ročníku našej súťaže opäť o rok!

Filed under Fotogaléria

MATEMATIKA „Šmolko a ovocníčkovia“

14. február 2013

OZ Agáta MATEMATIKA ŠMOLKO A OVOCNÍČKOVIA Dnes na Valentína sme si zasúťažili. V matematike! Prvá úloha, druhá úloha… a my sme len riešili a riešili… No vydržali sme skoro celú hodinu, lebo nás to veľmi bavilo. A kto súťažil? My prváčikovia zo Špeciálnej základnej školy a my prváčikovia zo ZŠ V. Mináča s tr. uč. Kvetkou. Okrem matematických úloh bola pre nás všetkých MATEMATIKA ŠMOLKO A OVOCNÍČKOVIApripravená aj sladká odmena za vynaloženú snahu stať sa „najlepším riešiteľom matematickej MATEMATIKA ŠMOLKO A OVOCNÍČKOVIAsúťaže“. Áááále „hrali“ sme sa aj s „čarovným počítačom“, ktorý splnil všetky naše detské priania.

Ďakujeme!

Filed under Fotogaléria

Spomenuli ste si?

14. február 2013

Valentín

Spomenuli ste si a našli čas na toho, koho milujete? Na toho, koho ľúbite?
Na toho, koho máte radi? Ja viem, že to máme robiť každý deň, ale predsa…
dnes je Valentín a aj ten má svoju čarovnú moc ;-).
srdiecko srdiecko srdiecko srdiecko srdiecko srdiecko

Filed under Fotogaléria

A máme „Talent Klenovca“ 2013

12. február 2013

Talent Klenovca 2013

Po mesačnej každodennej „drine“ sa dňa 12. februára 2013 uskutočnilo finále „Talentu Klenovca“ v ktorom sa prezentovalo 14 súťažiacich. Súťažilo sa v troch kategóriách - tanec, spev a hra na hudobnom nástroji. A kto vyhral? Samozrejme že Vám to prezradím, ale pre mňa sú víťazmi všetci! Prečo? Pretože sa odvážili, pretože vo svojom voľnom čase trénovali, pretože sa snažili ukázať, že je v nich aj niečo dobré a výnimočné. A ja im za to veľmi pekne
Ďakujem!

p. uč. Janka

Víťazi „Talentu Klenovca“ 2013, ktorí postupujú do regionálneho kola v Rimavskej Sobote:

   Tanec skupina
     - Ondrej Radič, Kevin Cibuľa, Ján Tomáš - ŠZŠ Klenovec

   Tanec
     - Ján Radič - ZŠ V. Mináča Klenovec

   Hra na hudobnom nástroji
     - Jožko Bulka - ZŠ V. Mináča Klenovec

Gratulujeme!

Filed under Fotogaléria

Fašiangová veselica…

12. február 2013

Fašiangová veselica

Tak ako každý rok, tak aj tento sme si pripomenuli obdobie fašiangov aj my na našej škole. Deti si mali možnosť pripomenúť tradície tohto obdobia prostredníctvom aktivít a vlastných zážitkov. Najskôr si so svojimi učiteľkami zhotovili masky, potom sme sa v sprievode masiek odobrali rozlúčiť s „Morenou“ - bohyňou zimy, ktorú sme vhodili do rieky, aby nám odniesla zimu a priniesla jar. Nasledoval fašiangový karneval, kde sa nám masky ukázali v plnej paráde. Najkrajšie masky boli ocenené.

1. miesto získala maska kominárika (Janko Radič z B variantu), na 2. mieste bol indián Janko Plichta z 3. triedy a na 3. mieste bola mačička Renáta Cibuľová z B variantu. Deti si zatancovali, zasúťažili a tiež ochutnali tradičné fašiangové jedlo „pampušky“, ktoré si sami pripravili na hodinách pracovného vyučovania.

K blížiacemu sa sviatku všetkých zamilovaných „VALENTÍNOVI“ si žiaci rozdali valentínske srdiečka, ktoré si pripravili pre spolužiakov i pani učiteľky.

Všetci sme sa príjemne zabavili, rozlúčili so zimou a tešíme sa na „JAR“.

Filed under Fotogaléria

„Novoročné predsavzatia!?“

január 2013

Novoročné predsavzatia!?

Vianoce, sviatky pokoja, mieru a hojnosti na stole sú už preč…, ale čo naše brušká a zdravie? Všetci naši žiaci od prípravného ročníka až po 9. ročník prostredníctvom aktivít zameraných na zdravú výživu si pripomenuli zdravý životný štýl. V triedach rozdelení do skupín plnili jednotlivé úlohy. Mali napr. zostaviť jedálny lístok pomocou výživovej pyramídy a porovnať ho s jedálnym lístkom, ktorý konzumovali počas sviatkov doma, ako aj rôzne pracovné listy zamerané na zdravý životný štýl. Deti si trochu zaspomínali, pobavili sa a určite sa aj niečo zdraviu prospešné naučili.

Filed under Fotogaléria

Hurá zima!!!

9. január 2013

Hurá zima!!!

Zima - aj tento rok k nám prišla ako švihnutím čarovného prútiku. Perinbabka na nás nezabudla a nadelila nám poriadnu snehovú nádielku. Inak to nebolo ani druhú januárovú stredu. Z neba sa znášali biele vločky, ktoré nás nenechali dlho sedieť v laviciach. Vybehli sme na školský dvor a začali sme stavať snežných človiečikov. Malých, väčších, najväčších. Pridali sme oči, nos a… kde sa vzal, tam sa vzal, snehuliak na dvore stál. No a nie jeden. Bola to celá snehuliacka rodinka. Viete akú veľkú radosť sme z nich mali???

No všetko má svoj začiatok aj koniec. Pani Zima nás pekne vyštípala, unavila a my sme sa s dobrým pocitom vrátili späť do teplúčka školských lavíc. No a snehuliaci?? Tí nám cez deň školský dvor zdobili a cez noc nám školu strážili.

Filed under Fotogaléria

Netradičná hodina telesnej výchovy

január 2013

Netradičná hodina telesnej výchovy

Viete, že u nás v škole sú hodiny zábavné, zaujímavé a veľakrát netradičné??? Tak to bolo aj na hodine telesnej výchovy u malých druhákov. Od rána žiarili očká detí nedočkavosťou, kedy budú môcť na telesnej súťažiť. Kde??? No predsa na zasneženom školskom dvore.

Prvou úlohou žiakov bolo v úzkej uličke medzi kopcami snehu urobiť nástup a podať hlásenie. To bola pre nás hračka. Druhou úlohou bola rozcvička medzi vločkami snehu, čo nám tiež nerobilo žiadny problém. Tretiu úlohu sme tiež zvládli hravo. Mali sme si každý pripraviť desať snehových gúľ. Až teraz sa začalo skutočné súťaženie. Poslednou úlohou bolo trafiť sa do terča tak, aby každý z nás získal najvyšší počet bodov, pričom jeden pokus bol skúšobný. No my nie sme žiadne "b-éčka", čo sme dokázali aj v tom, že sme sa nebránili súťažiť aj s najstaršími spolužiakmi zo školy. Viete, aká to bola zábava??? Pre nás malých súťažiť s našimi veľkými spolužiakmi??? A ako to celé skončilo?? Body v terči sme spoločne zrátali, víťazom zatlieskali a začali sme veľkú guľovačku. Samozrejme - malí proti veľkým. Že to nebolo vyrovnané?? Ale áno, bolo. Nám maličkým pomáhali aj pani učiteľky, za čo im ďakujeme. No a spoločná guľovačka nás tak rozohnila, že nám nebola zima ani na naše holé rúčky. Až zazvonil zvonec a telesnej bol koniec. Ďakujeme za hodinu, z ktorej sme všetci odchádzali s úsmevom.

Filed under Fotogaléria

Praktické polročné opakovanie

január 2013

Praktické polročné opakovanie

Polročné opakovanie biológie a vlastivedy v VI. triede sa netýkalo len teoretických vedomostí, ale aj praktických zručností. Žiaci si zopakovali základy podávania prvej pomoci, uloženie zraneného do stabilizovanej polohy. Precvičili si dýchanie z úst do úst aj masáž srdca na figuríne . Predviedli ukážku privolania záchrannej služby. Na záver vymenovali liečivé rastliny a ich použitie.

Filed under Fotogaléria

Vianoce sa priblížili, vianočný čas nastal nám…

20. december 2012

Vianoce sa priblížili, vianočný čas nastal nám...

Veru aj u nás v škole nastal vianočný čas. Asi tak najintenzívnejšie sme ho prežívali posledný decembrový týždeň, a to nie len my, ale ktokoľvek, kto nás v škole navštívil, pretože po celej škole rozvoniavalo sladké vianočné pečivo, či štedrovečerná kapusta alebo vyprážané rezne so zemiakovým šalátom. Všetky tieto vianočné dobroty si žiaci vlastnoručne aj so svojimi pani učiteľkami pripravili na vianočnú besiedku, ktorú sme tradične začali spoločným programom, pokračovali sme štedrovečernou večerou a zavŕšili sme ju veselou diskotékou, na ktorej nám hral a spieval manžel našej pani učiteľky, za čo mu aj touto cestou srdečne ďakujeme. Deti aj tento rok podali úžasné rečnícke a spevácke výkony, za čo stojí aj zmienka, že celý program moderovali žiačky 8.ročníka.

Na záver nám neostáva nič iné, len vám všetkým popriať krásne, špeciálne Vianoce v kruhu najbližších, a aby sa vám splnili slová nasledujúcej pesničky nielen počas vianočných sviatkov, ale počas celého roka 2013. :-)

Daj Boh šťastia tejto zemi,
všetkým ľuďom v nej.
Nech ju slnko jasne svieti
každý Boží deň.
Nech ich sused v láske má,
nech im priazeň, pokoj dá...

Daj Boh šťastia celej Zemi,
všetkým národom.
Nech ju svetlo, hviezdy, lásky
ožiaruje dom...

Hladným chleba dobrého,
chorým zdravia pevného.
Daj Boh šťastia celej Zemi,
všetkým národom.
Rybám čistej vody daj,
vtáctvo a zver zachovaj,
dopraj Bože svojmu dielu večné trvanie.
Nech sa samo nezahubí, všetci prosíme.

Filed under Fotogaléria

Vianočný turnaj

20. december 2012

Vianočný turnaj

Dňa 20.12.2012 sa v našej škole konal tradičný Vianočný turnaj starších žiakov v stolnom tenise. Deti si s radosťou zahrali svoj obľúbený šport a po fantastických zápasoch sme sa dozvedeli mená víťazov:

Chlapci:

   1.miesto Ondrej Radič (6.ročník)
   2.miesto Erik Cibuľa (8.ročník)
   3.miesto Kevin Cibuľa (5.ročník)

Dievčatá:

   1.miesto Kristína Radičová (8.ročník)
   2.miesto Margaréta Oláhová (8.ročník)
   3.miesto Janka Cibuľová (5.ročník)

Víťazom srdečne blahoželáme a už teraz sa tešíme na turnaj v decembri 2013!

Filed under Fotogaléria

Voľba povolania

18. december 2012

Kam po škole? Všetky dôležité rozhodnutia nie sú jednoduché a nie je tomu inak ani pri voľbe budúceho povolania. Vhodná profesionálna príprava je základným predpokladom pre pracovnú integráciu jedinca do spoločnosti. Pomoc pri profesionálnom rozhodovaní, pri príprave na budúce povolanie a uľahčiť vstup na trh práce prišli našim žiakom pracovníčky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny z Rimavskej Soboty. Zavítali k nám, aby motivovali žiakov k ďalšiemu štúdiu na OU, a aby poskytli našim žiakom informácie a odborné rady o druhoch povolaní a o predpokladoch a požiadavkách na výkon určitého povolania. Žiaci si prostredníctvom internetu zisťovali predpoklady na prácu vypĺňaním jednoduchého dotazníka záujmov, a taktiež aj podľa oblečenia pri práci. Tieto dotazníky pomôžu žiakom lepšie sa zorientovať vo svojich záujmoch, ujasniť si, čo by im v povolaní prípadne prekážalo. Pomôžu im pri rozhodovaní tým, že žiakom ukážu, ktoré povolania zodpovedajú ich záujmom, a v ktorých povolaniach by sa najlepšie uplatnili. Neskôr mali možnosť oboznámiť sa s jednotlivými povolaniami prostredníctvom DVD. Žiaci mali tak možnosť zvýšiť úroveň poznania, aké povolania existujú a čím sa vyznačujú. Rozhodovanie žiakov o voľbe povolania predstavuje významnú etapu v celoživotnom procese a pre každého je dôležité vybrať si povolanie, v ktorom nájde zmysel svojho života.

Deň ľudských práv

14. december 2012

Deň ľudských práv

Cieľom výchovy je plne rozvinúť osobnosť dieťaťa, jeho talent, duševné a fyzické schopnosti. Mali by sa naučiť úcte k rodičom, kultúrnej identite, prostrediu, v ktorom žijú a rešpektu k hodnotám druhých. S princípmi a ustanoveniami dohovoru o ľudských právach by mali byť oboznámení nielen dospelí ale aj všetky deti. Pri príležitosti Dňa ľudských práv sme sa preto snažili žiakom priblížiť ich práva vhodnými a aktívnymi formami a prostriedkami pretože sú to práva detí a pre deti. Aktivitou "Želania a potreby" sme sa snažili mladším žiakom pomôcť rozlišovať medzi želaniami a potrebami, pričom základné potreby mohli považovať za práva. Počas tejto aktivity bola najzaujímavejšia diskusia, ktorá sa týkala nielen práv ale aj želaní, ktoré boli v niektorých prípadoch naozaj výnimočné a veľmi zaujímavé. Táto aktivita povzbudila žiakov rozmýšľať a vytvárať si slovnú zásobu na ďalšiu diskusiu o právach detí. Do akcie boli zapojení žiaci od druhého do deviateho ročníka. Žiaci podľa ročníkov a veku pracovali spoločne s pani učiteľkou alebo v skupinách. Starší žiaci mali možnosť oboznámiť sa s právami dieťaťa aj prostredníctvom prezentácie a za úlohu mali priradiť ku každému právu aj povinnosť, pretože každý z nás má nielen práva, ale aj povinnosti.

Filed under Fotogaléria

Mikulášku - dobrý strýčku…

6. december 2012

Certici

"Mikulášku, dobrý strýčku
modlíme sa modlitbičku,
zlož tú svoju plnú tašku,
daj nám z darov tvojich trošku…"

Takouto krásnou pesničkou sme si privolali presne 6. decembra aj my, dedka - Mikuláša. Nebolo to však také jednoduché. Najprv sme si všetko upratali a čakali sme, či príde dedko. Boli sme všetci zvedaví, či sa jeho koč zastaví. No a v našom očakávaní vbehli k nám len dedkovi pomocníci - čertíci Bertíci. Veeéľmi sme sa im potešili, spolu sme sa pošialili. A tu zrazu spoza dverí, objaví sa biela brada až po pás… jááj, veď je to Mikuláš. To bolo radosti, spevu a potlesku. A samozrejme jagavých iskričiek v očkách detí, keď si našli po odchode Mikuláša v čižmičkách sladkosť.

"Ďakujeme Mikuláš! A o rok príď opäť k nám, no nemusíš chodiť sám. Vezmi si aj priateľov, tých čertíkov - Bertíkov."

Filed under Fotogaléria

Beseda s MUDr. Ostricovou

3. december 2012

Beseda s MUDr. Ostricovou

Dňa 3. 12. 2012 sa žiaci II stupňa stretli s pani doktorkou MUDr. Ostricovou na besede zameranej na zlozvyky, ktoré ničia život človeka - obezita a drogová závislosť.

Pani doktorka žiakov formou prezentácie oboznámila s tým, čo to obezita = tučnota je, čo spôsobuje a ako jej môžeme predchádzať. Ďalej pokračovala informáciami o drogách. O tom, ako môžu negatívne ovplyvňovať myseľ, vôľu i konanie a ako ich opakovaná konzumácia môže viesť k vytvoreniu závislosti. Žiaci sa dozvedeli aj o zdravotných dôsledkoch obezity a drogovej závislosti. Na záver pani doktorka trpezlivo odpovedala na niekoľko zvedavých otázok.

Ďakujeme pani doktorke Ostricovej za príjemný čas strávený na besede s ňou.

Filed under Fotogaléria

Kampaň Červené stužky

november 2012

Kampaň Červené stužky

Kedže sme sa v tomto školskom roku rozhodli zapojiť do súťaže "Aktivita pre Červené stužky" s bodovým hodnotením, naplánovali sme na mesiace október a november niekoľko aktivít zameraných na podporu zdravého životného štýlu žiakov a na zvýšenie informovanosti o HIV/AIDS. V mesiaci október sme pre starších žiakov pripravili krátku besedu spojenú s prezentáciou filmu Anjeli. Samotnú kampaň Červené stužky sme žiakom predstavili prostredníctvom internetovej stránky. Počas besedy sme si so žiakmi preopakovali najdôležitejšie informácie týkajúce sa HIV/AIDS. Na precvičenie získaných vedomostí sme využili Abecedu kampane. Do tejto aktivity boli zapojení všetci žiaci, a to formou písania na tabuľu. Na záver sme žiakom premietli film Anjeli, ktorý je príbehom smrti a nádeje, ktorý rozpráva sestra Františka. 22. novembra sme pre žiakov pripravili zaujímavú aktivitu, ktorá sa konala v podvečerných hodinách. Učitelia so žiakmi vytvorili na školskom dvore červenú stužku zo sviečok. 30. novembra sme pre žiakov našej školy pripravili prednášku a besedu. Nebezpečenstvo choroby AIDS sme žiakom priblížili prostredníctvom prezentácie, získané vedomosti si žiaci zopakovali v kvíze, ktorý sme im vopred pripravili a v závere žiaci v skupinkách maľovali plagáty týkajúce sa danej problematiky. Svetový deň proti AIDS sme si pripomenuli aj nosením červených stužiek, ktoré si žiaci sami zhotovili. Dúfame, že každou jednou aktivitou sa u žiakov zvyšuje uvedomenie si nebezpečenstva vírusu HIV/AIDS.

Filed under Fotogaléria

Žabia princezná

30. november 2012

Žabia princezná

A znovu múdrosť a dobro zvíťazilo nad hlúposťou a zlom.

30. novembra 2012 do našej školy opäť zavítalo obľúbené divadlo Portál z Prešova. Predstavilo sa originálnym a vtipným divadelným predstavením O žabej princeznej. Žiakom sa vtipné a veršované dialógy veľmi páčili a tí menší príbehu aj uverili. Po skončení predstavenia si popozerali kulisy a odfotili sa s hercami, ktorí si vyslúžili za svoje predstavenie veľký potlesk. Ďakujeme!

Filed under Fotogaléria

Ide Maťko po svete…

22. november 2012

Ide Maťko po svete

Pýtate sa čo je to za rozprávku??? Nie je to rozprávka, ale názov projektu, vďaka ktorému sme si zaspomínali na staré dobré časy, kedy sme sa so strigou Agátou ocitli v krajine rozprávok a učili sme sa paličkovať, zo šúpolia robiť bábiky či voskovou technikou zdobiť vajíčka. A aby sme na toto rozprávkové obdobie nezabudli, opäť sme zažili deň plný zaujímavých momentov. Najprv sme mali možnosť vo výtvarnej dielni naučiť sa základom enkaustiky, čo sa nám ozaj veeeéľmi páčilo. Potom sme si vytvárali v korálkovej dielni náramky a náušnice. Musíme sa pochváliť, lebo v tejto dielni sa skutočne darilo všetkým, aj našim najmenším prípravkárom. A nakoniec, aby sme si rozvíjali aj hudobné vnímanie, bola pre nás pripravená hudobná dielňa, v ktorej nám žiaci zo ZUŠ v Rimavskej Sobote pod vedením svojich pani učiteliek predstavili jednotlivé hudobné nástroje, zahrali nám a spoločne sme si aj zaspievali.

Ďakujeme za tvorivé dopoludnie pani lektorkám z GMM v Rimavskej Sobote a všetkým zúčastneným žiakom zo ZUŠ v Rimavskej Sobote.

Tvorivé dielne sa uskutočnili vďaka projektu Ide Maťko po svete, ktoré realizuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote.

Filed under Fotogaléria

Neobyčajný večer

22. november 2012

Neobyčajný večer

Viete, že aj vesmír môže byť nebezpečný?

Ani my sme o tom nevedeli, kým sme sa o tom nepresvedčili. Našťastie nie na vlastnej koži, ale len teoreticky. Vo štvrtok (22.11.) k nám totiž zavítala nezvyčajná návšteva. Okrem toho, že k nám prišla z Košíc, z CVČ Domino, privítali sme ich nezvyčajne, vo večerných hodinách. Možno sa vám natíska otázka: „Ešte aj večer v škole?“ Verte alebo nie, všetci sme prišli do školy s radosťou a najmä s veľkou zvedavosťou. Nepochybne preto, že večer v škole sme ešte nikdy nezažili a samozrejme aj preto, že sme boli zvedaví, čo zaujímavé a nové sa dozvieme o našom vesmíre. Milí páni z CVČ Domino si pre nás pripravili zaujímavú prednášku na tému Nebezpečný vesmír, doniesli so sebou aj ozajstný astronomický ďalekohľad, ktorým sme pozorovali nočnú oblohu. Aj napriek tomu, že bezoblačné počasie nevyšlo tak, ako by sme chceli a pozorovanie sme tak neskôr zamerali na neďaleké objekty našej školy, z celej akcie sme mali magický zážitok. Okrem neobyčajného večera si niektorí žiaci odniesli aj vecné ceny s logom projektu „S ďalekohľadom na cestách“, vďaka ktorému sa mohlo toto podujatie uskutočniť.

Veľká vďaka patrí spomínaným dvom pánom, ktorí nás vo štvrtok večer zase niečo nové naučili a pani učiteľkám, ktoré boli ochotné prísť aj vo večerných hodinách do práce.

Filed under Fotogaléria

Medzinárodný deň bez fajčenia

19. november 2012

Medzinárodný deň bez fajčenia

Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo - cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti. Na našej škole sme si ho pripomenuli heslom Vymeň cigaretu za jablko. Dievčatá VI. triedy zahrali v každej triede krátku scénku, znázorňujúcu škodlivosť a dôsledky fajčenia a povzbudili všetkých k nefajčeniu. V duchu už spomínaného hesla "Vymeň cigaretu za jablko" porozdávali jabĺčka a všetci sme si na nich s radosťou pochutnali.

Filed under Fotogaléria

„Na všetkých svieti jedno slnko“

16. november 2012

Na všetkých svieti jedno slnko

16. november bol vyhlásený za Medzinárodný deň tolerancie. V tento deň si pripomíname potrebu tolerancie v našej pestrej spoločnosti. Tak ako všetci ľudia na celom svete, aj my sme si v tento deň na našej škole pripomenuli, že napriek tomu, že každý z nás je odlišný, má byť tolerovaný. Pre lepšie pochopenie, ako uplatňovať toleranciu, učíme to žiakov hravou formou. Pretože, ak sa to všetci naučíme, ak všetci pochopíme základné princípy tolerancie, nebude na svete svárov, vojen, bolestí. Budeme žiť pokojne a šťastne. Vybudujeme si všetci také malé šťastie aspoň v našom okolí.

Filed under Fotogaléria

Výtvarná súťaž o „Najkrajší a najoriginálnejší jesenný strom“

november 2012

Výtvarná súťaž o Najkrajší a najoriginálnejší jesenný strom

Jeseň

Často definovaná ako typické depresívne obdobie. No skúste sa opýtať detí, čo je podľa nich charakteristické pre toto ročné obdobie. Šarkany, vietor, padajúce lístie a rôzne sfarbené stromy. A tak sme sa pre príjemnejšie vnímanie jesene rozhodli v rámci environmentálnej výchovy ako jednej zo zložiek, ktoré sú súčasťou vyučovacieho procesu vyhlásiť celoškolskú výtvarnú súťaž o „Najkrajší a najoriginálnejší jesenný strom“.

Žiacke práce hýrili rôznymi farbami a zaujímavými nápadmi. Treba spomenúť, že do súťaže sa ochotne zapojili všetci žiaci a bolo veľmi ťažké vybrať najlepšie práce.

Za najoriginálnejší strom pani učiteľky vybrali výrobok žiakov VI. triedy. Tento strom a aj ostatné práce je možné zhliadnuť vo fotogalérii a tiež vo vestibule školy.

Filed under Fotogaléria

Exkurzia v ZŠ V. Mináča v Klenovci

9. november 2012

Exkurzia v ZŠ V. Mináča v Klenovci

Žiaci 1. a 4. ročníka a starší žiaci z B variantu v rámci prierezovej témy regionálna výchova v predmete vlastiveda a vecné učenie navštívili pamätnú izbu nášho významného rodáka spisovateľa a publicistu Vladimíra Mináča v ZŠ V. Mináča v Klenovci. Okrem spomínanej izby, ktorá dýchala spomienkami a históriou, mali žiaci možnosť nahliadnuť aj do miestnosti venovanej remeslám nášho regiónu.

No, a keďže základná škola je v porovnaní s našou školou „velikánska“, deti boli zvedavé, čo všetko sa v nej nachádza. Tak nás pani učiteľka Mgr. Lucka Medveďová školou ochotne previedla. Žiakom sa priestory školy veľmi páčili, boli prekvapení z veľkých tried, učební a pre nich zaujímavých kabinetov.

Na záver sa chceme veľmi pekne poďakovať pani učiteľke Mgr. Lucke Medveďovej za sprevádzanie a vyčerpávajúci výklad o škole.

Filed under Fotogaléria

Aj takto prispievame do zbierky UNICEF!!!

november 2012

zber papiera zber papiera zber papiera zber papiera

„Zober loptu, nie drogy“

13. november 2012

Zober loptu, nie drogy

„Zober loptu, nie drogy“ je heslom, ktoré snáď každý z nás pozná. Ide o projekt rozvíjajúci pohybovú aktivitu mládeže s cieľom minimalizovať čas na užívanie návykových látok. Družstvá detí zo škôl sú zámerne organizované ako zmiešané - chlapci a dievčatá s cieľom vyplňovať ich voľný čas športom, usmerňovať ich potrebu kontaktu s rovesníkmi za účelom súťaženia a radosti z víťazstva, získať vzťah k vzájomnej úcte a tolerancii oboch pohlaví, naučiť ich kolegialite a solidarite. Aj nám žiakom II. stupňa ŠZŠ a ZŠ V. Mináča sa to podarilo. Dňa 13. novembra sme odohrali v priestoroch ZŠ turnaj zmiešaných družstiev vo vybíjanej. Nešlo nám o víťazstvo ale o to, aby každý z nás splnil cieľ aktivity „Zober loptu a nie drogy“.

Filed under Fotogaléria

Na obecnom úrade

6. november 2012

Na obecnom úrade

Dňa 6.11.2012 boli žiaci VI. triedy na návšteve. Kde by tak asi žiaci jednej triedy mohli ísť spolu na návštevu? Zavítali na obecný úrad, aby sa zoznámili s pani starostkou osobne, aby sa oboznámili s priestormi obecného úradu i s ľuďmi, ktorí tam pracujú.

Na obecnom úrade ich veľmi milo privítala pani starostka Mgr. Zlata Kaštanová a pani matrikárka Mgr. Ružena Kováčová . V zasadačke obecného úradu im pani starostka porozprávala o svojej práci, o povinnostiach, ktoré má, o tom, ako zastupuje nás občanov Klenovca. Aj pani matrikárka im porozprávala o svojej práci a previedla ich priestormi obecného úradu. Žiaci mali možnosť vidieť pani starostku v jej kancelárií a zvedavo nazreli do každej miestnosti, aby sa zoznámili s ľuďmi, ktorí tam pracujú.

Návšteva žiakov na obecnom úrade bola pre nich zaujímavá, ale i užitočná. V škole sa učia o fungovaní štátu, obce. Vidieť niečo z toho vlastnými očami bolo pre nich dôležité, pretože abstraktné definície v učebniciach pre nich nič neznamenajú. Chcem sa preto ešte raz poďakovať pani starostke, že nás milo prijala a venovala nám svoj čas . Vzájomné spoznávanie môže byť krôčikom k vytváraniu dôvery medzi vedením obce a jej malými občanmi, ktorá je obojstranne potrebná pre dobrú spoluprácu - hlavne do budúcnosti.

Filed under Fotogaléria

Život v pohybe

24. október 2012

Život v pohybe

Dňa 24. októbra 2012 Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote v spolupráci s obcou Jesenské organizovalo II.ročník festivalu tanca, hudby a spevu pod názvom Život v pohybe. Cieľom festivalu je formou prehliadky vyhľadávať a podporiť talenty rómskych detí a mládeže.

Prečo to spomíname?? Lebo aj my, žiaci zo ŠZŠ v Klenovci, sme sa už po druhýkrát na tomto festivale zúčastnili. Tento rok sme sa predstavili scénickým tancom pod názvom „Šaškovia“. Napriek tomu, že sme boli snáď najmenšími účastníkmi festivalu, nič nám nebránilo tomu, aby sme náš talent a chuť tancovať predviedli v plnom nasadení. A ako to dopadlo? Boli sme odmenení silným potleskom aj od „veľkých hip-hoperov“, čo si my, malí, asi ceníme najviac. K tomu sme zažili deň plný emócií, dobrej energie a príjemnej atmosféry.

Touto cestou ďakujeme organizátorom za pozvanie a našim „Šaškom“ - Marike, Ivanke, Pamelke, Nikolaskovi, Barnuškovi a Paľkovi - za úspešnú prezentáciu našej školy.

Filed under Fotogaléria

Európsky týždeň akcie proti rasizmu a diskriminácie vo futbale

24. október 2012

Európsky týždeň akcie proti rasizmu a diskriminácie vo futbale

Aj tento rok sme sa zapojili do akčného futbalového týždňa (od 14. do 26. októbra), v ktorom sa futbalový fanúšikovia, etnické menšiny a futbalové kluby spolu stavajú proti diskriminácii. V spolupráci so ZŠ V. Mináča sme zrealizovali futbalový zápas chlapcov, ale aj dievčat II. stupňa našich škôl. Cieľom danej aktivity nebolo len odohrať futbalový zápas, ale vytvoriť príjemnú atmosféru a výborný priestor pre vzájomnú komunikáciu, búranie bariér a predsudkov. Nezamerali sme sa na výsledky v hre, ale na to, aby sme hrali v rámci pravidiel hry fair-play a uvedomili si, že nie je ťažké tolerovať odlišnosti, ktoré nám neubližujú.

Filed under Fotogaléria

Úcta k starším

23. október 2012

Úcta k starším

V živote človeka sú chvíle, keď začne uvažovať o svojom živote a hodnotiť svoju životnú cestu. Na tvári sa strieda úsmev so slzami. Veď boli dni radosti a boli aj dni smútku. V mysli sa roja spomienky - na všetko. Minú sa roky. Uprostred starostí i radostí. Až jedného dňa je tu staroba. Ani sa nenazdáme ako, jednoducho je tu.

Október - je mesiac úcty k starším. Mesiac, kedy si viac ako inokedy pripomíname lásku, štedrosť a obetavosť našich starých rodičov. V utorok 23. októbra sme navštívili Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb v Klenovci. Na znak vďaky a úcty sme si pripravili kultúrne pásmo plné piesní, básní a tancov pre našich starších spoluobčanov s poďakovaním sa za všetko krásne a dobré, čo v živote vykonali. Náš program nejednej starenke vyčaril úsmev na tvári a v niektorých očiach sa veru zaleskli aj slzy plné spomienok.

Odmenou nám bol potlesk a tiež sladké maškrty, za ktoré ďakujeme.

A čo dodať na záver? Strávili sme jedno čarovné dopoludnie v duchu dobra, vďaky a úcty k starším. Veríme, že tak ako my, aj obyvatelia domova sa s nami cítili príjemne, a že im ostanú na nás pekné spomienky.

Filed under Fotogaléria

Účelové cvičenie a didaktické hry v prírode

23. október 2012

Účelové cvičenie a didaktické hry v prírode

Aj vy máte pocit, že leto nás už nadobro opustilo? Veru je to tak, pani jeseň k nám už zavítala. Hoci je krásna farebná, prináša nám chlad a daždivé počasie.

Nám sa v utorok (23.10.) ešte podarilo využiť posledný teplý deň babieho leta a to tak, že sme v škole zorganizovali jesenné účelové cvičenie na ochranu života a zdravia pre starších žiakov a didaktické hry v prírode pre mladších žiakov. Tak, ako obyčajne, sme si teoreticky aj prakticky zopakovali vedomosti z ochrany prírody, požiarnej ochrany a zdravotnej oblasti. Najzaujímavejšou časťou nielen pre žiakov, ale tentokrát aj pre pani učiteľky, bolo preverenie telesnej zdatnosti žiakov. Okrem toho, že v rôznych športových aktivitách museli preukázať svoju fyzickú zdatnosť a rýchlosť, mali za úlohu pracovať v zmiešaných skupinách zo starších a mladších žiakov. Všetky deti nás milo prekvapili ich spoluprácou, súdržnosťou v družstvách a príkladným vykonávaním dozoru starších žiakov nad mladšími.

Na záver sme odmenili športové výkony a skupinovú spoluprácu žiakov a tešili sa z pozitívnych výsledkov, ktoré deti dosiahli.

Filed under Fotogaléria

Svetový deň zdravej výživy

16. október 2012

Svetový deň zdravej výživy

16. október je deň, kedy si v našej škole pravidelne pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Nebolo tomu inak ani tento rok. Naša cesta za zdravím sa začala ráno dňa 16.10.2012 o 8.15 vo vestibule školy informovaním žiakov o význame „Dňa svetovej výživy“, a tiež informáciou, akým aktivitám sa v priebehu dňa budú venovať.

Prvá aktivita prebiehala v triedach. Žiaci boli rozdelení podľa veku. Na nižšom stupni si p. učiteľky a žiaci pripravovali zdravé pohostenie pre žiakov vyšších ročníkov a na vyššom stupni si p. triedne učiteľky spoločne so žiakmi oprášili vedomosti o zdravej výžive z minulých rokov, potom deti vypĺňali zábavné vedomostné úlohy z pracovných listov zamerané na zdravú výživu.

Ďalej sme pokračovali prezentáciou žiakov o zdravej výžive v PowerPointe, ktorú si pripravili so svojimi p. učiteľkami na hodinách. Mladší žiaci spoločne s p. učiteľkami sledovali a hodnotili, ktorá prezentácia sa im najviac páčila. Zhodli sa, že najlepšie bola pripravená prezentácia Margaréty Oláhovej zo VI. triedy.

prezentacia prezentacia prezentacia prezentacia prezentacia prezentacia


Tretia vyučovacia hodina prebiehala v telocvični, kde si žiaci zábavnou formou zmerali sily v súťažiach, kde mali za úlohu napr. postaviť najvyššiu vežu z jabĺk, alebo zistiť hmatom, vôňou o akú potravinu ide („Hádaj čo som“) a iné . Pri úlohách si žiaci zasúťažili a zabavili sa. Posledná hodina bola venovaná výtvarnej súťaži súvisiaca s heslom dňa:

„TANIER PLNÝ ZDRAVIA.“

Aktivity sme ukončili prezretím si výtvarných prác a ochutnávkou ovocia.

Sme radi, že táto akcia sa stala obľúbenou a hravou formou pripravuje naše deti na zdravý životný štýl.

Ďakujem všetkým pani učiteľkám a deťom, ktorí sa s chuťou zapojili do aktivít na našej ceste za zdravím. Tešíme sa na budúci rok!

Filed under Fotogaléria

Detské dopravné ihrisko

15. október 2012

Detské dopravné ihrisko

V pondelok ráno 15. 10. slniečko nesvietilo a napriek tomu nám bolo veselo. S úsmevom na tvári sme sa tešili na krátky výlet. My najmladší žiaci prípravného, prvého a tretieho ročníka sme navštívili detské dopravné ihrisko v meste Hnúšťa. Privítal nás náčelník Mestskej polície p. Mgr. Milan Migaľa. Spoločne sme si zopakovali pravidlá pre chodcov a pravidlá o bezpečnej jazde na bicykli. Naše praktické zručnosti sme si zdokonalili jazdou na bicykloch a my najmladší sme sa hrali na zodpovedných chodcov. A bolo nám veselo! Ďakujeme.

Filed under Fotogaléria

Svetový deň umývania rúk

15. október 2012

Svetový deň umývania rúk

„Čisté ruky môžu zachrániť život.“ To je motto celosvetového Dňa umývania si rúk mydlom, ktorý pripadá na 15. októbra. Kampaň organizácie UNICEF má upozorniť na fakt, že umývanie rúk je jednou z najúčinnejších prevencií pred chorobami, na ktoré ročne zomiera tri a pol milióna detí. Tento deň je výzvou na zlepšenie hygieny rúk. Aj my sme si v našej škole pripomenuli tento deň so všetkými žiakmi školy s cieľom propagovať správnu hygienu rúk medzi deťmi tak, aby sa pre ne stala pravidelným návykom. Veríme, že všetky deti budú mať na pamäti jednoduchý recept dobrej hygieny, umývať si ruky mydlom a vodou a dôkladne si ich osušiť.

Filed under Fotogaléria

Konvergencie

4.-6. október 2012

Konvergencie

V dňoch 4.-6.10.2012 sa 4 žiaci z našej školy - Sandra Radičová, Janka Cibuľová, Nikolas Cibuľa a Ján Oláh, zúčastnili ôsmeho ročníka tvorivého pobytu Konvergencie v Kokave-Línii. Trojdňový program bol v znamení príbehu Pirátov z Karibiku, v dielňach si deti vyrobili výbavu piráta či koráb, hľadali aj poklad podľa mapy ukrytej vo fľaši.

V prestávkach medzi jednotlivými tvorivými dielňami sa deti vyšantili na opičej dráhe, zahrali si futbal, zaskákali na trampolíne, či povozili sa na koníkoch.

O večerný program bolo tiež postarané - prezentovali sme sa v známej súťaže „Konvergencie X faktor“, pozreli sme i divadlo, či zatancovali na diskotékach.

Aj tohtoročné Konvergencie boli plné šťastného smiechu detí, za čo patrí naša vďaka Regine Špitálovej, manažérke podujatia a zakladateľke Konvergencií, dobrovoľníkom, lektorom i pedagógom, ktorí sa o deti s láskou starali.

Ďakujeme za krásne zážitky a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Filed under Fotogaléria

Detské dopravné ihrisko

4. október 2012

Detské dopravné ihrisko

Sme veľmi radi, že naši žiaci mali aj v tomto školskom roku možnosť navštíviť detské dopravné ihrisko pri ZŠ Nábrežie Rimavy v Hnúšti. Dňa 4.10. žiaci IV. a VII. triedy spolu so svojimi triednymi učiteľkami nastúpili na autobus a vybrali sa na DDI. Žiaci sa veľmi tešili na cestu autobusom, ale hlavne na zážitky a nové poznatky, ktoré získajú na ihrisku. Tu sa oboznámili s dopravnými značkami, pravidlami cestnej premávky ako aj s bezpečným bicyklovaním. Žiakov oboznámil s pravidlami cestnej premávky príslušník Mestskej polície v Hnúšti p. Mgr. Milan Migaľa. Žiaci mali možnosť vyskúšať si teoretické poznatky v praxi a niektorí po prvý krát v živote zažili jazdu na bicykli. Na všetkých našich žiakov zanechala návšteva detského dopravného ihriska príjemné spomienky. Naša srdečná vďaka patrí príslušníkom Mestskej polície v Hnúšti za veľmi pútavé a náučné priblíženie pravidiel cestnej premávky.

Filed under Fotogaléria

Čítanie nás baví

október 2012

Čítanie nás baví

Ako zábavne a pútavo rozvíjame čitateľskú gramotnosť u žiakov.

(október v VI. triede)

Na hodinách Literárnej výchovy zisťujeme, že čítanie môže byť aj zábavné.

Pri čítaní Novej rozprávky o repe sme si zopakovali aj tradičnú Ako dedko ťahal repku. Najskôr sme sa stali aktérmi príbehu - repou, dedkom, babkou, vnučkou, psíčkom, mačičkou, myšičkou - a spoločne sme repu vytiahli. Potom sme sa stali ilustrátormi a rozprávku sme nakreslili.

Na ďalšej hodine sme si zopakovali, čo je to rozprávka a kto v nej vystupuje. Našou úlohou bolo nakresliť našu obľúbenú rozprávkovú postavičku alebo zázračný rozprávkový predmet . To však nebolo všetko. Naše výtvory sme ďalej zapracúvali do našej vlastnej rozprávky "Veľké dobrodružstvo", ktorú sme si spoločne prečítali.

Rozprávka O Červenej čiapočke existuje v rôznych spracovaniach. Prozaické spracovanie sme si vypočuli a poetické, to sa nám dostalo do rúk rozstrihané na jednotlivé repliky. Museli sme ho najskôr poukladať v správnom poradí a tak sme ho čítali. Básničku sme doplnili ilustráciou.

Filed under Fotogaléria

Výstava tekvicových strašidiel a výrobkov z jesenných plodov

29. september 2012

Výstava tekvicových strašidiel a výrobkov z jesenných plodov

V dňoch 28. 9. - 29. 09. 2012 sa konal XII. ročník cezhraničného hudobného folklórneho festivalu Návraty k hudobným tradíciám, ktorý pripravujú družobné obce Klenovec a Mihálygerge z Maďarska.

Ako každý rok, aj tento krát boli sprievodnými akciami festivalu výstavky tekvicových strašidiel. Okrem MŠ K. Pajera sa výstavky zúčastňuje aj naša škola. A tak opäť pani učiteľky spolu s deťmi vyrobili na pracovnom vyučovaní nádherné veci z toho, čo nám ponúka príroda. Aj takto sa môžeme prezentovať na verejnosti a ukázať, že aj v našej škole sú šikovné deti i pani učiteľky. Patrí im za to uznanie a veľké ďakujem!

Filed under Fotogaléria

Stretnutie rodičov a pedagógov školy

27. september 2012

Stretnutie rodičov a pedagógov školy

Je koniec septembra, školský rok je v plnom prúde, a tak prišiel čas, aby sme sa stretli s rodičmi a oboznámili ich Školským poriadkom, so Správou o výchovno-vzdelávacej činnosti za školský rok 2011/2012, so Školským vzdelávacím programom a inými aktuálnymi informáciami. Rodičia prišli 27. 9. Rodičov sme okrem iného oboznámili s projektom Škola priateľská k deťom, do ktorého sme sa opäť zapojili. Na záver stretnutia sme v rámci aktivít tohto projektu zorganizovali zbierku pre Unicef - „Školy pre Afriku“, a to predajom drobných suvenírov. Po celoškolskom stretnutí prebehli individuálne pohovory triednych učiteliek s rodičmi o aktuálnych problémoch so žiakmi.

Filed under Fotogaléria

Zelená je tráva, futbal to je hra…

26. september 2012

Zelená je tráva, futbal to je hra...

Kto by nepoznal tento známy hit? Aj my sme si cestou takto pospevovali. Že prečo?? V stredu 26. 9. sme cestovali na 5. ročník turnaja v minifutbale s názvom „O PUTOVNÝ POHÁR RIADITEĽKY ŠKOLY“, ktorý sa uskutočnil v ŠZŠ v Revúcej. Na ihrisko nastúpili družstvá zo ŠZŠ z Revúcej, Jelšavy, Valaskej, Klenovca a tiež družstvá zo ZŠ z Revúcej, Jelšavy a Ľubeníka. Súťažilo sa v kategóriách mladší a starší žiaci. A kto behal a dával góly za nás?? Veľké ďakujeme patrí Kevinovi Cibuľovi, ktorý podal úžasný výkon, samozrejme za asistencie Ondreja Radiča, Andreja Cibuľu, Duškyho Oláha, Radka Cibuľu a Dominika Oláha. Chlapci nezískali žiadne ocenenie, no hrali „srdiečkom“, bez ubližovania a osočovania sa, čo je snáď najkrajšie víťazstvo.

Filed under Fotogaléria

Environmentálna vychádzka

26. september 2012

Environmentálna vychádzka

Jeseň aj tento rok zaklopala na dvere a okrem svojich plodov nám priniesla ešte nádherné slnečné počasie. My sme jej ponuku prijali a posledný septembrový týždeň sme využili na vychádzku do prírody. Vychádzka to však nebola len taká obyčajná. Jej cieľom bolo prebudiť v deťoch kladný vzťah k prírode, zopakovať si vedomosti a zručnosti z oblasti ochrany životného prostredia.

Ráno koordinátorka environmentálnej výchovy Ivanka Bútorová oboznámila všetkých, ako bude prebiehať deň, čo je jeho cieľom a aké úlohy budú žiaci plniť. Aby sme si celé dopoludnie spestrili, žiaci mali za úlohu vlastnoručne vyrobiť svojho šarkana. Veľkí aj malí, dievčatá aj chlapci usilovne pracovali na svojich výtvoroch. Každý z nich chcel mať toho najkrajšieho šarkana, s ktorým si zašantí na neďalekom kopci.

Cez veľkú prestávku sa žiaci zo všetkých tried zišli na školskom dvore. Pyšne držali v rukách svoje dielka a už sa nevedeli dočkať, kedy ich vyskúšajú na klenovskej Hôre. Potom sme už všetci vedeli kam budú smerovať naše kroky. Cesta nám ubehla rýchlo. Ani sme sa nenazdali a už sa to v povetrí len tak hmýrilo rôznymi farbami… a bol to naozaj krásny pohľad… ako aj na svojskú prírodu, ktorá sa rozprestierala okolo nás a dovolila nám kochať sa jej krásou.

Po chvíli šantenia len máloktorý šarkan ostal v pôvodnom stave… ale dobrá nálada, radosť v očiach detí a vzájomná spätosť s prírodou splnili očakávaný cieľ.

Filed under Fotogaléria

Škola priateľská k deťom - školenie pre celý personál školy

4. september 2012

Škola priateľská k deťom - školenie pre celý personál školy

V školskom roku 2011/2012 sa naša škola zapojila do projektu Škola priateľská k deťom. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je podporiť školy vo vytváraní školského prostredia, ktoré nielen rešpektuje jednotlivé články Dohovoru o právach dieťaťa, ale ich aj reálne uplatňuje. V školskom roku 2011/2012 sme boli úspešní a získali sme titul Škola priateľská k deťom zapojením sa do rozvojového vzdelávania formou stretnutia s Junior ambasádorkou, do predaja vianočných pohľadníc UNICEF, zorganizovaním aktivít v prospech projektu Školy pre Afriku. Tento školský rok sme sa opäť zapojili do projektu a rozhodli sme sa zapojiť aj do zbierky Týždeň modrého gombíka, ktorá sa uskutoční v dňoch 13. - 19. mája 2013. Už 4. septembra sme absolvovali školenie, na ktorom sa zúčastnil celý personál školy. Školenie pozostávalo z predstavenia organizácie UNICEF, oboznámenia s ideou programu ŠPD, bol nám premietnutý krátky film a samozrejme na záver prebehla búrlivá diskusia.

Ďakujeme členkám organizácie UNICEF za čas, ktorý s nami strávili a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Filed under Fotogaléria

Nový školský rok 2012/2013 v našej škole

3. september 2012

Nový školský rok 2012/2013 v našej škole
"Hoci slnko teplo svieti, prišiel mesiac september.
Školské časy, pavúk v sieti, farba lístia, jabĺk zber… "

Prázdniny sa skončili, prišiel september a napriek tomu, že slniečko nás stále láka svojimi teplými lúčmi k vode, začal sa nový kolotoč školských povinností. Inak tomu nie je ani v našej škole.
3. septembra 2012 sa otvorila brána našej školy a na zahájenie školského roka prišli takmer všetci žiaci, čo nás veľmi potešilo. S najmenšími prišli aj rodičia a všetci netrpezlivo očakávali, kedy zaznie hymna a vypočujú si z úst riaditeľky, do ktorej triedy budú chodiť a kto ich bude učiť.
V tomto školskom roku sa bude v škole vzdelávať 62 žiakov všetkých ročníkov od prípravného po deviaty. Budú sa vzdelávať v siedmich triedach. K reformným ročníkom sa pridá 4. a 8. ročník, takže podľa Školského vzdelávacieho programu sa budú vyučovať všetci žiaci školy okrem 9. ročníka, ktorý prejde reformou v budúcom školskom roku. Školský klub detí bude navštevovať 8 žiakov prípravného a 1. ročníka.
Výchovno-vzdelávací proces bude prebiehať vo vynovených priestoroch. V prvej polovici roku 2012 sa nám podarilo vymeniť okná na obidvoch budovách, vykurovacie telesá a rozvody kúrenia, elektroinštaláciu a vodovodné rozvody v hlavnej budove, zrekonštruovali sme sociálne zariadenia. Pracovné vyučovanie patrí v našej škole medzi hlavne predmety. V minulosti nám chýbali vhodné priestory na jeho vyučovanie. Dočkali sme sa novej dielne, ktorú sme získali po rekonštrukcii bývalých sociálnych zariadení na školskom dvore. Dielňa je vybavená novými zámočníckymi stolmi a pracovným náradím. Žiaci ( najmä chlapci ) tu budú získavať zručnosti pri práci s drevom, kožou a iným drobným materiálom.
Čo ešte dodať?
Všetkým žiakom prajem veľa zdravia, veľa chuti a elánu do učenia. Žiaci, ale aj ich rodičia by si mali uvedomiť, že vlastnú budúcnosť a budúcnosť ich detí majú vo svojich rukách.
Nezabudnime ani na kolegov - pedagógov. Všetkým nám i napriek problémom, s ktorými sa dennodenne stretávame v práci, želám veľa zdravia, taktiež veľa chuti do práce v novom školskom roku, veľa radosti z dobre vykonanej práce, množstvo krásnych a veselých dní prežitých v škole so žiakmi. Povolanie učiteľa je úžasné, i keď v dnešnej dobe veľmi náročné a nedocenené.

Filed under Fotogaléria