PROJEKT

 • "Myseľ osvietime, srdce zušľachtíme, žiaka do života pripravíme."
 • Strategickým cieľom projektu je:
  Uľahčiť a prispôsobiť žiakom z marginalizovaných rómskych komunít (ďalej "MRK") vzdelávací proces vo vzťahu k ich osobitným vzdelávacím potrebám a zvýšiť tak ich vzdelanostnú a spoločenskú úroveň.
 • O projekte

Hurááá, prázdniny!!!

30. jún 2015

Hurááá, prázdniny!!!

A opäť nás prekvapil 30. jún… ani sme sa nenazdali, a bol tu.

Všetci sme prišli vyobliekaní, s úsmevom na tvárach - veď sú tu opäť Prázdniny!!!

Pospomínali sme na kopec krásnych zážitkov a zabudli sme na to, čo nás rozosmutnilo…

Po krátkom príhovore pani riaditeľky, ktorá odovzdala pochvaly najlepším žiakom z tried a rozlúčke s našimi vychádzajúcimi spolužiakmi, sme sa odobrali do tried, kde sme dostali vysvedčenia.

A už nasledovalo len fotografovanie, obed a… hurá za prázdninovými zážitkami Smiley40 (2K)

Dovidenia o dva mesiace, škola naša… Smiley40 (2K)

Filed under Fotogaléria

ZOO Košice

19. jún 2015

ZOO Košice

V jeden slnečný júnový štvrtok, presne 19. júna, sme sa všetci s nadšením vybrali na dlhú cestu do Košíc. Prečo??? Aby sme navštívili ZOO Košice. To bolo zážitkov!!!

Pri vstupe do zoo nás upútal veľký dinosaurus a potom nás už čakalo množstvo zvieratiek. Najväčším potešením pre naše očká boli nádherné pávy. Najzaujímavejšie však boli levice, od ktorých sa nám nechcelo pohnúť ďalej. No to sme ešte nevedeli, že na nás čakajú aj medvede. Putovanie po zoo pokračovalo, a my sme mohli pozorovať zebry, jelene, antilopy i malé šantiace opičky. No a najmilšie zvieratká boli jednoznačne malé tučniaky. Celú prehliadku sme ukončili návštevou Minivivária, kde sme obdivovali plazy, jaštery a rybky.

Po dni plnom zážitkov sme sa vracali domov. Síce poriadne unavení, ale spokojní, že sme videli opäť niečo nové a zaujímavé.

Filed under Fotogaléria

Jazdecký klub Excel Madon

11. jún 2015

Jazdecký klub Excel Madon

Spolu so svojou triedou vytvor zaujímavý a originálny plagát na tému Jazdecký klub Excel Madon.

Týmto „jednoduchým“ pokynom sme otvorili súťaž pre triedy žiakov II. stupňa. Ich úlohou bolo za určité obdobie vytvoriť spoločný plagát, ktorý bol „vstupenkou“ do Jazdeckého klubu Excel Madon v Rimavskom Brezove.

Vstupenku získala VI. trieda s triednou učiteľkou Katkou.

Gratulujeme Smiley40 (2K)

PS: Nezabudnite si pozrieť, ako nám bolo a pánovi Hrončekovi ešte raz veľmi pekne ďakujeme.

Filed under Fotogaléria

Návšteva dopravného ihriska

9. jún 2015

Návšteva dopravného ihriska

Dňa 9.júna sa 18 žiakov našej školy zúčastnilo návštevy dopravného ihriska v Hnúšti, aby sme si pripomenuli a zároveň zopakovali, ako sa máme správať na cestných komunikáciách počas letných prázdnin, ktoré sa už nezadržateľne blížia. Náčelník mestskej polície pán Migaľa nás oboznámil s pravidlami a poučil nás, čo všetko musí mať každý bicykel. Pod dozorom sme sa povozili a už sa tešíme kedy sa znovu spolu stretneme. Veľmi pekne ďakujeme.

Filed under Fotogaléria

Deň najlepších priateľov

8. jún 2015

Krása priateľstva nespočíva v natiahnutej ruke, ani v milom úsmeve, ani v radosti zo spoločnosti; je to duchovná inšpirácia, ktorá prichádza, keď si niekto uvedomí, že v neho verí ešte niekto ďalší, komu je ochotný dôverovať.

Ralph Waldo Emerson

Priateľský stolnotenisový zápas Hovorí sa, že človek má veľa priateľov, no len pár tých skutočných. Dnes je Deň najlepších priateľov a v VI. triede sme sa zamysleli nad významom skutočného priateľstva. Každý odpovedal na otázku:

„Prečo je dôležité mať priateľa/priateľku? Ako spolu trávite čas?“

Janka: Pre mňa ja dôležite mať priateľku, lebo ak mi som nemala priateľku, tak by ma nikto neochraňoval ako ona, lebo ma má veľmi rada. Nechcela by som stratiť priateľa, lebo sa sním hrám a pre mňa znamená viac ako len priateľ.

Martina: Najlepšej kamarátke všetko poviem. Hovorím jej tajomstvá, ktoré viem iba ja. Najlepšej kamarátke dôverujem. Chodíme spolu do mesta a chodíme spolu všade kam sa dá. Chodíme spolu ku jej mame alebo ku mojej mame. Chodíme spolu na kúpalisko, chodíme spolu pozerať sa na futbal a na malé výlety. Mám ju rada, je mi s ňou dobre, smejeme sa spolu. Mám ju rada a nechcem stratiť priateľstvo s ňou.

Viktor: Môjho priateľa mám preto rád, lebo mi neklame. A vraví mi iba pravdu. A keď mu dačo poviem tak to neprezradí . Sme furt spolu. Mám ho radšej ako kamaráta. A budeme navždy spolu . A môžem sa mu zdôveriť. A mám ho rád.

Janko: S mojím najlepším kamarátom hráme spolu každý deň futbal. Chodíme do mesta a navzájom si pomáhame Som rad keď mu pomôžem s drevom a vodou. Chodíme spolu do mesta na kofolu. Keď by som nebol s ním, tak by som sa tak nehral ako s ním.

Andrej: Môj najlepší priateľ je, komu sa môžem zdôveriť a s kým sa môžem poradiť. Chodíme spolu do mesta, rozprávame sa . Hrávame sa, poradíme sa a tak ďalej. Vieme si pomôcť navzájom, pomáhame si. Keď ma z nás dakto ťažkosti, pokúsim sa ho rozveseliť. Keď mi je ťažko, vie ma pochopiť. Keď by som nemal kamarátov, tak sa nemám s kým baviť. A ani by som sa nemal komu zdôveriť.

Kevin: S mojím najlepším priateľom som každý deň až do večera. V najhorších chvíľach sme obidvaja začali hrávať futbal. Mám veľa priateľov, on mi je ten najlepší kamarát. Mám ho rád ako brata niekedy sa aj hádame, ale hneď o päť minút je všetko dobre. Chodíme spolu na futbal, chcem, aby sme boli furt spolu, aj v tíme aj všade. Furt sa ma zastávava, keď mám s niekým problém. Sme ako bratia, plakali sme, keď hral futbal Real Madrid vs FC Barcelona. Obidvaja sme sa začali učiť triky, ale nedarilo sa nám, potom sme furt sledovali, ako to robí Messi a Ronaldo a potom sa nám to podarilo.

Diana: Moju priateľku mám rada lebo mi neklame a nehádame sa. S mojou priateľkou chodíme na prechádzky a na malinovky. Hráme spolu futbal a pingpong. S mojou priateľkou sa rozprávame o tom, čo sa stalo. Moju priateľku mám veľmi rada, lebo jej verím a som s ňou zvyknutá. S mojou priateľkou chodíme do školy a sedíme spolu. A sedíme spolu na obede aj sa bavíme. Moja priateľka ma má veľmi rada, lebo sa mi zdôveruje a ja ju mám rada.

Ondrej: Kamarátovi sa môžeme zdôveriť. Chodíme spolu do mesta, na futbal, na zápasy, na čerešne, aj na kúpalisko, na výlety. Mám ho rád ako brata.

Nataša: Moja najlepšia kamarátka je tá, ktorej všetko poviem, všade s ňou idem. Keď máme prúser máme ho spolu. Keď jedna ide niekde, tak tá druhá bez tej nej nejde. Spolu sa smejeme, spolu plačeme, spolu vyvádzame, spolu sme všade. Vieme si pomôcť, ale keby niečo, tak si vieme spraviť aj zle, lebo vieme všetko o sebe a vieme, čo by nás najviac zasiahlo, no nerobíme to. Ale máme sa veľmi radi a jedna bez druhej nevieme byť. Sme blázni, sme smile, ktoré sa stále smeje Smiley40 (2K) Ona a ja sme FOREVER FRIENDS! Smiley40 (2K)

Filed under Fotogaléria

Oblastné kolo športových hier žiakov špeciálnych škôl

4. jún 2015

Oblastné kolo športových hier žiakov špeciálnych škôl

Dňa 4. júna mali možnosť žiaci špeciálnych základných škôl príležitosť prezentovať svoje pohybové zručnosti na oblastnom kole športových hier žiakov špeciálnych škôl, ktoré tento rok organizovala ŠZŠ v Hnúšti. Všetci žiaci sa predviedli vynikajúcimi výkonmi v jednotlivých disciplínach. Žiaci našej školy neboli výnimkou a dosiahli sme nasledujúce ocenenia:

V kategórii najmladší žiaci:

Natália Cibuľová 3. miesto v skoku do diaľky
  3. miesto hode kriketovou loptičkou
  3. miesto v behu na 50 m
Zdena Radičová 2. miesto v hode kriketovou loptičkou
Pavel Oláh 2. miesto v hode kriketovou loptičkou

V kategórii mladší žiaci:

Vanesa Radičová 1. miesto v hode kriketovou loptičkou
  3. miesto v behu na 300 m
Barnabáš Oláh 3. miesto v behu na 50 m
Dominik Oláh 3. miesto v behu na 300 m

V kategórii starší žiaci a staršie žiačky:

Kevin Cibuľa 1. miesto v behu na 60 m
  2. miesto v behu na 600 m
  3. miesto v hode granátom
Jana Cibuľová 1. miesto v hode kriketovou loptičkou
  2. miesto v behu na 300 m

Ďakujeme organizátorom súťaže za skvelú organizáciu a náladu počas celého dňa a taktiež všetkým žiakom, ktorí sa zúčastnili športových hier za skvelé výkony!

Filed under Fotogaléria

Priateľský stolnotenisový zápas

4. jún 2015

Priateľský stolnotenisový zápas

Radi hráme stolný tenis, radi sa stretávame s kamarátmi zo ZŠ. Prečo to teda nespojiť?…

A tak sa to stalo - 2. júna popoludní sme si zahrali priateľské zápasy v ZŠ V. Mináča - nás bolo deväť - 6 chlapcov a 3 dievčatá, priatelia zo ZŠ boli štyria - 3 chlapci a 1 dievča.

Výsledky zápasov v tomto prípade vôbec nie sú dôležité, preto ich tu nenájdete.

Víťaz totiž bol už vopred jasný - šport, priateľstvo a dobrá nálada… Ďakujeme Smiley40 (2K)

Filed under Fotogaléria

Rozprávkový deň detí

1. jún 2015

Rozprávkový deň detí

1. jún patrí tradične deťom. Rozprávkový dvor, skvelá nálada a bohatý program plný hier, smiechu i zábavy. Aj takto možno stručne charakterizovať náš Rozprávkový deň detí.

Deti pri príchode do školy vítala veselá hudba a školský dvor plný rozprávkových postavičiek. A nielen kreslených. Okrem už známej strigy Agátky a čertíka Bertíka na jednotlivých stanovištiach čakali skutočná Šmoulinka, Snehulienka, Kýblik, Včielka Maja, Flip, Víla Amálka, ba i Vodník. Deti si popri svojej telesnej zdatnosti mohli svoju silu vyskúšať s Kubkom a Maťkom, chytrosť s Patom a Matom a ich „mokrým a peniacim sa mydlom“, a pamäť im preskúšal tatko Šmolko. A aby toho nebolo dosť, v rozprávkovom obchodíku ich čakala Šašuľka, ktorá dozerala na to, aby si deti svoje nazbierané pečiatky vymenili za sladkú odmenu či nejakú inú drobnosť. A ako v každej rozprávke býva, že na konci je zvonec a rozprávky je koniec, aj my sme museli náš Rozprávkový deň detí ukončiť.

Aááále, už teraz vieme, že o rok sa na takýto deň opäť tešíme Smiley40 (2K)

Filed under Fotogaléria

Svetový deň bez tabaku

29. máj 2015

Svetový deň bez tabaku

Tabak je príčinou mnohých úmrtí na svete. Experimentovanie s fajčením začína už u detí a mládeže. A práve táto veková skupina je najzraniteľnejšia z pohľadu vzniku závislosti. Nikotín je vysoko návyková látka, ktorá po dlhšom užívaní vedie k závislosti. Preto sme sa pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku (31. máj) rozhodli vyrobiť plagáty preventívneho charakteru.

Filed under Fotogaléria

Deň Afriky

25. máj 2015

Deň Afriky

Deň Afriky sa oslavuje v deň výročia dnes už neexistujúcej Organizácie africkej jednoty, ktorá vznikla ako reakcia na koniec kolonizácie v Afrike. Jednota je aj hlavným motívom spoločného sviatku Afričanov a oslavy kontinentu sa spoločnou minulosťou a nádejami. My sme sa pridali k medzinárodným oslavám Dňa Afriky v rytme afrických piesní a tancov a tak sme si na chvíľu priblížili kultúru afrického kontinentu. Žiaci všetkých ročníkov si vyrobili africké hudobné nástroje z netradičných materiálov. Atmosféra bola ozaj africká. Žiaci predviedli svoje ručne zhotovené africké hudobné nástroje, na ktorých v sprievode afrických rytmov svojim spolužiakom nielen zahrali, ale aj zatancovali. Mladší žiaci stvárnili svojich afrických rovesníkov aj výtvarne a starší napísali veľmi zaujímavé zamyslenia, ako zamyslenie žiačky 8. ročníka:

Všetci máme city a vlastný rozum, všetci cítime bolesť, vieme milovať a aj nenávidieť bez rozdielu farby pleti, pováh alebo štýlov. Či sú to Slováci, či sú to Afričania, všetci na svete majú to isté: srdce, ktoré bije všetkým rovnako. Nemali by sme sa odcudzovať podľa farby pleti alebo národnosti, lebo niektorí možno že ani nechceli byť tam, kde sú a chceli by byť niekde inde… Smiley40 (2K)

Nataša Oláhová 8. ročník

Filed under Fotogaléria

Podaj ruku, vráti sa Ti celé srdce

21. máj 2015

Podaj ruku, vráti sa Ti celé srdce

„Podaj ruku, vráti sa Ti celé srdce“ pod týmto heslom sa niesol štvrtok 21. mája 2015, kedy naša škola organizovala 4. ročník vedomostnej súťaže Červeného kríža. Súťaže sa zúčastnili žiaci špeciálnych základných škôl z Revúcej, Hnúšte, Brezna a Klenovca.

5 členné družstvá súťažili v teoretickej časti a praktickej činnosti, ktorá pozostávala zo základného postupu poskytovania prvej pomoci pri ošetrení rôznych zranení.

Súťaž bola pomerne náročná, ale družstvá boli vynikajúco pripravené. Umiestnenie záležalo od počtu bodov, ktoré mohli družstvá získať na jednotlivých stanovištiach pri plnení úloh.

Zvíťazili družstvo ŠZŠ Brezno, druhé miesto získala ŠZŠ Hnúšťa, tretie miesto získala ŠZŠ Revúca a štvrté miesto získala ŠZŠ Klenovec. Všetkým zúčastneným družstvám úprimne blahoželáme. Žiaci špeciálnych základných škôl preukázali svoje vedomosti a zručnosti pri poskytovaní prvej pomoci a môžeme byť skutočne na nich hrdí.

Na záver sa chceme poďakovať členkám poroty - predsedníčke Miestneho spolku SČK vo Veľkom Krtíši p. Ubrankovičovej, členke Miestneho spolku SČK p. Šalátovej, p. RNDr. Bacúšanovej zo ŠZŠ Brezno a p. Zatrochovej zo ŠZŠ Revúca.

Ďakujeme aj zamestnancom OO PZ Hnúšťa za predvedenie ukážky policajného vybavenia.

Táto súťaž sa mohla konať vďaka vecnej podpore našich sponzorov:
WIKY, Steffek Jozef Ing., Družstevná 16, Malinovo

Filed under Fotogaléria

Výchovný koncert

20. máj 2015

Výchovný koncert

- Uprostred tohto týždňa k nám zavítal Viktor.
- To nie je novinka, veď k nám chodí každý deň siedmak Viktor.
- Ale nie ten Viktor. Prišiel k nám Viktor Guľváš.
- Prečo k Vám prišiel?
- Od ôsmej nám hral na gitare a spieval veselé pesničky.
- Nejakú pesničku Vás aj naučil?
- Naučili sme sa pesničku Afrika a prostredníctvom nej sme sa naučili aj cudzie reči, napr. maďarsky, anglicky, francúzsky aj taliansky.
- Aké pesničky Vám ešte zaspieval?
- Spieval pesničky pre malých, napr. Farby, Remeselníci, ale zanôtil aj veľkým, napr. Skrývačka, Blcha či Rock 'n' roll, pri ktorej sme si s Viktorom aj zatancovali.
- Ktorá pesnička sa Vám najviac páčila?
- Jednoznačne Martina z Martina.
- Čo by ste Viktorovi na záver odkázali?
- Ďakujeme mu za veselú hodinku pri počúvaní jeho zábavných a zároveň poučných pesničiek. Budeme radi, ak k nám ešte niekedy v budúcnosti zavíta.

Filed under Fotogaléria

Svetový deň mlieka

19. máj 2015

Svetový deň mlieka

Tretí májový utorok sa na celom svete oslavuje ako Svetový deň mlieka. Tento deň sme sa na našej škole zamerali na poukázanie významu mlieka ako jednej z dôležitých a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Mladším žiakom kravička Elička porozprávala ako sa mlieko dostane od kravičky až do obchodu. V každej triede si potom žiaci spolu s pani učiteľkami pripravili mliečne dobroty. Všetci si zaželali dobrú chuť. S radosťou zjedli to, čo si pripravili, iní si pochutili na nápoji z mlieka.

Takže s mliekom… na zdravie Smiley40 (2K)

Filed under Fotogaléria

Regionálne kolo recitačnej súťaže žiakov špeciálnych škôl

6. máj 2015

Regionálne kolo recitačnej súťaže žiakov špeciálnych škôl

6. mája 2015 sa v našej škole konalo ďalšie kolo regionálnej recitačnej súťaže. V tomto roku k nám zavítalo 27 súťažiacich z Tisovca, Hnúšte, Rimavskej Soboty ,Revúcej, Jelšavy a samozrejme, aj od nás, z Klenovca.

Súťaž otvorila naša pani riaditeľka Mgr. Janka Pohorelská. Potom sa do telocvične nahrnulo 7 trpaslíkov, spolu s krásnou Snehulienkou. Zahrali nám krátku scénku, zatancovali…

…a začalo sa súťaženie…

Porota v zložení Eva Brndiarová, Milada Kochanová a Marianna Resutíková mala i teraz plné ruky práce. Deti recitovali s obrovským zanietením a dávali do svojich výkonov celé srdce.

O kvalite malých recitátorov svedčí aj to, že v troch kategóriách boli na treťom mieste dvaja súťažiaci.

Výsledky:

I.kategória:
1.miesto Daniela Cibuľová ŠZŠ Klenovec
2.miesto Elena Cibuľová ŠZŠ Hnúšťa
3.miesto Nikolas Samko ŠZŠ Revúca
  Peter Oláh špec.triedy pri ZŠ Tisovec

II.kategória:
1.miesto Monika Ferková ŠZŠ Jelšava
2.miesto Simona Súkeníková ŠZŠ Rim.Sobota, Bottova
3.miesto Mária Cibuľová ŠZŠ Hnúšťa
  Sebastián Ivan Krištof

III.kategória:
1.miesto Nikoleta Ferková ŠZŠ Rim. Sobota, Bottova
2.miesto Karolína Boldiová ŠZŠ Revúca
3.miesto Adam Radič špec. triedy pri ZŠ Tisovec
  Erik Oláh ŠZŠ Jelšava

IV.kategória:
1.miesto Slavomíra Kenická ŠZŠ Hnúšťa
2.miesto Ján Radič ŠZŠ Klenovec
3.miesto Andrej Oláh špec. triedy pri ZŠ Tisovec

Cenu riaditeľky školy získala Marta Kiššová zo ŠZŠ Hnúšťa za nádherný prednes básne Svetluška.

Víťazom srdečne gratulujeme, ďakujeme všetkým zúčastneným, porote, Snehulienke i trpaslíkom a veríme, že opäť niekedy Dovidenia Smiley40 (2K)

Súťaž sa mohla konať aj vďaka vecnej podpore našich sponzorov, ktorým ďakujeme:

  Region Poprad, s.r.o., Suchoňova 3390/31, Poprad
  WIKY, Steffek Jozef Ing., Družstevná 16, Malinovo
  Vydavateľstvo Advent-Orion, s.r.o., Šafárikova 9, Vrútky
  Vydavateľstvo Fragment, s.r.o., Kominárska 2, Bratislava
  Vydavateľstvo Rozprávkový ostrov, Pádivého 680/4, Trenčín
  Peter Baláž - ESPERO, Víťazná 840/67A, Partizánske

Filed under Fotogaléria

Školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy

30. apríl 2015

Školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy

V posledný aprílový deň sa u nás uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy. Súťaže sa zúčastnili vybraní recitátori z jednotlivých ročníkov a tried. Zazneli básne našich slovenských autorov, napr. Eleny Čepčekovej, Daniela Heviera, Františka Rojčeka i Svetozára Hurbana Vajanského. Vypočuli sme si i báseň Jána Andela v podaní prváka Marcela:

      Zajko

      Chodil zajko poza sady.
      A šup dierou do záhrady.
      V tej záhrade kapustička -
      veľké hlavy, tučné líčka…


Piati najlepší - Janko, Marcelko, Danielka, Barna a Dianka - budú našu školu reprezentovať na Regionálnej súťaži v prednese poézie a prózy.

Filed under Fotogaléria

Čistenie studničky

23. apríl 2015

Čistenie studničky

Naši malí žiačikovia urobili veľmi dobrý skutok. Pri príležitosti Dňa Zeme boli vyčistiť „našu studničku“, o ktorú sa stará naša škola, znova upravili okolie studničky, vyzbierali množstvo odpadu, ktorí tam v našej prírode určite nerastie, ale rozhadzujú ho tam ľudia. Mali by sa títo ľudia zamyslieť, ako by to vyzeralo na našej Zemi, keby každý takto rozhadzoval odpadky.

Filed under Fotogaléria

Exkurzia na Čističku odpadových vôd v Klenovci

23. apríl 2015

Exkurzia na Čističku odpadových vôd v Klenovci

Pri príležitosti Dňa Zeme, ktorým sme chceli poukázať na problémy s odpadom, sme boli dňa 23. 4. 2015 na exkurzií na ČOV v Klenovci. Zúčastnili sa jej žiaci VI. triedy a žiaci, ktorí navštevujú envirokrúžok. Exkurzia bola veľmi zaujímavá.

Pri rôznych činnostiach v domácnosti, v priemysle i v poľnohospodárstve sa do vody dostáva množstvo nečistôt. Tie je potrebné z vody odstrániť skôr, ako ju vypustíme do tokov. V našich podmienkach sú odpadové vody väčšinou odvádzané kanalizáciou do čistiarní odpadových vôd. My sme sa boli pozrieť priamo v čističke v Klenovci. Dozvedeli sme sa ako na ČOV čistia vodu - mechanicky a biologicky. Mechanickou úpravou sa z vody odstránia hrubé plávajúce nečistoty, ktoré sú zachytené hrablicami a sitami. Potom sa filtráciou odstránia rozptýlené i tekuté látky plávajúce na hladine. Lapačmi piesku sa zase odstránia látky usadené na dne nádrže. Na biologickom stupni čistenia sa využíva schopnosť mikroorganizmov rozkladať vo vode za prítomnosti kyslíka nežiaduce organické látky. Všetkých nás veľmi zaujalo sledovať tento proces. Počuli sme o tom, aké je dôležité toto čistenie, pretože vody je málo, a každý by mal šetriť touto vzácnou tekutinou.

Filed under Fotogaléria

Deň Zeme

22. apríl 2015

Deň Zeme

Deň Zeme je deň venovaný našej planéte Zem. Každoročne sa koná 22. apríla. Ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach. Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť poklady Zeme aj pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na našej Zemi.

Zdrojom problémov je recyklácia. Tým, že veľa ľudí nerecykluje, sa vytvára odpad, ktorý znečisťuje životné prostredie.

Naša škola sa rozhodla v tento deň uskutočniť súťaž o najkrajší EKO - odev, do súťaže sa zapojila materská škola a základná škola v Klenovci.

Žiaci svoje EKO - odevy prezentovali na módnej prehliadke, ktorá sa uskutočnila na námestí v Klenovci, tri najzaujímavejšie odevy boli odmenené.

Vyhrali: Eliška (MŠ), Zdenka a Tescobalisti (ŠZŠ).

Je neuveriteľné, čo všetko sa dá vyrobiť z materiálov, o ktorých sme si mysleli, že sú už nepoužiteľné.

Žiaci pripravili propagáciu a osvetu starostlivosti o životné prostredie so zameraním na odpady, kreslili kriedou na chodník našu Zem a nezabudli sme ani na výstavku recyklovýrobkov žiakov ŠZŠ v Klenovci.

Pripravené boli recyklohry - drevené pexeso, drevené kocky, drevené puzzle, osemsmerovky s témou ochrany životného prostredia…

Myslíme si, že sme prežili krásny Deň Zeme , plný zážitkov a nových vedomostí o ochrane životného prostredia.

Filed under Fotogaléria

Krajská súťažná prehliadka v prednese poézie a prózy v Brezne

14. apríl 2015

Krajská súťažná prehliadka v prednese poézie a prózy v Brezne

Dňa 14. apríla sme sa zúčastnili Krajskej súťažnej prehliadke v prednese poézie a prózy žiakov špeciálnych základných škôl Banskobystrického kraja v ŠZŠ Brezne pod názvom Gaňova Tarnava. Bol to náročný deň, pretože po dlhej ceste do Brezna sme sa snažili zodpovedne reprezentovať našu školu. Kto? V akej kategórii? S akou básničkou?

V I. kategórii nás reprezentovala Danielka Cibuľová s básňou Kmotry od Ľudmily Podjavorinskej.
V II. kategórii nás reprezentovala Ivanka Tomášová s básňou Leporelo od Eleny Čepčekovej.
V III. kategórii zastupovala našu školu Martinka Radičová s básňou O drakovi od Jána Turana.

A ako to dopadlo?

V silnej konkurencii naša najmladšia súťažiaca Danielka Cibuľová získala Cenu poroty, za čo jej gratulujeme. Zároveň všetkým dievčatám ďakujem za zodpovedný prístup a príkladnú reprezentáciu našej školy.

Filed under Fotogaléria

Návšteva Knižnice prof. Štefana Pasiara v Hnúšti

13. apríl 2015

Návšteva Knižnice prof. Štefana Pasiara v Hnúšti

V pondelok, 13. apríla, niektorí žiaci I. stupňa prežili pekný, rozprávkovo - čarovný deň. Rozprávkový bol doslova, pretože sme navštívili mestskú knižnicu prof. Štefana Pasiara v Hnúšti. Tam sme sa prostredníctvom knižiek premiestnili do sveta zvieratiek, rozprávkových bytostí a iných čarovných postavičiek. Vypočuli sme si nám už známu rozprávku O troch prasiatkach, spolu sme si zaspievali a aj zarecitovali. A aby sme naplno využili tento slnečný rozprávkový deň, vyšantili sme sa aj na pirátskej lodi, či v rozprávkovom domčeku priamo na čerstvom vzduchu.

Mnohí z nás, najmä tí najmenší, boli v „dome plnom kníh“ po prvýkrát v živote. A to, že sa nám tam veeééľmi páčilo, svedčia aj naše spokojné úsmevy. Za pekný rozprávkový deň ďakujeme.

Filed under Fotogaléria

Veľkonočný stolnotenisový turnaj

31. marec 2015

Veľkonočný stolnotenisový turnaj

V rámci propagácie zdravého životného štýlu sme v utorok 31. 3. 2015 v našej škole zorganizovali Veľkonočný stolnotenisový turnaj, v ktorom si svoje sily zmeralo 10 chlapcov a 8 dievčat z našej školy.

Boli sme svedkami vynikajúcich športových výkonov - deti bojovali o každú jednu loptičku…

Výsledky turnaja:

Dievčatá:
      1. Janka Cibuľová
      2. Dušanka Oláhová
      3. Martina Radičová

Chlapci:
      1. Dušan Dušky Oláh
      2. Ondrej Radič
      3. Andrej Cibuľa

Celkovým víťazom turnaja sa stal Dušan Dušky Oláh, ktorý v rozhodujúcom zápase zdolal Janku Cibuľovú a zaslúžene si prevzal hlavnú cenu - čoko zajaca.

Skokanmi roka sa stali naši mladí nádejní hráči, Nikolas Cibuľa a Barna Oláh.
Už teraz sa tešíme na budúcoročný turnaj Smiley40 (2K)

Filed under Fotogaléria

Deň narcisov

27. marec 2015

Školské kolo speváckej súťaže


Som len obyčajný kvet…
ale jediný deň v roku mám obrovskú silu!


V piatok, 27. marca, to v našej škole žiarilo žltou farbou viac ako inokedy. Tento deň bol vyhlásený za Deň narcisov a práve malý, žltý kvietok sa stal symbolom boja proti rakovine.

Mladší aj starší žiaci sa spolu s pani učiteľkami porozprávali o zákernosti spomínaného ochorenia, o jej dôsledkoch a možnej prevencii. Neskôr sme sa usilovne pustili do výroby vlastného narcisu z papiera a hrdo sme si svoje žlté kvietky pripli na odev. Starší žiaci nezapreli svoju tvorivosť a k danej téme vytvorili krásny plagát.

Pripnutím kvietka narcisu, aj my, vyjadrujeme spolupatričnosť s ľuďmi postihnutými rakovinovým ochorením a svoju podporu onkologickým pacientom.

Filed under Fotogaléria

Školské kolo speváckej súťaže

20. marec 2015

Školské kolo speváckej súťažeZahrajte mi muzikanti vesele,
dokiaľ ja mám svoju mamku pri sebe.V piatok sa naša škola rozozvučala veselými ľudovými piesňami v podaní dievčat a chlapcov všetkých tried. Ľubko (I.tr.), Janko a Marcelko (IItr.), Ivanko (III.tr.), Danielka a Ivanka (IV.tr.), Vaneska a Sandra (V.tr.), Janka a Dianka (VI.tr.) súťažili v piatich kategóriách. Zazneli ľudové piesne Dedinka v údolí, Trenčín dolinečka, Bola babka a iné. Všetci zúčastnení ukázali svoje spevácke majstrovstvo a porota vybrala víťazov, ktorí postupujú na oblastnú súťaž v sólovom speve ľudových piesní do Hnúšte. Všetkým spevákom a speváčkam ďakujeme za účasť a postupujúcim držíme palce.

Filed under Fotogaléria

Svetový deň zdravého spánku

20. marec 2015

Svetový deň vody

Svetový deň zdravého spánku je každoročná udalosť, ktorá je oslavou spánku.

Bolo krásne slnečné ráno. Prvú vyučovaciu hodinu sa stretli v triede všetci žiaci z prvého stupňa. S očakávaním si urobili pohodlie na pripravených žinenkách. Zavreli si očká a ponorili sa do vnímania príjemnej relaxačnej hudby. Celú oddychovú atmosféru nám násobili svetielka nad hlavami, ktoré pripomínali nádhernú mesačnú oblohu. Všetkým sa nám takáto relaxácia veľmi páčila. Po prebudení sme potom mohli s chuťou a energiou pokračovať v našich školských povinnostiach.

Svetový deň zdravého spánku bol vyhlásený v roku 2001 Medzinárodnou nadáciou pre duševné zdravie a neurológiu (IFMHN). Ľudia trpiaci nespavosťou sú náchylnejší na ischemickú chorobu srdca, trpia bolesťami hlavy, depresiami, podliehajú závislosti od alkoholu a ďalších drog. Tento deň je určený na oslavu spánku a jeho cieľom je znížiť problémy so spánkom prostredníctvom lepšej prevencie a riešení porúch spánku.

Filed under Fotogaléria

Deň boja proti rasovej diskriminácii

18. marec 2015

Deň boja proti rasovej diskriminácii

Svetový deň boja proti rasovej diskriminácii je spomienkou na masaker, ktorý sa v roku 1960 stal v juhoafrickom meste Sharpeville. Pri pokojnej demonštrácii proti apartheidu tu polícia zabila takmer sedemdesiat ľudí. Naši žiaci si posolstvo tohoto dňa pripomenuli prostredníctvom priateľského futbalového zápasu so žiakmi ZŠ V. Mináča.

Filed under Fotogaléria

Svetový deň vody

18. marec 2015

Svetový deň zdravého spánku

Voda je číra, bezfarebná kvapalina, bez chuti a zápachu, veľmi dôležitá v živote každého z nás. Mali by sme šetriť a chrániť toto prírodné bohatstvo.

Svetový deň vody pripadol na nedeľu 22. marec 2015, ale v tento deň do školy nechodíme, tak sme si ho pripomenuli v stredu 18. marca 2015. O dôležitosti ochrany a využití pitnej vody v bežnom živote sme sa dozvedeli z Power pointovej prezentácie, ktorú pripravila žiačka 7. ročníka Janka Cibuľová na Enviro krúžku. V tejto prezentácií sme sa dozvedeli o význame vody pre naše zdravie, o kolobehu vody, ktorý prebieha v prírode, ale aj o hlavných zdrojoch znečistenia vody.

Pokračovali sme aktivitami na školskom dvore, kde sme súťažili v pití vody a malinovky, hádzali sme  vodunbsp; do diaľky a lovili sme nečistoty z vody. Po absolvovaní súťaží sme si trošku oddýchli, občerstvili a vyrazili sme na exkurziu na Klenovskú priehradu.

Exkurzia sa nám vydarila, prežili sme krásne slnečné predpoludnie a verím, že sme si všetci uvedomili, aká je pre nás voda dôležitá.

Filed under Fotogaléria

Exkurzia v kováčskej dielni

14. marec 2015

Exkurzia v kováčskej dielni

Keď železo je vášňou
Už ako mladého chlapca ho priťahovala práca s kladivom, ohňom a železom a dnes má ojedinelú dielňu v Klenovci. Kováčske remeslo bolo od nepamäti synonymom poctivej práce, vysokej remeselnej zručnosti a kedysi aj jedným z hlavných zamestnaní Rómov v regióne. Pán Igor Radič zachováva tradíciu tohto remesla aj napriek tomu, že jeho rodičia boli hudobníci. Jemu učarovalo „klopanie na nákovu“. Je pokračovateľom tradície šikovných rómskych majstrov železa a patrí k najväčším umeleckým osobnostiam v širokom regióne. Špecializuje sa hlavne na výrobu a opravu brán a plotových dielcov, podkúvačstvo, ostrenie sekier a motýk či na opravu kovového náradia. Pri práci uplatňuje tradičné postupy a hodnoty, ktoré obohacuje o vlastnú fantáziu. Šikovné ruky pána Radiča dokážu vyčarovať nielen, brány, ploty, kľučky ale aj svietniky a sošky. Jeho srdcovou záležitosťou sú podkovičky pre šťastie, ale aj po celom svete známe valašky. Práca s ohňom a železom sa stali pre pána Radiča nielen koníčkom, ale aj zdrojom obživy. Exkurziu do kováčskej dielne sme so žiakmi absolvovali v rámci prierezových tém regionálnej a multikultúrnej výchovy v predmete vlastiveda. Toto kováčske remeslo je krásne a buchot kladiva na nákovu a rozžeravený kus železa nás všetkých chytilo za srdce. Každý jeden si to chcel vyskúšať a to nielen chlapci, ale aj dievčatá. Za chvíľu z rúk našich detí vychádzali krásne podkovičky pre šťastie. Dúfame, že tieto podkovičky prinesú našim žiakom nielen šťastie, ale aj vzťah k tradíciám.

Ďakujeme pánovi Radičovi, že sme si na chvíľu mohli privoňať k tomuto už skoro zabudnutému remeslu.

Filed under Fotogaléria

Moje vysnívané povolanie

február 2015

Moje vysnívané povolanie

Už v detstve si vyberáme, čím v budúcnosti chceme byť. Máme svoje malé sny o veľkej budúcnosti. Svoje sny mali možnosť naši žiaci 1. stupňa pretvoriť do výtvarnej a žiaci 2. stupňa do literárnej podoby. V mesiaci február totiž prebehla na našej škole súťaž: „Moje vysnívané povolanie“. Medzi vysnívaným povolaním boli predavačky, murári, kaderníčky, vojaci, automechanici, speváčky, herečky, modelky ale aj iné povolania, ktorými si žiaci chcú splniť svoje sny. Bolo ťažké z takého množstva pekných a nápaditých výtvarných a literárnych prác vybrať tie najlepšie. Nakoniec sa nám to podarilo a môžeme gratulovať!

Výhercovia výtvarnej súťaže:

   Ľubko Radič - prípravný ročník
   Nikola Cibuľová - 1. ročník
   Ján Plichta - 4. ročník

Výhercovia literárnej súťaže:

   Diana Radičová - 7. ročník pdficon_small (1K)
   Ondrej Radič - 8. ročník pdficon_small (1K)
   Nataša Oláhová - 8. ročník pdficon_small (1K)
   Andrej Cibuľa - 8. ročník pdficon_small (1K)

Filed under Fotogaléria

Priateľstvo

26. - 27. február 2015

Priateľstvo


Priateľstvo je vzácny dar.
Nemôžeš si ho kúpiť.
No môžeš si ho zaslúžiť.

(Thomas Large)

Priateľstvo - často si ho ani neuvedomujeme a predsa pre nás znamená mnoho. Neuvedomuje si ani to, že potrebuje mať svojho priateľa pri sebe, potrebuje sa mu vyrozprávať a zveriť mu svoje tajomstvá. V minulosti, mali ľudia viac priateľov a najmä viac času, ktorý im venovali. Dnes, keď sa skoro každý naháňa za vlastnými záujmami a prácou, máme menej času na priateľov. Len málo ľudí si v dnešnom uponáhľanom svete uvedomuje, že šťastie, zdravie a dokonca aj dĺžka života závisí od toho, ako silné sú naše zväzky s inými ľuďmi. Nájsť pravého priateľa a naučiť sa žiť nielen svoj, ale aj jeho život, je veľmi ťažké a človek si musí mnoho odoprieť a venovať tejto veci veľa svojho vzácneho času. Preto sme sa posledný februárový týždeň rozhodli naše priateľstvá posilniť. Súťažili sme za priateľov, ktorých máme v triede, pomáhali sme priateľom, ktorí mali problém, písali sme o najlepšom priateľovi a hlavne - veeeeeľa sme sa s priateľmi nasmiali a zabavili.

Filed under Fotogaléria

Šmolkovská matematika prváčikov ZŠ V. Mináča a ŠZŠ

27. február 2015

Šmolkovská matematika prváčikov ZŠ V. Mináča a ŠZŠ

Jeden, dva, tri, štyri, päť,
spočítam si všetko hneď.
Päť prštekov na rúčke,
päť kvietočkov na lúčke.
Päť guľôčok v jednej jamke,
utekajme k našej mamke.

Touto básničkou sme otvorili 3. ročník matematickej súťaže. A kto mal najvyšší počet bodov?

Ján Radič ŽŠ V. Mináča
Miško Oláh ŠZŠ


Gratulujeme!!! srdce_t (5K)

Filed under Fotogaléria

Futbal

26. február 2015

Futbal

Futbal hráme radi všetci. Boli sme si ho zahrať s našimi kamarátmi v základnej škole. Na futbale vyhrali aj dievčatá aj chlapci, ale hlavne sme sa dobre zabavili. Dievčatá aj chlapci sme sa tešili. že sme vyhrali futbal. J&D

Filed under Fotogaléria

Súťaž „O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku“ - 7. ročník

február 2015

Súťaž O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku - 7. ročník

Opäť je tu február a s ním aj už tradičná súťaž O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku. V 7. ročníku vyrobili Valentínky žiaci z 12 špeciálnych škôl a školských zariadení - ŠZŠ - Hnúšťa, Rimavská Sobota (s VJM), Rimavská Seč, Jelšava, Lučenec, Veľký Krtíš, Brezno, Revúca, Polomka, Klenovec, špec. tr. pri ZŠ V. Clementisa Tisovec a RC Čerenčany.

Porota mala náročnú úlohu vybrať z množstva zamilovaných Valentínok tie najkrajšie. A ako to dopadlo? Tu sú výsledky:

Diplom za najoriginálnejšiu Valentínku
  Dezider Cibuľa ŠZŠ Klenovec
1. miesto Nataša Bartošová ŠZŠ Brezno
2. miesto Andrej Kýpeť ŠZŠ Veľký Krtíš
3. miesto Tibor Rácz ŠZŠ Rimavská Sobota
  Jolanka Súkeníčková ŠZŠ Jelšava

Víťazom srdečne blahoželáme, ďakujeme za účasť všetkým súťažiacim a tešíme sa na Vás vo 8. ročníku našej súťaže opäť o rok!

Filed under Fotogaléria

Fašiangový karneval

13. február 2015

Fašiangový karneval

Fašiangové obdobie je v plnom prúde aj u nás v škole. Počas celého týždňa sme usilovne pracovali na vymýšľaní a vyrábaní karnevalových masiek. V piatok sa v našej telocvični stretli princezné, čertíci, Červená čiapočka, batmani, indiáni, šaško, modelka, futbalista, ba dokonca aj Kúzelná opatrovateľka. Po prehliadke masiek bola vyhlásená najkrajšia maska z každej triedy - batman Dežko, šaško Samko, čertica Marika, Kúzelná opatrovateľka Janka, modelka Janka a kovboj Adrián.

Fašiangová zábava sa rozprúdila pri obľúbenom stoličkovom tanci. Hrala nám veselá hudba a páry si zatancovali s malými loptičkami a potom aj s balónikmi na nohe. Tancovala i striga Agáta s čertíkom Bertíkom.

Filed under Fotogaléria

Valentín

13. február 2015

Valentín

Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva, ktoré každému z nás obohacujú život. Aj u nás v škole, v triedach máme priateľov, ktorým sme na Valentína pripravili množstvo Valentínok, ktoré počas celého týždňa hádzali do Valentínskej schránky. V piatok na Valentínskej besiedke sa schránka otvorila a striga Agáta spolu s malými pomocníkmi rozdali Valentínky všetkým zúčastneným žiakom i pani učiteľkám. Na záver boli vyhlásené výsledky školského kola O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku. Za školu postupujú Valentínky Martinky Radičovej, Janky Cibuľovej, Dežka Cibuľu, Vanesky Radičovej a Zdenky Radičovej.

Filed under Fotogaléria

Svetový deň manželstva

6. február 2015

Svetový deň manželstva

Manželstvo je more, pre ktoré dodnes nevynašli žiadny kompas.

H. Heine

Svetový deň manželstva sa oslavuje druhú nedeľu vo februári. Myšlienka oslavovať tento deň sa zrodila v meste Baton Rouge, Louisiana v roku 1981. Pripomíname si krásu, vernosť, obeť a radosť v manželskom živote. Manžel a manželka sú symbolicky videní ako dve sviečky, ktoré dávajú životu svetlo. Pár je spojený srdcom a ich láska je sila, vďaka ktorej sú úspešní, životodarní a inšpiráciou pre ostatných.

V rámci výchovno-preventívnych aktivít sme sa danej problematike venovali na hodine občianskej výchovy. Spolu s najstaršími žiakmi sme diskutovali na tému vzťahov, manželstva, rodičovstva a sexuálnej zodpovednosti. Zapojili sa do aktivity, kde mali rozlišovať, čo napomáha hlbokému a trvácnemu vzťahu a naopak, čo kvalitnému a šťastnému vzťahu manželov škodí. V závere k spomínanej téme vyplnili dotazník. Mladší žiaci si k téme manželstva po diskusiii nakreslili svojich rodičov alebo ako si seba predstavujú s budúcim partnerom.

Filed under Fotogaléria

HURÁÁÁ ZIMAAAÁ…

4. február 2015

HURÁÁÁ ZIMAAAÁ...

Zima, tak dlho očakávaná, nie a nie k nám prísť. „Snáď na nás Perinbabka nezabudla???“ pýtali sa deti. A tak sme si vyrobili papierového snehuliaka, keďže sneh nebol. Perinbabka sa zľutovala a trošičku nám nasnežila. My, najmenší zo školy, sme nelenili a z toho málička snehu sme si predsa postavili snehuliačika. Malinkého, ale bieleho a z ozajstného snehu. A toto asi Perinabaku presvedčilo a nadelila nám skutočnú bohatú nádielku bielučkého snehu. Z neba sa znášali biele vločky, ktoré nás nenechali dlho sedieť v laviciach. Vybehli sme na kopec ponad školský dvor a poriadne sme sa začali šantiť, sánkovať, guľovať. To bolo zábavy!!! A takto poriadne zimou vyštípaní sme postavili ešte aj snehového draka. No všetko má svoj začiatok aj koniec. Kopec bol zjazdený, drak postavený, pani Zima nás vyštípala a unavila. A my?? S dobrým pocitom sme sa vrátili späť do teplúčka školských lavíc.

Filed under Fotogaléria

Vianočný turnaj

19. december 2014

Vianočný turnaj

Posledný deň pred vianočnými sa už tradične na našej škole uskutočnil Vianočný turnaj v stolnom tenise. Tento rok sa ho okrem žiakov zúčastnili aj niektoré pani učiteľky a pán učiteľ. Všetci hrali s plným nasadením, dievčatá aj chlapci, deti i dospelí, žiaci aj vyučujúci. Svojou hrou ukázali, že ping pong im prirástol k srdcu.

Filed under Fotogaléria

Vianočná besiedka

18. december 2014

Vianočná besiedka

Schádzate sa zase pri stromčeka jase, kde vás láska spája, pripájam sa aj ja so želaním krátkym, aby krásne sviatky priniesli Vám chvíle radostné a milé srdce_t (5K)

Tradičnými vianočnými vinšami bola vo štvrtok otvorená Vianočná besiedka. Vianoční koledníci, muzikanti, speváci, tanečníčky, herci a snehuliačikovia priblížili svojim programom neopakovateľnú atmosféru prichádzajúcich Vianoc a v srdiečkach nám zanechali lásku, šťastie a hrejivý pocit, ktorý nás bude sprevádzať počas vianočných prázdnin v našich domovoch.

Filed under Fotogaléria

Vianočné posolstvo

15. december 2014

Vianočné posolstvo

V pondelok k nám zavítali pracovníci Detskej misie zo Zvolena, ktorí nám prostredníctvom otázky „Čo je dôležitejšie - obraz alebo rám?“ priblížili skutočný význam Vianoc. Hovorili nám o tom, čo sa pred viac ako 2000 rokmi odohralo v Betleheme v jasličkách, o narodení Ježiša. Dozvedeli sme sa, že Vianoce nie sú len o darčekoch, ale máme si pripomenúť, že Boží Syn Ježiš sa narodil pre nás, pre teba. Naučili sme sa aj novú vianočnú pieseň a zodpovedali sme niekoľko kvízových otázok.

Filed under Fotogaléria

Medzinárodný deň ľudských práv

10. december 2014

Medzinárodný deň ľudských práv

10. december je v kronike historických dní zaznamenaný ako Medzinárodný deň ľudských práv. V roku 2014 je položený dôraz na myšlienku, aby sa dňom ľudských práv stal každý deň roka. Nielen raz za rok, keď sa pripomína Svetový deň ľudských práv. Preto má kampaň OSN označenie „Ľudské práva 365“. Svetový deň ľudských práv súvisí s prijatím Všeobecnej deklarácie ľudských práv 10. decembra 1948. Deklarácia a do nej zahrnuté základné hodnoty, akými sú ľudská dôstojnosť, nediskriminácia, rovnosť, prirodzená spravodlivosť a univerzálnosť sa vzťahujú na všetkých ľudí. Všeobecná deklarácia ľudských práv je živý dokument a týka sa všetkých ľudí. Túto skutočnosť si žiaci II. stupňa pripomenuli prostredníctvom prezentácie a v diskusii vyjadrili svoj názor na tému ľudských práv. Následne sa pokúsili právo, ktoré je pre nich najdôležitejšie znázorniť ilustráciou a popísať jeho význam niekoľkými slovami:

Právo na lásku - Každý človek potrebuje lásku, aby sme neboli smutní, aby sme neboli sami. Každý človek má právo na lásku. Každý človek potrebuje priateľa, aby sa mohol usmievať radovať a milovať.

Právo na bývanie - Bývanie je dôležité, lebo chcem mať strechu nad hlavou. Mam právo na bývanie, aby som mala kde spať a mať svoju rodinu pri sebe.

Právo na vzdelávanie - Každý má právo chodiť do školy. Má právo žiť a študovať.

Filed under Fotogaléria

MIKULÁŠ

6. december 2014

MIKULÁŠ

„Už ideeeeeee…!“ Výkrik radosti sa niesol celou školou. Konečne prišiel očakávaný Mikuláš v červenom kabáte a v červenej čiapke s ooobrovskou bielou bradou. Iskierky radosti v očiach detí obmäkčili aj dvoch Mikulášových pomocníčkov - čertíkov. Každý dostal vytúžený balíček do čižmičky a srdiečko z lásky na líčko. Malí aj veľkí ďakujú Mikulášovi a čertíkom za možnosť prežiť zázračnú chvíľu v zhone každodennosti srdce_t (5K)

Mik, mik Mikuláš, prišiel s čertom na koláč,
sľubujem, sľubujem, že už hnevať nebudem…

Filed under Fotogaléria

Kampaň Červené stužky

1. december 2014

Kampaň Červené stužky

Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Červená, ako symbol krvi a života. Na Svetový deň boja proti HIV/AIDS, ktorým sa stal prvý decembrový deň si ľudia na celom svete pripínajú červenú stužku, aby tak vyjadrili svoj postoj k HIV/AIDS. Prvý december je na celom svete venovaný boju proti AIDS. Jeho cieľom je upozorňovať ľudí na problém AIDS, zlepšiť ich vedomosti o tejto chorobe, jej šírení a najmä prevencii. Naša škola sa každoročne zapája do Kampane Červené stužky. Do ôsmeho ročníka kampane sme sa zapojili nasledovnými aktivitami:

 • celoslovenská výtvarná súťaž pre ŠZŠ Červená stužka v boji proti HIV a AIDS
 • tvorba a nosenie červených stužiek
 • tvorba živej červenej stužky
 • prednáška a beseda na tému HIV/AIDS
 • prezentácia 1. december Svetový deň boja proti AIDS
 • zorganizovanie aktivít podľa vlastného výberu alebo metodickej príručky
 • premietanie filmu ANJELI
 • spolupráca s médiami

Cieľom týchto všetkých aktivít bolo pripomenúť si nebezpečenstvo tohto smrteľného ochorenia, utrpenie postihnutých, a taktiež naučiť žiakov ten správny postoj k vlastnému zdraviu a životu, ako aj k zdraviu a životu druhých ľudí.

Filed under Fotogaléria

Európsky týždeň boja proti drogám

26. november 2014

Európsky týždeň boja proti drogám

Európsky týždeň boja proti drogám oficiálne Európska Komisia vyhlásila v roku 1998. U nás sa už stáva nepísanou tradíciou, že v novembri sa zúčastníme aktivít, ktoré v konečnom dôsledku napomáhajú k znižovaniu dopytu po drogách. Tento rok to bol priateľský zápas vo florbale so žiakmi ZŠ V. Mináča. Chlapci aj dievčatá hrali s plným nasadením a odhodlaním vyhrať. Radosť z hry aj zo stretnutia s kamarátmi sa odzrkadľovala v tvárach hráčov aj divákov.

Filed under Fotogaléria

Tanec v nás

26. november 2014

Tanec v nás

V stredu, 26. novembra 2014, sa naše najmenšie tanečníčky a tanečník zúčastnili už 4. ročníka tanečnej súťaže špeciálnych základných škôl s názvom „Tanec v nás“ v Jelšave.

Súťažiaci boli zaradení do 2 kategórií - mladší žiaci a starší žiaci. Naši tanečníci tancovali na melódiu známej detskej „hitovky“ Gummy macko v kategórii mladší žiaci.

A ako sa umiestnili? Okrem toho, že malí „mackovia“ zaujali svojim výzorom, porotu presvedčili aj tanečným výkonom a získali spomedzi silnej konkurencie krásne 1. miesto. No a ktorí mackovia reprezentovali našu školu? Predsa Deniska a Nikolka Cibuľové, Natka a Saška Oláhové a Aďko Cibuľa.

Touto cestou ďakujeme organizátorom za podujatie plné hudby a tanca, a našim maličkým „macíkom“ za úspešnú reprezentáciu školy.

Filed under Fotogaléria

O Červenej čiapočke alebo Ako vlka zuby rozboleli

12. november 2014

O Červenej čiapočke alebo Ako vlka zuby rozboleli

V stredu prišiel medzi nás Divadelný súbor Bez opony z Banskej Bystrice a vtiahol nás do deja nevšedného spracovania známej rozprávky o Červenej Čiapočke. Príbeh sa odohrával v malej krajinke na nie veľkej čistinke, pri stredne hustom lese kdesi pri Štrbskom Plese. No a tam žil pachltný, na sladkosti zaťažený, lenivý, večne pred telkou vysedávajúci vlk Rudo. Pravdaže aj malé veselé a múdre dievčatko s červenou kapucou a košíkom plným dobrôt. Táto veršovaná, pesničkami a humorom popretkávaná rozprávka, kde herci interaktívnou formou zapájali malých zajačikov a veveričky - naše nezbedné detičky - do deja, mala aj výchovný charakter. Vyzývala deti, aby nezabúdali na pohyb na čerstvom vzduchu, jedli veľa ovocia a zeleniny a aby si nezabudli čistiť zuby.

Ďakujeme hercom z Divadla Bez opony za predstavenie ich rozprávky, ktorá nás pobavila, rozosmiala aj poučila.

Filed under Fotogaléria

Kvapka Katka so svojimi kamarátkami v škôlke

október 2014

Kvapka Katka so svojimi kamarátkami v škôlke

Žiačky kolégia Zelenej školy, ktoré si pripravili malé divadelné predstavenie na tému Kolobeh vody v prírode, navštívili aj deti v MŠ K. Pajera v Klenovci. Aj im kvapka Katka so svojimi kamarátkami kvapkami predviedla prostredníctvom dramatizácie ako sa počas kolobehu mení na viaceré formy - obláčik, paru, či snehovú vločku. Detičkám sa predstavenie veľmi páčilo, za čo sa dievčatám odmenili silným potleskom a dievčatá im zase na pamiatku nakreslili na líčka kvapku, obláčik či slniečko.

Táto aktivita bola robená v rámci projektu „Kvapka pre našu planétu“, ktorý finančne podporila Nadácia Ekopolis a spoločnosť NESTLÉ Slovensko v rámci programu „Nestlé pre vodu v krajine“.

ekopolis (11K)

Filed under Fotogaléria

Agátka na návšteve

29. október 2014

Agátka na návšteve

V stredu, 29. októbra 2014, bol v triede najmenších žiakov našej školy výnimočný deň.

Prečo? Navštívila ich naša striga Agátka, ktorá sa s nimi prišla zoznámiť. Naši maličkí ju od samého rána očakávali. A keď Agátka zaklopala na dvere, rýchlo deti odhodili strach a začali jej ukazovať, čo všetko sa už stihli v škole naučiť. Spolu si zaspievali, zacvičili, zatancovali a samozrejme aj spoločne čarovali.

A čo im Agátka za odmenu pričarovala? No predsa šaška Jaška, ktorý ich rozveselil svojim pískajúcim nosom a gitarou. To bolo radosti v detských očkách. Deti Agátke sľúbili, že opäť sa naučia nové pesničky, ktoré jej radi ukážu na ďalšej návšteve.

Ďakujeme Agátka za návštevu a už teraz sa na Teba znovu tešíme srdce_t (5K) srdce_t (5K) srdce_t (5K)

Filed under Fotogaléria

Netradičné vyučovanie

október 2014

Netradičné vyučovanie

O netradičné vyučovanie u nás v škole, sa tentokrát postarali žiačky kolégia Zelenej školy, ktoré si pripravili pre ostatných spolužiakov malé divadelné predstavenie na tému Kolobeh vody v prírode. Prostredníctvom dramatizácie predviedli ostatným ako sa kvapka Katka so svojimi kamarátkami kvapkami počas kolobehu mení na viaceré formy - obláčik, paru, či snehovú vločku. Napokon sa všetci žiaci do predstavenie interaktívne zapojili, keď si spoločne celý príbeh zopakovali.

Táto aktivita bola robená v rámci projektu „Kvapka pre našu planétu“, ktorý finančne podporila Nadácia Ekopolis a spoločnosť NESTLÉ Slovensko v rámci programu „Nestlé pre vodu v krajine“.

ekopolis (11K)

Filed under Fotogaléria

„Život v pohybe“

28. október 2014

Život v pohybe

je názov IV. ročníka festivalu tanca, hudby a spevu, ktorý sa uskutočnil dňa 28. októbra 2014 v Kultúrnom dome v Jesenskom. Cieľom festivalu je formou verejného prezentačného podujatia vyhľadávať a podporiť talenty rómskych detí a mládeže.

Vďaka našim „Čerticiam“ - Dušanke, Nataške, Marike, Ivanke, Pamelke a Danielke sme sa aj my mohli na tomto festivale prezentovať. Naše čertice to poriadne roztočili, svoj talent a chuť tancovať predviedli v plnom nasadení a doslova rozšantili celé publikum. Za výborný výkon boli odmenené silným potleskom.

Touto cestou ďakujeme našim šikovným dievčatám za úspešnú reprezentáciu školy, ako i obce Klenovec.

Filed under Fotogaléria

Október - mesiac úcty k starším

27. október 2014

„Vám z detského srdiečka vľúdny pozdrav letí,
veľa zdravia - šťastia od všetkých detí.
Nech Vám úsmev zdobí tvár
a srdiečko hreje naša láska a úcta k Vám.“

Október - mesiac úcty k starším

S takýmto milým pozdravom sme v pondelok, 27. októbra 2014, navštívili Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb v Klenovci. Na znak vďaky a úcty sme si pre našich najstarších spoluobčanov pripravili kultúrne pásmo plné ľudových piesní, básní a tancov. Náš spev vyčaril nejednej starenke úsmev na tvári, ktorý bol pre nás najväčšou odmenou.

Veríme, že tak ako my, aj obyvatelia domova sa s nami cítili príjemne, a že im ostanú na nás pekné spomienky. Veď sme spoločne strávili jedno čarovné dopoludnie v duchu dobra, vďaky a úcty.

Filed under Fotogaléria

Európske týždne akcie proti rasizmu a diskriminácii vo futbale

15. október 2014

Týždeň zdravej výživy

Pod heslom Šport spája - rôzne farby, jedna hra sme sa aj my tento mesiac pridali k tisícom európskych skupín, aby sme použili silu futbalu a prezentovali sme náš jednotný postoj proti diskriminácií. Stretli sme sa v telocvični ZŠ V. Mináča a odohrali priateľský zápas so žiakmi ZŠ. Naše tímy si zašportovali, ale hlavne svojou hrou podporili rôznorodosti a tolerancie v spoločnosti.

Filed under Fotogaléria

Týždeň zdravej výživy

14. október 2014

Týždeň zdravej výživy

Týždeň zdravej výživy od 13. do 17. októbra aj tento školský rok bol obsiahnutý v témach celoslovenskej súťaže „Hovorme o jedle“. Cieľom súťaže je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia, regionálny rozvoj a zamestnanosť. Naša škola sa do spomínanej súťaže zapojila svojimi aktivitami na tému Zelenina a ovocie.

Už od rána to bolo v každej triede pestré, voňavé a hlavne zdravé. Aktivity, ktoré si pani učiteľky pre žiakov pripravili, mali deti nielen zabaviť ale hlavne naučiť a pochopiť význam ovocia a zeleniny v našej strave. Počas celého dňa tak v triedach pribudli obrázky, plagáty a originálne vitamínové výtvory. Žiaci mali možnosť jednotlivé druhy ovocia a zeleniny nielen pomenovať, triediť ale aj ochutnať, či vyrobiť si z nich nejakú pochúťku.

Ovocie a zelenina - sú zdravé, šťavnaté, chutné, farebné… A taký bol aj náš vitamínový deň. pdficon_small (1K)

Filed under Fotogaléria

Modrá nezábudka - Svetový deň duševného zdravia

10. október 2014

Modrá nezábudka - Svetový deň duševného zdravia

10. októbra si verejnosť pripomína Svetový deň duševného zdravia a je známy tiež ako Deň nezábudiek. Cieľom tohto dňa je zvýšenie informovanosti verejnosti o problémoch súvisiacich so psychickými ochoreniami. Spoločne so žiakmi našej školy sme sa rozprávali o tom, že je dôležité starať sa ruka v ruke o fyzické aj duševné zdravie, pretože jedno bez druhého nefunguje.

Nezábudka je kvietok malý a krehký a práve preto sa stal symbolom krehkosti a zraniteľnosti ľudskej duše. V tento deň si každý žiak a žiačka svoj modrý kvietok vyrobili. Sme radi, že aj týmto gestom sme sa mohli zapojiť do spomínanej kampane za duševné zdravie.

Filed under Fotogaléria

Jesenné účelové cvičenie a didaktické hry v prírode

10. október 2014

Jesenné účelové cvičenie a didaktické hry v prírode

Dni babieho leta sú zrána chladivé a sychravé, no postupne sa vyčasia a je príjemne slnečno. Presne takýto deň bol aj piatok 10.10., keď sme v škole zorganizovali jesenné účelové cvičenie na ochranu života a zdravia pre starších žiakov a didaktické hry v prírode pre mladších žiakov.

Tentokrát sme si vedomosti z jednotlivých oblastí zopakovali vo väčšej miere prakticky. Žiaci vyrábali výrobky z prírodnín, vyskúšali si ošetrovanie rôznych zranení, starší žiaci súťažili vo vedomostno-praktickej súťaži, kde sa víťazom stalo družstvo dievčat. Mladší žiaci si preverili svoju telesnú zdatnosť na multifunkčnom ihrisku a niektorí starší žiaci, najmä chlapci pomáhali pri úprave a čistení miestneho potoka v Dolinke. Pri úprave potoka nám ochotne pomohli aj bývalí žiaci a rodičia, zároveň pracovníci VPP.

Táto aktivita bola robená v rámci projektu „Kvapka pre našu planétu“, ktorý finančne podporila Nadácia Ekopolis a spoločnosť NESTLÉ Slovensko v rámci programu „Nestlé pre vodu v krajine“.

ekopolis (11K)

Filed under Fotogaléria

Jesenná tvorba z prírodnín

10. október 2014

Jesenná tvorba z prírodnín

Jeseň nám prináša okrem pestrých farieb tiež zdravé plody zo sadov a záhrad a mnoho ďalších prírodnín. My sme sa rozhodli niektoré dary jesene využiť na tvorbu žiackych výtvarných diel. Všetci žiaci, niektorí s pomocou pani učiteliek, preniesli svoju kreativitu a fantáziu do naozaj zaujímavých a vydarených výtvorov. Presvedčiť sa o tom môžete vo fotogalérii pod článkom.

Filed under Fotogaléria

Podarilo sa nám to, sme ZELENÁ ŠKOLA

9. október 2014

Podarilo sa nám to, sme ZELENÁ ŠKOLA

Ani sme sa nenazdali a dva roky v prvom certifikačnom období v programe Zelená škola ubehli ako voda. Počas tohto obdobia sme toho naozaj veľa zažili, pri učení, pracovne alebo súťažne. Treba uznať, že najmä posledný rok sme sa poriadne namakali na našom školskom dvore, z ktorého sme vytvorili skvelú Ekoučebňu. Okrem toho sme zorganizovali viacero ekoaktivít v škole, ale aj mimo nej, vyčistili sme nelegálne skládky, starali sa o faunu a flóru v blízkom okolí a absolvovali sme mnoho ďalších zaujímavých činností na podporu a ochranu životného prostredia.

Okrem hrejivého pocitu na duši, že sme sa aspoň trošku postarali o našu matičku Zem, nás nesmierne veľmi potešila správa počas letných prázdnin, že ako zadosťučinenie za našu aktívnu činnosť v tejto oblasti sa nám podarilo získať medzinárodný certifikát a vlajku Zelenej školy. My v škole sa teda z toho tešíme už dlhšie, no oficiálna a slávnostná certifikácia prebehla len minulý týždeň 9. októbra v divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave, ktorej sa za našu školu zúčastnila pani riaditeľka a zástupkyňa školy a koordinátorka programu.

Nesmierne veľmi nás teší, že medzi 71. ocenenými školami môže byť aj tá naša. Sme na seba patrične hrdí, že sa nám to spolu podarilo, a o to viac sa budeme i naďalej snažiť, aby sme boli ohľaduplnejší k životnému prostrediu.

Veľká vďaka patrí všetkým žiakom, ale najmä dievčatám z kolégia, ktoré boli počas tohto obdobia mimoriadne aktívne, kreatívne a veľmi nápomocné pri všetkých školských aktivitách. Ďalej, niektorým rodičom našich žiakov a ostatným priateľom našej školy, ktorí boli tiež súčasťou školských ekoaktivít.

No a v neposlednom rade som nesmierne vďačná mojim kolegynkám, ktoré vždy ochotne spolupracovali, častokrát aj na úkor ich voľného času, jednoducho bez ktorých by sa naplánované aktivity nestali skutočnosťou.

Ešte raz všetkým veľké
ĎAKUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEM Smiley40 (2K)

Filed under Fotogaléria

Audiovizuálne tvorivé dielne

30. september 2014

Audiovizuálne tvorivé dielne

Hurááááá! Získali sme čestné uznanie za animovaný film Agátina vesmírna láska na najstaršej a najprestížnejšej celoštátnej súťaži v oblasti amatérskej filmovej tvorby na Slovensku CINEAMA. Veľmi nás to potešilo, preto sme sa aj tento rok zúčastnili Audiovizuálnych tvorivých dielní, ktoré organizuje Gemersko-malohontské osvetové stredisko. A tvorili sme, kreslili a maľovali, vymýšľali a… a to si už pozrite vo fotogalérií. Teraz už len čakať, ako sa naše filmy budú páčiť divákom a porote.

Filed under Fotogaléria

Stretnutie s rodičmi

30. september 2014

Stretnutie s rodičmi

Je tu koniec septembra, žiaci v škole pracujú na plné obrátky a tak nastal čas stretnúť sa s rodičmi a oboznámiť ich so školským poriadkom, so správou o výchovno-vzdelávacej činnosti za školský rok 2013/2014, so školským vzdelávacím programom a inými aktuálnymi informáciami.

Filed under Fotogaléria

„Nie sú zlí, ako druhí o nich hovoria“

24. september 2014

Nie sú zlí, ako druhí o nich hovoria

Začiatok školského roka je pre každého z nás, či už učiteľov, žiakov, ale aj rodičov náročný. Po dvoch mesiacoch „slobody“ znova povinnosti, učenie sa, rešpektovanie školského poriadku a pravidiel. Nie je ľahké zvládnuť takúto zmenu a preto v škole vzniká veľa problémov, najmä so správaním sa, toleranciou a rešpektovaním sa navzájom.

My, učitelia, sa každý rok snažíme vytvoriť podmienky, ktoré by takémuto správaniu predchádzali, napr. aj prostredníctvom zmeny prostredia vo vyučovaní, ako aj netradičnými formami a metódami vyučovania. Jednou z nich je aj Turnaj v minifutbale žiakov v Revúcej.

Chlapci z našej školy sa už po 4x v mesiaci september zúčastnili tohto turnaja, ktorý je pre nich silnou motiváciou k tomu, aby sa čo najrýchlejšie adaptovali na školské prostredie a správali sa v súlade so školským poriadkom. Už od prvých dní sme „žili“ futbalom a okrem hodín telesnej výchovy na školskom dvore, ktorý je na akúkoľvek športovú hru nevyhovujúci, využívame na zlepšenie sa v hre, ale aj v správaní sa podľa pravidiel multifunkčné ihrisko v Klenovci, za čo veľmi pekne ďakujeme obci. Ako každý rok by som napísala stručný článok o tejto súťaži, no tento rok je to iné. A viete prečo?

Počas rozhovoru s chlapcami som sa dozvedela, že chodia „trénovať“ a majú „naozajstné“ dresy s číslami, trenky, kopačky… Pravdu povediac veľmi som im neverila, pretože „trénovať“ skúšali už veľa krát a vždy sa to skončilo neúspechom. No spozornela som, keď mi začali opisovať turnaj v Muráni a pozvali ma na turnaj, ktorý odohrajú v sobotu doma. Našla som si čas a išla som sa na nich pozrieť. A keď ma uvideli… a keď som ich uvidela ja… svoje pocity zhrniem jednou vetou: Bola som na nich hrdá a o to viac, keď mi ich spoluhráč, mimochodom „gadžo“ povedal: „Nie sú zlí, ako druhí o nich hovoria“.

Hoci trénujú len štvrtý týždeň, odohrali len dva zápasy a obidva prehrali, sú úžasní. Je to veľká zmena v ich živote a ja im držím prsty, aby v tej zmene pokračovali a nevzdali sa. Zároveň ďakujem ich trénerovi Miškovi, že vytvoril tím Rómov a „gadžov“, čím dokázal, že v športe je to úplne jedno. Je to úplne jedno aj v živote, predsa dieťa je len dieťa, ktoré nemôže za to, do akej rodiny sa narodí a akú výchovu dostáva, ak ju dostáva. Ja len dúfam, že to s nimi vydrží a nevzdá sa, hoci to nebude mať ľahké. Uvedomí si, že najmä on im dáva príležitosti dokázať sebe, ale aj ostatným, že aj keď sú Rómovia vedia „byť inými a lepšími“.

PS: A len tak na „okraj“, v Revúcej sme dosiahli najlepšie miesto za tie štyri roky.

Boli sme tretíííí Smiley40 (2K)


Moje veľké poďakovanie patrí chalanom:
Miško Bavala, Kevin Cibuľa, Andrej Cibuľa, Radko Cibuľa, Dušan Oláh, Dominik Oláh, Dušan Oláh - Dušky.

Mgr. J. Mrnková

Filed under Fotogaléria

Envirovychádzka

24. september 2014

Envirovychádzka

Slniečko už menej hreje,
šibal vetrík sa len smeje,
pohvizduje po chotári
po oblohe ženie chmáry.

Veru áno, vetrík nám už privial jeseň a s ňou aj veľa pestrých farieb v prírode. Začína sa najfarebnejšie obdobie v roku, o čom sme sa v stredu (24.9.) presvedčili aj my, keď sme sa zúčastnili environmentálnej vychádzky v prírode.

Pred vychádzkou si žiaci za pomoci svojich pani učiteliek zostrojili krásnych farebných šarkanov. Mnohé z nich mali farby alebo charakter africkej krajiny, z dôvodu zapojenia sa do úlohy z Recyklohier, a zároveň sa tak líšili od tých minuloročných. Počasie nám prialo, bolo krásne slnečno a vietor príjemne vial, vďaka čomu sa niektoré šarkany dostali vysoko do neba.

Žiaci II. stupňa využili okrem vetra aj prírodný materiál, z ktorého vytvárali na kopci krásne obrazce - Landart.

Filed under Fotogaléria

Výstava exotických plazov

23. september 2014

Výstava exotických plazov

23. septembra mali niektorí žiaci našej školy možnosť zúčastniť sa výstavy plazov. Počas prednášky im umožnili chovatelia vidieť a spoznať vyše 40 druhov exotických plazov z Ameriky, Ázie, Afriky a Európy. Bol to neopísateľný zážitok vidieť na vlastné oči chameleóna, jašterice, škorpióna, aligátora, či veľhada kráľovského. Bol to zážitok, na ktorý budeme dlho spomínať a aby ste nám verili, tak sme sa s veľhadom odfotili.

Filed under Fotogaléria

ÚSMEV

23. september 2014

ÚSMEV nestojí nič a prináša mnoho.
Trvá chvíľku, ale spomienka naň je niekedy večná.
Nikto nie je taký bohatý, aby sa bez neho obišiel
a nikto nie je taký chudobný, aby ho nemohol darovať.

ÚSMEV prináša šťastie do domu,
v starostiach je oporou,
je citlivým prejavom priateľstva.
V únave prináša odpočinok,
v znechutení a smútku je potechou
a pre každú bolesť prirodzeným liekom.
Nemožno ho ani kúpiť, ani požičať, ani ukradnúť,
pretože má hodnotu chvíle, v ktorej sa dáva.

A keby si stretol niekoho,
kto nemá pre Teba úsmev, aj keď naň čakáš,
buď veľkorysý a obdaruj ho svojím úsmevom Ty.
Pretože nikto tak úsmev nepotrebuje ako ten,
kto ho nemá pre iných.

ÚSMEV

V našej škole sa neučíme len písať, čítať, počítať, ale aj to ako sa máme správať k sebe a k svojim kamarátom, rodičom, učiteľom, ľuďom, s ktorými sa stretávame. Dnes sme si pripomenuli, akú dôležitú úlohu má úsmev v komunikácií. Nič nestojí a usmievať sa vieme všetci. Úsmev je prejavom radosti, šťastia, úspechu, spokojnosti. Úsmevom nikdy nič nepokazíte, ale naopak si ním otvoríte cestu k ostatným. Keď sa na niekoho usmejete, je naozaj veľmi nepravdepodobné, že by vám ten úsmev neopätoval naspäť. A presne tak - úsmev od ostatných je to, čo potrebujete na to, aby ste cítili radosť, lásku a ľudské teplo.

V krátkych scénkach žiaci znázornili situácie, kedy sa podľa nich najčastejšie usmievame: - keď nájdeme stratenú vec, - keď sa stretneme s kamarátkou po dlhšom čase, - na svadbe, - pri narodeninách a iných oslavách, - keď dostaneme darček, - keď sa hojdáme na hojdačke.

Filed under Fotogaléria

Výlet do Mojína Smiley40 (2K)

18. september 2014

Výlet do Mojína

Vo štvrtok, 18. septembra 2014, sme plní očakávania stáli pred školou a čakali, kedy nás ujo šofér pustí do autobusu, aby sme mohli vycestovať. Pýtate sa kam? No predsa do sokoliarskej farmy v Mojíne, aby sme bližšie spoznali čaro prírody a život zvieratiek na farme.

Po príchode nás už s milým úsmevom privítali manželia Kanátovci, majitelia farmy, a oboznámili nás, že na nás už čaká niekoľko stanovíšť. Po malom občerstvení sme sa teda vybrali spoznávať zákutia farmy. Z oddychovej časti sme sa premiestnili do "hladkacej" záhrady, kde sme mali možnosť pohladkať a nakŕmiť holandské minikozičky, ovečky, zajačiky, či vietnamské prasiatka. Ďalšie stanovište je zamerané na poľnohospodárstvo v minulosti. Tu sme sa oboznámili s pracovnými nástrojmi, ktoré v minulosti slúžili na obrábanie pôdy ako pluh ťahaný koňmi alebo volmi, brány, píly na ručné pílenie. No a aby sme si vedeli predstaviť, aké bolo pílenie dreva v minulosti náročné, tak sme si to veru aj vyskúšali.

Ďalšie stanovište bolo zamerané na poľovníctvo, kde nám ujo lesník Jožko vysvetlil, aké lesné zvieratá žijú v našej lokalite a ako sa treba starať o zvieratá v zime. V posede pre poľovníkov sme pozorovali okolitú prírodu, no a potom sme sa vybrali priamo do lesa, kde sme videli líščiu a jazvečiu noru. Cestou z lesa už na nás čakala "rozprávková lúka", kde sme mali možnosť precvičiť si rýchlosť, presnosť, zahrať sa na hada a oddýchnuť si v drevenom vláčiku. Na lúke sme sa zahrali na vlka a kozičky, čo sa nám veľmi páčilo.

Po vynikajúcom obede sme si oddýchli pri sokoliarskom predstavení, kde nám sokoliari predviedli letové schopnosti dravých vtákov. No a tí najodvážnejší sa na sokoliarov samozrejme aj zahrali. Plní krásnych zážitkov, nových poznatkov a s dávkou poriadnej únavy sme sa vrátili späť do školy.

Touto cestou sa chceme poďakovať za tento úžasný výlet v prostredí prírody. Veľká vďaka patrí OZ Slnko pre všetkých - Detský fond v Rimavskej Sobote.

ĎAKUJEME srdce_t (5K) srdce_t (5K) srdce_t (5K)

Filed under Fotogaléria Videá

Návšteva dopravného ihriska

9. september 2014

Návšteva dopravného ihriska

Dňa 9. septembra sa 8 žiakov 1. až 7. ročníka našej školy zúčastnilo návštevy dopravného ihriska v Hnúšti. Teoreticky a prakticky si zopakovali pravidlá cestnej premávky a jazdy na bicykli. Každý žiak dostal bicykel a následne na to sa bicyklovali po ihrisku, samozrejme s dodržiavaním pravidiel cestnej premávky. Na veľkej križovatke riadil cestnú premávku náčelník mestskej polície, ktorý ich na záver pochválil za dodržiavanie predpisov a vzorné správanie.

Filed under Fotogaléria

Holokaust

9. september 2014

Holokaust

9. septembra sme si na II. stupni našej školy pripomenuli Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Po krátkom oboznámení s históriou vzniku tohto dňa, keď si pripomíname dôležitosť ľudskej dôstojnosti bez rozdielu rasy, sme sa vybrali na Židovský cintorín v Klenovčoku. Po príchode na miesto sme so smútkom zistili, že spoločnosť zabúda na starostlivosť o kultúrno-historické pamiatky obce. Židovský cintorín je prikrytý černičím a obrastený agátovými konármi.

Filed under Fotogaléria

Nový školský rok 2014/2015 v našej škole

2. september 2014

Nový školský rok 2014/2015 v našej škole

Klopi, klopi brána,
otváraj sa zrána,
idú žiaci k svojej práci,
čítať, písať, nech sa páči.

Prešli dva mesiace letných prázdnin, keď sme mali možnosť načerpať nové sily, aby sme 2. septembra optimisticky naladení vkročili do školskej brány. Pani riaditeľka všetkých privítala, najmä nových žiakov a tiež aj nové posily v pedagogickom zbore. Oboznámila prítomných s pedagogicko-organizačným zabezpečením nového školského roka, každý žiak sa dozvedel, kto bude jeho triednou učiteľkou, či triednym učiteľom.

Začal sa nový školský rok 2014/2015, ktorý bude okrem nadobúdania vedomostí určite plný nových objavov, zaujímavých projektov, súťaží a hier. Všetkým želám, aby do školy prichádzali s radosťou, aby sa tu dobre cítili a aby rozdávali okolo seba dobrú náladu.

Filed under Fotogaléria

 

2. september 2014

Milí žiaci a rodičia!

Vaša škola opäť volá !!!

Jesenný čas sa blíži a s ním aj september.
Vyučovanie v novom školskom roku 2014/2015 sa začne 2. septembra 2014 (v utorok)
a brána Špeciálnej základnej školy v Klenovci
sa pre Vás otvorí o 9.00 hod.
Tešíme sa na Vás.