PROJEKT

  • "Myseľ osvietime, srdce zušľachtíme, žiaka do života pripravíme."
  • Strategickým cieľom projektu je:
    Uľahčiť a prispôsobiť žiakom z marginalizovaných rómskych komunít (ďalej "MRK") vzdelávací proces vo vzťahu k ich osobitným vzdelávacím potrebám a zvýšiť tak ich vzdelanostnú a spoločenskú úroveň.
  • O projekte

"HURÁÁÁ, IDE SA NA PRÁZDNINY!"

30. jún 2010

No kto by sa netešil???
Žiaci sa konečne dočkali vytúženého oddychu. Leto zavítalo do nášho kraja a s ním prišiel i záver školského roku. Výsledky a zhodnotenie celoročnej práce v škole uvideli žiaci v podobe vysvedčenia. Niektorí boli veselí, poniektorí možno trochu smutní.
Všetkým však želáme krásne prázdniny, veľa radosti a veselých chvíľ, načerpanie nových síl do ďalšieho školského roku.
Stretneme sa opäť 2.9.2010.

Filed under Fotogaléria

"Čarovná šnúra" strigy Agáty

máj, jún 2010

Kultúrno-zábavné predstavenia so strigou Agátou sa na našej škole stali tradíciou. Táto postava si už našla miesto v srdciach detí i dospelých. Preto, keď Nadácia Orange vyhlásila grantovú výzvu k programu Kultúra bez bariér 2010, striga Agáta nezaváhala a vypracovala projekt s názvom "Čarovná šňúra" strigy Agáty. Projekt bol úspešný a nadácia Orange ho podporila sumou 3 000 €. To bolo radosti. A tak sa začala príprava divadelného predstavenia - príprava scenára, výber hercov, nákup kostýmov, kulís, a mnoho iných aktivít spojených s prípravou. Ako herci boli do Ochotníckeho spolku strigy Agáty vybratí žiaci našej školy ale i žiaci zo ZŠ V. Mináča. V škole sa nacvičovalo, tancovalo, spievalo. V mesiacoch máj a jún sme odohrali štyri predstavenia v Ratkovej, Tisovci, Hnúšti a Klenovci. Mali obrovský úspech, obecenstvo sa zabávalo a tlieskalo. Ešte nás čaká jedno predstavenie na jeseň v Hrachove.

"Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Kultúra bez bariér Nadácie Orange."

Filed under Fotogaléria

Účelové cvičenie a didaktické hry v prírode

29. jún 2010

Ako ste strávili posledný deň pre odovzdávaním vysvedčenia? Tento deň už asi na žiadnej škole neprebieha vyučovanie podľa rozvrhu hodín. Všetci už netrpezlivo očakávajú prázdniny a tak sme pre našich žiakov pripravili účelové cvičenie pre starších žiakov a didaktické hry pre mladších žiakov. Spoločne sme si zopakovali ako chránime prírodu, preverili sme si vedomosti zo zdravotníckej a požiarnej oblasti a na záver sme porovnali sily medzi chlapcami a dievčatami v športových disciplínach. Tentoraz nám počasie prialo, a tak sme mohli tento čas prežiť vonku, v prírode. Bol to pre všetkých deň plný zábavy a pekný zážitkov.

Filed under Fotogaléria

Stolnotenisové stretnutie v Hnúšti

10. jún 2010

Dňa 10.6.2010 sa žiaci našej školy - Milan Oláh, Ján Oláh, Ondrej Radič a Ján Cibuľa, zúčastnili priateľského stolnotenisového stretnutia so žiakmi zo ŠZŠ v Hnúšti.
Stretnutie sa uskutočnilo v ŠZŠ v Hnúšti. Deti hrali systémom každý s každým - hrali s plným nasadením. Bolo pre nich veľmi dôležité ukázať čo najlepšiu hru, pretože tieto dve školy už tradične bojujú o popredné miesta na okresnej súťaži v stolnom tenise.
Výsledky tohto zápolenia vôbec nie sú dôležité - pretože v tento deň nezvíťazila škola, ani hráči - ZVÍŤAZIL ŠPORT a dobré vzťahy medzi našimi školami!!!
Ďakujeme vám za milé prijatie a v budúcom školskom roku sa na vás tešíme v našej škole, priatelia!!!

Filed under Fotogaléria

Športové hry v Lučenci

3. jún 2010

Vo štvrtok 3. júna sa žiaci našej školy zúčastnili regionálnych športových hier v rámci projektu "Aj my to dokážeme", ktorý realizujú špeciálne základné školy pod záštitou Občianskeho združenia Slnko pre všetkých - Detský fond Rimavská Sobota.
Tento krát hry organizovala Špeciálna základná škola na Zvolenskej ceste v Lučenci. Po roku to bola opäť pre deti príležitosť zmerať si s rovesníkmi svoje sily v ľahkej atletike.
Športových hier sa zúčastnili žiaci špeciálnych základných škôl regiónov Novohrad, Gemer a Malohont, konkrétne ŠZŠ Veľký Krtíš, ŠZŠ Klenovec, ŠZŠ Hnúšťa, ŠZŠ Jelšava, ŠZŠ Revúca, ŠZŠ Rimavská Sobota s vyučovacím jazykom slovenským, ŠZŠ Rimavská Sobota s vyučovacím jazykom maďarským, ŠZŠ Rimavská Seč a špeciálne triedy pri ZŠ Lovinobaňa.
Deti súťažili v troch vekových kategóriách a v štyroch športových disciplínach: skok do diaľky, hod kriketovou loptičkou, (starší žiaci hádzali granátom), beh na 60 m a 300 metrov. Našu školu reprezentovali Andrej Cibuľa, Mária Oláhová, Ondrej Radič, Mário Oláh, Janka Cibuľová, Peter Radič, Kristína Radičová, Žaneta Radičová, Róberta Radičová, Ondrej Radič, Miroslav Cibuľa. V silnej konkurencii sme sa nestratili a získali sme nasledovné ocenenia:

Mária Oláhová obsadila 2. miesto v skoku do diaľky v kategórii najmladšie žiačky
Kristína Radičová získala 3. miesto v hode kriketovou loptičkou v tej istej kategórii
Róberta Radičová získala niekoľko ocenení: bola najlepšia v hode kriketovou loptičkou - 1. miesto, 3. miesto v skoku do diaľky a tak isto 3. miesto v behu na 60 metrov v kategórii mladších žiačok

V hodnotení škôl sme obsadili spomedzi deviatich zúčastnených škôl 5. miesto:

Vyhodnotenie škôl

  1. ŠZŠ Hnúšťa - 150 bodov ( získala ako najúspešnejšia škola putovný pohár )
  2. ŠZŠ Rimavská Sobota s vyučovacím jazykom maďarským - 147 bodov
  3. ŠZŠ Rimavská Sobota s vyučovacím jazykom slovenským - 123 bodov
  4. ŠZŠ Lučenec - 105 bodov
  5. ŠZŠ Klenovec - 63 bodov


Budúci ročník bude organizovať Špeciálne základná škola s vyučovacím jazykom slovenským v Rimavskej Sobote. Už teraz sa všetci tešíme na nové stretnutia a zážitky!

Filed under Fotogaléria

MDD

1. jún 2010

Tohtoročná oslava Medzinárodného dňa detí u nás v škole nemala chybu.

1. júna k nám prišiel na návštevu náš milovaný šaško Jaško! V krásnych bodkovaných zelených nohaviciach, s ružovým batôžkom a neskutočne šťastným úsmevom na tvári! Hneď sme zabudli, že vonku prší a je chladno. No a aktivity, ktoré si pre nás prichystal tiež jednoducho nemali chybu.
Rozdelili sme sa do jedenástich družstiev tak, že spolu súťažili súrodenci. Úplne super bolo, že jedno súťažné družstvo vytvorili aj pani učiteľky s pani riaditeľkou! Najprv sme si zmerali sily pri "Vilomeninách" : každé družstvo malo za úlohu nájsť čo najskôr 5 predmetov (červenú pastelku, fixky, strúhadlo, čítanku a zošit) a priniesť ich do telocvične. Potom nasledoval hod farebnými loptičkami do zabudnutého klobúka našej kamarátky strigy Agáty, váľanie sa po fit lopte, prenášanie šaša Jaša a hľadanie cukríkov. Bolo že to smiechu v našej telocvični. Všetci sme sa veľmi dobre zabávali. Čo nás však mimoriadne tešilo, bolo, že aj naše pani učiteľky súťažili s nami! A predstavte si - hrali sa s nami a vyvádzali takmer ako my!
Vyvrcholením súťažnej časti bolo kreslenie šaša Jaša. A že portréty sa nám naozaj vydarili nebolo pochýb - všetky boli originálne a milé. Keďže jednotlivé súťažné disciplíny boli bodované, na konci veselého dopoludnia šašo Jašo vyhlásil víťaza. Pre nikoho nebolo prekvapením, že zvíťazili pani učiteľky! A úplne jasné bolo aj to, že výhru prenechajú najlepšiemu detskému družstvu, tento krát v zostave: Božena Radičová, Ondrej Radič a Nataša Oláhová.

"Milý náš šaško Jaško , ešte raz Ti ďakujeme za krásnu oslavu!

Filed under Fotogaléria

Návšteva Bábkového divadla v Banskej Bystrici

28. máj 2010

Piatok 28.mája 2010 bol krásny deň. Už od rána svietilo slniečko a bolo nezvyčajne teplo, čo v tohtoročnom "mokrom" máji bolo naozaj niečo neočakávané a výnimočné. Ale pre nás to bol prekrásny deň nielen vďaka počasiu: zasa sme boli na výlete!

Tento krát to bol výlet do Bábkového divadla "Na Rázcestí" v Banskej Bystrici. Ráno o ôsmej sme už zo zvyku posilnení Kynedrilom nastúpili pred školou do autobusu a vydali sme sa na cestu.

Aké bude predstavenie? A bude vôbec zaujímavé? Pýtali sa hlavne tí starší. Mladší toho veľa nenarozprávali, pretože sa nevedeli vynadívať na stále meniace sa obrazy za oknom. A mali ste vidieť tie prekvapené očká, keď sme vystúpili v Banskej Bystrici. Väčšina detí v takom veľkom meste v živote nebola! Keďže nám do začiatku predstavenia zostával ešte voľný čas, poprechádzali sme sa po pešej zóne v centre mesta. Mali sme to šťastie, že tam na pódiu pod holým nebom práve vystupovali folklórne súbory, v rámci festivalu "Bystrické župné leto 2010". Chvíľu sme si oddýchli, posilnili sme sa a pred dvanástou hodinou, o ktorej malo začať predstavenie, sme už stáli pred divadlom " Na Rázcestí".

Toto divadlo vzniklo v Banskej Bystrici v roku 1960 a už vyše štyridsať rokov úspešne pôsobí v oblasti divadelnej tvorby pre deti, mladých ľudí a dospelých na Slovensku. My sme si pozreli obnovenú premiéru rozprávky "Princezná na hrášku", na motívy Hansa Christiana Andersena, Alebo ako sa Dlhá, Široká a Bystrozraká skoro princeznami stali. Do repertoáru sa opäť vrátila táto obľúbená zelená rozprávka o hráškovej princeznej v réžii Michala Náhlíka. V inscenácii sa nám predstavili Mária Danadová, Marianna Mackurová, Juraj Smutný, Alena Sušilová a Jozef Šamaj.

Nezvyčajná kombinácia vystúpenia živých hercov, bábok, ako aj zvláštna atmosféra divadla, nás všetkých veľmi zaujali. So zatajeným dychom sme sledovali celé predstavenie od začiatku do konca. Šibalstvá princezničky a jej dvorných dám nás neraz rozosmiali, no a keď sa na scéne zjavil aj princ, bolo nám jasné ako sa toto predstavenie skončí... A žili šťastne , až kým nepomreli...

Po predstavení sme sa cestou k autobusu, ktorý na nás čakal na parkovisku ešte raz pozreli na centrum Banskej Bystrice, zjedli sme úplne fantastickú pizzu a doma sa nám ústa nezavreli. Veď sme museli stihnúť porozprávať úplne všetky zážitky z výletu do toho veľkého mesta...

Filed under Fotogaléria

Týždeň športu

25. máj 2010

V pondelok 24.mája sa žiaci našej školy stretli popoludní na viacúčelovom ihrisku na sídlisku v Klenovci so svojimi vrstovníkmi zo Základnej školy Vladimíra Mináča.

A stretnutie to nebolo celkom náhodné: jednoducho sme si zasa po čase chceli spolu zašportovať. Okrem toho sme na to mali aj dôvod - v tento deň začínal týždeň spoločných športových aktivít!
Najprv o 13.30 nastúpili na futbalový zápas chlapci. ŠZŠ reprezentovali: Milan Oláh, Ján Oláh, Miroslav Cibuľa, Erik Cibuľa, Ondrej Radič a Štefan Radič. Už začiatok prvého polčasu bol pre "našich" ťažký . Napriek výdatnému povzbudzovaniu dievčat sme za pár minút inkasovali tri góly! Keďže bolo jasné, že svoj podiel na tejto situácii majú nielen hráči v poli, ale hlavne brankár, chlapci sa počas prestávky pred druhým polčasom dohodli, že do bránky nastúpi Milan Oláh. Ale zvrátiť priebeh zápasu v náš prospech sa im aj tak už nepodarilo. Zle organizovaná obrana a iba sporadické útoky jednotlivcov, nám priniesli len dva góly v sieti súpera. A to proti dvanástim v tej našej!!! Jednoznačne sme v tento deň na našich súperov nemali.... Ale navadí! Aspoň sme sa zabavili a uvedomili sme si, kde sú naše rezervy, ale aj čo by sme mali na hodinách telesnej výchovy ešte trénovať.
Po ukončení futbalového zápasu a krátkej prestávke, nastúpili na ihrisko dievčatá, ktoré si zmerali sily vo vybíjanej. Tu bol priebeh zápasu oveľa vyrovnanejší a jeho výsledkom bolo nerozhodné skóre. Po odpískaní konca zápasu sme si všetci podali ruky a príjemne unavení , ale pozitívne naladení sme sa rozišli... Veď predsa všetci dobre vieme, že dôležité nie je len zvíťaziť, ale aj zúčastniť sa. A v pondelok nadobudla táto už takmer ošúchaná fráza, pre nás celkom nový zmysel...

Na druhý deň sa v priestoroch telocvične ZŠ V. Mináča odohral priateľský zápas vo vybíjanej medzi mladšími žiakmi. Zahrali si naši tretiaci a štvrtáci proti štvrtákom zo základnej školy. Už na začiatku zápasu nám všetkým bolo jasné, že naši súperi sú oveľa silnejší, no aj tak sme sa nevzdávali. Nakoniec sa pani učiteľky a hráči dohodli na tom, že sa družstvá zmiešajú a tak sa z niektorých protihráčov stali spoluhráči. Treba pripomenúť, že deti z oboch škôl sa správali férovo, priateľsky a dokonca žiaci zo základnej školy prisľúbili, že našim žiakom pomôžu zlepšiť sa vo vybíjanej.

Filed under Fotogaléria

So strigou Agátou po zbojníckych chodníčkoch

14. máj 2010

Týždeň od 10. do 14.mája bol naozaj super!

Naša šikovnica striga Agáta (pani učiteľka Janka Mrnková) pre nás napísala aj tohto roku projekt do nadácie "ORANGE - škola pre budúcnosť", pod názvom "So strigou Agátou po zbojníckych chodníčkoch", ktorý bol schválený a finančne podporený touto nadáciou.
Keďže je postava Jánošíka úzko spätá s našou obcou (z Klenovca pochádzal jeho kamarát Tomáš Uhorčík, alias Mravec a práve v Klenovci, na Mravcovom vŕšku, v zime roku 1713 Jánošíka zajali pandúri a odviezli ho do Liptovského Mikuláša, kde bol postavený pred súd a popravený), celý projekt sa spájal práve s ním.

Vďaka tomuto projektu sme mali možnosť vydať sa na netradičné spoznávanie kultúry našej obce a regiónu vrámci regionálnej výchovy. Nechýbali ani výlety, exkurzie, bádanie, práca s textom, s mapou, tvorivé dielne, počas ktorých sme sa učili pracovať s drevom. Učili sme sa dokonca aj zbojnícke tance a spoznávali sme tak ľudové umenie a zvyky z Klenovca. Počas potuliek po zbojníckych chodníčkoch sme sa riadili heslom "Všetci za jedného , jeden za všetkých", no a podstatné bolo , že sme sa vlastne takýmto "zážitkovým spôsobom" veľa nového naučili nielen o našej obci.

Ako teda celý týždeň prebiehal?

V pondelok 10. mája, sme už tradične zobudili zo spánku našu milú strigu Agátku. Pekne sme jej zaspievali, zarecitovali básničky a spoločne sme zostavili "agátkovské zaklínadlo": LEVITATE, ACIO, ENERVATE.
Veľmi sme sa všetci tešili, že k nám zasa prišla na návštevu a čo sa nám mimoriadne páčilo bolo, ako sme už od triednych učiteliek vedeli, že sa naša kamarátka s nami bude hrať celý týždeň! Keď sme sa rozišli do tried, pani učiteľky nás oboznámili podrobnejšie s tým, ako vlastne bude tento výnimočný týždeň vyzerať, čo budeme robiť, kde všade pôjdeme. A že týždeň bude venovaný Jánošíkovi? Veď to je len dobre! Predsa - kto by ho nepoznal?! Keď sa nás začali pýtať, kto Jánošík bol a čo o ňom vieme, hneď sme si pospomínali na filmy, básničky, povesti a rozprávky o tomto slovenskom národnom hrdinovi. Ba dokonca sa nám ho podarilo aj nakresliť!
Po krátkej prestávke sme Agátke predviedli program, ktorý sme nacvičili ku Dňu matiek. Recitovali sme básničky, spievali pesničky a niektorí vystúpili s dramatizáciami známych rozprávok.

V utorok 11.mája sme sa po zazvonení všetci stretli v telocvični, kde nás už čakala netrpezlivá striga Agáta. Znova sme si spolu s ňou zaspievali pesničky a zarecitovali básničky. No a potom nás čakal pochod na Mravcov vŕšok. Hoci sa naše pani učiteľky s obavami pozerali na zamračenú oblohu, vetrík oblaky rozohnal a prekvapené jarné sniečko sa predsa len ukázalo, aby nás pozohrievalo svojimi lúčmi. Takto pozitívne naladení sme prišli až ku miestu na kopci, kde kedysi stál Uhorčíkov (Mravcov) dom, v ktorom sa skrýval Jánošík keď ho vo februári 1713 chytili. Pobehali sme si po lúke a v ten deň nás trápil už len jediný problém: ktorá z tých dvoch studničiek čo boli pri dome je tá Jánošíkova...

Vo štvrtok 13. mája sme sa tiež netrpezlivo ponáhľali do školy. Čo nám to tá Agátka zasa prichystala za prekvapenia? Najprv nám prečítala jednu z povestí o Jánošíkovi a povypytovala sa nás ako sa nám páčil predchádzajúci deň. Keď sme jej jeden cez druhého začali opisovať naše zážitky a miesta, kde sme všade boli, bola veľmi spokojná. Potom sa zatvárila tajomne a o chvíľu ktosi zabúchal na dvere... Až sme zvýskli od radosti, keď sme uvideli dvoch "zbojníkov" s valaškami a heligónkou vchádzať do našej telocvične. Jasné, že sme všetci vedeli, že sú to členovia folklórneho súboru Vepor z Klenovca, ale predsa len to bolo prekvapenie. No a keď spustili tie klenovské tóny a jeden z nich začal tancovať "zbojnícky tanec" mali sme chuť hneď sa k nim pridať. Akože ináč - sen sa nám splnil. Dokonca sa takmer všetci žiaci vystriedali aj pri tancovaní "valaškového tanca". Bolo že to smiechu, keď sa k nám pridali dokonca aj pani učiteľky.
A predstavte si - v tento deň to ešte nebolo všetko! Po krátkej prestávke k nám prišli členovia hereckého súboru PORTÁL z Prešova, s modernou dramatizáciou rozprávky "O rybárovi a rybke". Boli skutočne skvelí. So zatajeným dychom sme sledovali predstavenie a keď sa skončilo, vôbec sme ich nechceli pustiť preč. Hercov sme odmenili dlhým "standing ovation" a dovolili sme im odísť až keď sľúbili, že sa u nás v blízkej budúcnosti znova zastavia.

Piatok 14.mája sa začal síce raňajším dažďom, ale kto by si ním nechal pokaziť náladu?! Veď nás čakal ešte jeden veľmi zaujímavý deň. Ráno sme si s pani učiteľkami spoločne pospomínali na zážitky z celého týždňa - niektorí kreslili vláčik z Čiernohorskej železničky, iní salaš na Zbojskách, ďalší Zbojnícku strelu ,autobus, či pochod na Mravcov vŕšok. Po prestávke sme sa stretli vo vestibule školy, aby sme privítali uja stolára , ktorý nám najprv porozprával o práci s drevom, o tom čo všetko sa dá z neho urobiť a aké pomôcky k tomu budeme potrebovať. Potom sme sa rozdelili do skupín: starší žiaci zostali s ujom stolárom , aby sa priučili ako sa opracováva drevo a vyrobili aj valašky. Dievčatá odišli do školskej kuchynky a venovali sa batikovaniu tričiek a obrúskov. Mladší žiaci si zasa pozreli v školskej družine film o Jánošíkovi a potom si vyrobili valašky z papiera. Ku koncu dopoludnia sme sa zasa všetci stretli vo vestibule školy s ujom stolárom. Ten nám všetkým rozdal vopred pripravené oválne kúsky brezového dreva, do ktorých si každy z nás vlastnoručne vyvrtal dierku a vtiahol kožennú šnúrku . Niektorí si na takto vzniknuté prívesky niečo napísali, alebo nakreslili a potom sme sa už cestou zo školy jeden pred druhým chválili svojimi výtvormi...

No nie je tá naša škola naozaj super?

Filed under Fotogaléria

VÝLET

12. máj 2010

V stredu 12. mája sme sa takmer o hodinu skôr ako zvyčajne, všetci stretli v škole. Prečo? No predsa sme sa ponáhľali na výlet! Každý dostal povinne Kynedril ( to aby nám nebolo cestou zle) a potom sme už poslušne nastúpili do autobusu.

Prvou cieľovou stanicou bol Liptovský Mikuláš, konkrétne múzeum Janka Kráľa, ktoré sídli v priestoroch Illešházyovskej kúrie v historickom centre mesta. Predpokladá sa, že v budove dnešného múzea bol 17. marca 1713 odsúdený na smrť legendárny zbojník Juro Jánošík. Ešte podvečer toho istého dňa bol povesený za ľavý bok na hák na mikulášskom popravisku Šibeničky. Dnes chvíle krutého vypočúvania pred vynesením rozsudku pripomína expozícia Mikulášska mučiareň, nachádzajúca sa v pivničných priestoroch múzea. Vystavené predmety sme si so záujmom pozreli - bolo to skutočne niečo výnimočné. Veď sme sa vlastne takmer dotkli histórie!

Onedlho sme už zasa sedeli v autobuse. Len sme si trošku zdriemli a už sme vystupovali v Chvatimechu. Tentokrát nás čakala exkurzia na Čiernohorskej železničke. Po krátkej prestávke - posilnení a zvedaví, sme nastúpili do pristaveného vláčika. Pani učiteľky nám vysvetlili, že táto železnička vznikla v roku 1908 ako úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm pre potreby zvážania drevnej hmoty z povodia Čierneho Hrona. S maximálnou dĺžkou takmer 132 km siahali jej vetvy hlboko do Slovenského rudohoria. V 80-tych rokoch bola ČHŽ určená na likvidáciu. Nebyť nadšených dobrovoľníkov, postihol by ju rovnaký osud ako desiatky ďalších úzkokoľajok na Slovensku, ktoré boli zrušené a rozobraté. Oživená premávka na kúsku trate sa začala 1. 5. 1992. Rovnako aj tento rok začala železnička hlavnú turistickú sezónu 1. mája. Každoročne s týmto dátumom spúšťa svoju prevádzku na trati Chvatimech (časť Podbrezovej) - Hronec - Čierny Balog - Skanzen Vydrovo. Viezť sa touto železničkou bol tiež nezabudnuteľný zážitok. Pred našimi očami sa za každou zákrutou vynárali nové a nové obrazy. To, že vonku bolo chladno a podchvíľou dokonca popŕchalo, nám vôbec nevadilo.

Vo Vydrove sme prestúpili do pristaveného autobusu, ktorý nás previezol na Sedlo Zbojská, ležiace vo Veporských vrchoch v nadmorskej výške 725 metrov a je jednou zo vstupných brán do Muránskej planiny. V tomto čarokrásnom prostredí nás privítal Zbojnícky dvor . Na mikrobuse Zbojnícka strela sme absolvovali bohužiaľ len časť naplánovanej trasy, pretože počasie bolo nemilosrdné a poriadne sa rozpršalo. Ale aj tak sme toho aj tu videli dosť : časť národného parku, skutočný salaš, výrobu syra a dokonca aj lipu pod ktorou údajne rád oddychoval známy zbojník Surovec. Premoknutí, ale plní dojmov sme sa potom spokojne usadili v reštaurácii a najedli sme sa halušiek s pravou ovčou bryndzou a syrom.

Cesta domov, do Klenovca, nám ubehla nezvyčajne rýchlo. Nie je čo sa čudovať - veď sme boli naozaj po toľkých zážitkoch unavení a väčšina z nás jednoducho v autobuse zaspala. Keď sme sa však v podvečer vrátili domov, ústa sa nám nezastavili. Chceli sme sa čo najrýchlejšie podeliť s našimi zážitkami s rodičmi a kamarátmi. A bolo ich naozaj neúrekom. Tých nových zážitkov...

Filed under Fotogaléria

Regionálna súťaž v prednese poézie žiakov špeciálnych škôl

7. máj 2010

Tento rok nás jar privítala upršaným a zamračeným počasím. Napriek tomu nič nezabránilo, aby sme sa znovu stretli v našej škole na recitačnej súťaži žiakov špeciálnych škôl a špeciálnych tried pri základných školách.

Súťaž má u nás už dlhodobú tradíciu a tento rok sa nás stretlo opäť viac, ako inokedy. Nebolo inak ani tento rok, a tak 7. mája k nám zavítali žiaci so svojimi učiteľmi zo špeciálnych tried pri ZŠ V. Clementisa z Tisovca. Nechýbali ani žiaci našej školy z Klenovca, a to Dušana Oláhová, Jana Cibuľová, Nataša Oláhová, Viera Oláhová, Margaréta Oláhová, Andrej Cibuľa, Ružena Radičová, Ján Oláh, Gejza Cibuľa a Božena Radičová. A súťaž sa mohla začať. Výkony žiakov hodnotila nezávislá porota v zložení : predseda poroty Júlia Štefániková, členovia Milada Kochanová a Mária Bobrovská. Všetci súťažiaci sa predviedli na vysokej úrovni, boli vynikajúco pripravení, a porota to mala veru naozaj ťažké. Nakoniec však musela rozhodnúť. Víťazi jednotlivých kategórií:

I. kategória - najmladší žiaci (prípr.r. - 3.roč.):
          1. Karol Boldy (špec. tr. pri ZŠ V. Clementisa Tisovec)
          2. Ivan Boldi (ŠZŠ Revúca)
          3. Andrej Cibuľa (ŠZŠ Klenovec)


II. kategória - mladší žiaci ( 4.- 6. r.):
          1. Viera Oláhová (ŠZŠ Klenovec)
          2. Dominika Ferková (ŠZŠ Jelšava)
              Norbi Balogh (ŠZŠ Lučenec)
          3. Patrik Harvan (špec. tr. pri ZŠ V. Clementisa Tisovec)


III. kategória - starší žiaci ( 7. - 9.r.):
          1. Vojtech Farkaš (ŠZŠ Hnúšťa)
              Roberta Bartošová (ŠZŠ Lučenec)
          2. Peter Lazi (ŠZŠ Hnúšťa)
          3. Dagmara Tóthová (ŠZŠ Rimavská Sobota)


IV. kategória - variant B:
          1. Ružena Radičová (ŠZŠ Klenovec)
          2. Monika Bariová (ŠZŠ Lučenec)
          3. Adrián Gazsó (ŠZŠ Lučenec)


V. kategória - variant C:
          1. Erich Fančalský (ŠZŠ Hnúšťa)
          2. Michaela Bartová (ŠZŠ Hnúšťa)


Všetkým víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.
Deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami to majú v živote ťažšie, náročnejšie, mnohí si možno myslia, že nič nedokážu, ale aj oni sú šikovné, vedia sa naučiť vystupovať na verejnosti, prezentovať svoju školu. Držme im palce, aby aj v budúcnosti dokázali byť úspešní !!!

Filed under Fotogaléria

Ako sme boli na exkurzii

30. apríl 2010

V piatok 30. apríla zažili žiaci našej školy zaujímavý deň. Čakali nás dve exkurzie a návšteva Gemerského-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Ráno o ôsmej všetci disciplinovane nastúpili do autobusu, ktorý už stál pred školou.
Prvá zastávka bola v Hnúšti na Železničnej ulici, kde nedávno vyrástla nová kotolňa využívajúca ako palivo drevnú biomasu (piliny, kôru, štiepky, odrezky). Vďaka nej je viac ako 70% tepla v meste vyrábané z lacnej biomasy. Žiaci sa dozvedeli a mali možnosť uvidieť na vlastné oči, že energetické využitie biomasy je dnes zabezpečované najmodernejšími technológiami. Supermoderný kotol s automatickou prevádzkou umožňuje energeticky využiť ako palivo drevnú surovinu, ktorá bola doteraz pokladaná za odpad. Najmä zvyšky po ťažbách (konáre), náletové dreviny, odpad po spracovaní dreva na pílach a pod.

Druhou zastávkou, po asi 15-minútovej ceste autobusom, boli Rimavské Zalužany, konkrétne výrobné priestory spoločnosti KAMENÁRSTVO ULICKÝ s.r.o., s najmodernejšími technológiami na spracovanie prírodného kameňa.
Táto spoločnosť bola založená ako rodinná firma v roku 1989. Zaoberá sa spracovaním prírodného kameňa s uplatnením v cintorínskej a stavebnej architektúre. Dlhoročnou pôsobnosťou sa stala jednou s popredných kamenárskych spoločností na Slovensku.
Deti si so záujmom prezreli areál firmy a výrobu. Najviac ich zaujali veľké, počítačom riadené stroje, ktoré takmer bez ľudskej pomoci vykonávali rezanie, brúsenie a leštenie kameňa.
Potom sme po krátkej prestávke pokračovali v ceste.
Treťou, a poslednou zastávkou na našom piatkovom výlete bolo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote.
Navštívili sme výstavu "Rómovia v Gemeri-Malohonte", ktorá prezentuje prostredníctvom fotografií a trojrozmerných artefaktov, pochádzajucich zo zbierkových fondov Gemersko-malohontského múzea, regionálnu rómsku kultúru a históriu.
Vystavené exponáty sú výsledkom vedecko-výskumnej a akvizičnej činnosti múzea. Prostredníctvom nich prezentuje tradičné rómske remeslá, ako kováčstvo, zastúpené výrobkami Igora Radiča z Klenovca, košíkárstvo a výrobu z prútia. V remeselnej činnosti našli uplatnenie aj ženy, ktoré sa venovali výrobe tzv. cigánskych tkaníc zhotovovaných na malých drevených krosienkach a výrobe rohoží z kukuričného šúpolia a slamy.
Z množstva muzikantov pôsobiacich v regióne v minulosti a súčasnosti sme na výstave uvideli obrázky a fotografie napriklad Cinky Panny, Ernesta Danka a Júliusa Oláha-Šimu z Rimavskej Soboty, Eleméra Farkaša z Gemera.
Nesporne zaujímavá je ľudová architektúra a spôsoby bývania Rómov, ktoré sú prezentované prostredníctvom fotografií rómskych obydlí z Rimavskej Soboty, Jesenského, Klenovca, Hodejova, Pavloviec a Rimavskej Píly. Mnohé o živote a kultúre Rómov vypovedá aj charakter stravovania, ktorému je venovaná záverečná časť výstavy.
Žiaci si s veľkým záujmom prezerali vystavené exponáty a aké bolo ich prekvapenie, keď na niektorých fotografiách spoznali známe tváre. Kristínka Radičová našla na jednej z nich dokonca svoju prastarú mamu!
Ani sme si neuvedomili, že sme v múzeu takto strávili dve hodiny.
Plní nových zážitkov a dojmov sme sa vracali domov a cesta autobusom nám ubehla veľmi rýchlo. Veď bolo zasa o čom rozprávať a nad čím premýšľať....

Filed under Fotogaléria

Stretnutie rodičov a pedagogických zamestnancov školy

27. apríl 2010

Pomaly sa školský rok dostáva do poslednej etapy, začal sa posledný štvrťrok a aj my sme zhodnotili výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov našej školy na zasadnutí pedagogickej rady. Samozrejme, že sme o tom informovali aj rodičov žiakov, a to na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo dňa 27. 4. 2010. Prišlo viac ako polovica rodičov a určite neľutovali. Dozvedeli sa o výsledkoch svojich detí, o ich správaní, prospechu, dochádzke, taktiež o projektoch, ktoré škola realizuje. Aby sme stretnutie spestrili, p. učiteľka Parobeková si pripravila pre nich niečo o zdravej výžive, zasúťažili si medzi sebou, pripomenuli si, čo by mali deťom dávať na raňajky a desiatu, ako aj čo pripraviť na obed, aby mali deti dostatok živín, ktoré potrebujú pre svoj zdravý rast a vývin. Na záver sme pripravili pre nich burzu obnoseného šatstva, z ktorej mali radosť.

Filed under Fotogaléria

Školské kolo v prednese poézie

23. apríl 2010

Žiaci našej školy sa pravidelne pripravujú a reprezentujú školu v prednese poézie v regionálnej súťaži špeciálnych základných škôl a špeciálnych tried pri základných školách. Pripravujú sa v jednotlivých vekových kategóriách a dosahujú dobré výsledky. Recitujú radi, každý chce ukázať, čo dokáže.
Dňa 23. apríla sa uskutočnilo školské kolo v prednese poézie, na ktorom sa zúčastnilo 18 recitátorov. Súťažilo sa v 4 kategóriách. Deti sa veľmi snažili a pekne recitovali.

Výsledky v jednotlivých kategóriách:

I. kategória (žiaci prípravného 1.-3. ročníka)
1. miestoNataša Oláhová3. ročník
2. miestoAndrej Cibuľa3. ročník
3. miestoJanka Cibuľová2. ročník
 Dušana Oláhováprípravný ročník
II. kategória (žiaci 4.-6. ročníka)
1. miestoViera Oláhová5. ročník
2. miestoMargaréta Oláhová5. ročník
III. kategória ( žiaci 7.-9. ročníka)
1. miestoGejza Cibuľa8. ročník
2. miestoBožena Radičová8. ročník
IV. kategória (B-variant)
1. miestoRenáta Cibuľová 
2. miestoJán Oláh 
Víťazom blahoželáme a držíme palce na regionálnej súťaži!

Filed under Fotogaléria

Deň Zeme

22. apríl 2010

"...chytil som motýľa - uhynul mi, odtrhol som kvietok - zvädol mi. Vtedy som pochopil, že prírody sa nemám dotýkať rukami, ale iba srdcom."
                                G. B. SCHAW

V čase, keď G.B. Schaw vyslovil túto myšlienku, ani len netušil, ako bude vystihovať podstatu 22. apríla - Dňa Zeme.
Tento deň si pripomíname svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované a tiež to, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi krehká.
Aj u nás v škole sme si presne 22.apríla pripomenuli, aká je dôležitá ochrana životného prostredia, čo všetko ničí našu Zem, a ako jej môžeme pomôcť, aby bola zdravá.
Na úvod nás pani učiteľka Bútorová prostredníctvom prezentácie oboznámila s danou témou. Spoločne sme sa rozprávali prečo si tento deň pripomíname, a ako ho môžeme aj my podporiť.
Potom sme si zahrali "vedomostnú súťaž", kde sme odpovedali na otázky, týkajúce sa ochrany životného prostredia a prírody, ktoré si pre žiakov pripravili pani učiteľky. Keď všetci obstáli vo vedomostnej skúške, nasledovali zvieracie preteky. Zvíťazil ten, kto sa ako prvý dostal do cieľa kačacím, krabím, pštrosím a iným pohybom. Mnohým deťom sa pri tejto aktivite rozžiaril úsmev na tvári, pretože niektoré zvieracie pohyby vyzerali ozaj smiešne.
Po veselých pretekoch sa žiaci 1.stupňa vybrali s pani učiteľkami na exkurziu na úpravňu vody a do areálu vodnej nádrže Klenovec. Starší žiaci ostali v škole a vzájomne si preverovali vedomosti z prírodovedného učiva. Tí najšikovnejší a najbystrejší boli samozrejme odmenení. Potom aj oni nasledovali kroky mladších spolužiakov. Na úpravni vody sa všetci dozvedeli, ako sa voda z priehrady dostáva do domov a mnoho ďalších zaujímavých informácií. No určite najkrajším a zároveň nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých bol pohľad na vodnú hladinu vodnej nádrže úplne zblízka.
Treba ešte spomenúť, že tak ako minulý rok aj tento rok, sme sa snažili odľahčiť našu Zem od odpadkov, ktoré sme cestou poctivo vyzbierali a zároveň separovali.
Na záver celého dňa sme sa rozlúčili s odhodlaním sláviť sviatok Zeme nie len 22.apríla, ale každý deň v kalendári.

Filed under Fotogaléria

Okresná súťaž žiakov špeciálnych škôl v stolnom tenise v ŠZŠ v Rimavskej Sobote

21. apríl 2010

Dňa 21.apríla 2010 sa žiaci našej školy - Milan Oláh, Ján Cibuľa a Ondrej Radič zúčastnili okresného kola stolnotenisovej súťaže žiakov špeciálnych škôl v Rimavskej Sobote.
Táto súťaž je u nás veľmi obľúbená, stolný tenis hráme radi a už tradične v ňom dosahujeme dobré výsledky.
Teraz sa nám síce nepodarilo získať "medailové umiestnenie" - skončili sme až na piatom mieste, ale domov sme sa vrátili s dobrým pocitom z krásne prežitého dňa. Veď sme stretli veľa nových kamarátov a zahrali sme si náš obľúbený šport.

Filed under Fotogaléria

Najkrajšia veľkonočná pohľadnica

marec, apríl 2010

Špeciálna základná škola v Lučenci vyhlásila už 2. ročník o najkrajšiu veľkonočnú pohľadnicu. No a keď sa blíži Veľká noc, naše učiteľky so žiakmi vyrábajú zaujímavé a pekné výrobky s touto tematikou, Samozrejme, že sme sa zapojili aj do tejto súťaže a žiaci si dali záležať na svojich výrobkoch. Veď posúďte sami.

Filed under Fotogaléria

Z rozprávky do rozprávky...

30. marec 2010

V utorok 30. marca sme mali naozaj super deň. Že prečo? No predsa bola u nás znova na návšteve striga Agáta!
A nebola to len taká obyčajná návšteva - tento krát sa naša Agátka vopred ohlásila a vedeli sme, že sa na tento deň musíme poriadne pripraviť. Ako tému si vybrala "Putovanie z rozprávky do rozprávky" a každá trieda mala za úlohu nacvičiť si dramatizáciu niektorého obľúbeného príbehu.
Ráno sme spoločne Agátku zobudili - spala totiž v telocvični. Po vyslovení čarovného zaklínadla "LEVITATE ACCIO ENERVATE!" vyskočila na rovné nohy, zvítala sa s nami, spoločne sme si zaspievali "Ja som stará ježibaba..." a usadili sme sa na koberec. S napätím sme očakávali, aké úlohy si pre nás pripravila. Z klobúka sme si postupne vyťahovali farebné papieriky s otázkami, správne sme na všetky odpovedali a strige Agáte sme dokázali, že rozprávky - to je naša obľúbená téma a že sa v nich naozaj dobre vyznáme.
Potom sme odišli do tried, obliekli sme sa do kostýmov, dali sme si masky a po krátkej prestávke sme sa vrátili do telocvične. Ako prvý vystúpili žiaci prípravného ročníka s dramatizáciou "Červenej čiapočky", potom druhá trieda s " Pampúšikom", tretia s "Kozou rohatou", štvrtá s "Tromi prasiatkami" a piata so "Skrytou vášňou". Všetky vystúpenia zožali zaslúžený potlesk a Agátka nás všetkých veľmi pochválila - veď pripraviť si naozaj dobré vystúpenie vôbec nie je jednoduché.
Nakoniec sme si spoločne všetci zatancovali a naša Agátka nám na rozlúčku sľúbila, že sa k nám zasa skoro vráti...

Filed under Fotogaléria

Návšteva v knižnici

22., 26. marec 2010

Do malej knižky sa veľa zmestí,
vysoké domy, široké cesty.

Malá knižka tak to býva,
kus veľkého sveta skrýva.

Túto krásnu básničku, ale aj zaujímavé a pútavé príbehy z knihy Zverinec na siedmom poschodí v podaní "Písmenka", pre staršie deti démonologická povesť Kôň so zelenou hrivou z knihy Márie Ďuríčkovej si deti ŠZŠ v Klenovci vypočuli na návšteve v domčeku plných kníh. Viete ako sa ten domček volá ? Hádajte. K-i-n-ca Prof. Š. Pas-a-a v Hn-š-i.

Veľkonočný stolnotenisový turnaj žiakov

24. marec 2010

Dňa 24. marca Občianske združenie RODON Klenovec uskutočnilo III. ročník Veľkonočného turnaja v stolnom tenise, v kategórii - starší žiaci. V telocvični ZŠ Vladimíra Mináča sa odhodlalo porovnať si svoju šikovnosť za tenisovým stolom spolu 14 žiakov Základnej školy Vladimíra Mináča a žiakov Špeciálnej základnej školy v Klenovci. Rozhodcami turnaja boli Mária Zigmundová a Peter Brádňanský. Počas turnaja panovala už od začiatku súťaživá atmosféra, miestami i radostné pokriky, ktoré boli častejšie než smutné oči porazených. Turnaj sa tešil veľkej pozornosti návštevníkov a fanúšikov, ktorí prichádzali povzbudiť svojich favoritov.

Víťazi:

starší žiaci

  1. miesto     Ondrej Radič     (ŠZŠ Klenovec)
  2. miesto     Štefan Radič     (ŠZŠ Klenovec)
  3. miesto     Stanislav Parobek     (ZŠ V.Mináča Klenovec)

staršie žiačky

  1. miesto     Mária Muráriková     (ZŠ V.Mináča Klenovec)
  2. miesto     Lýdia Turoňová     (ZŠ V.Mináča Klenovec)
  3. miesto     Patrícia Chudicová     (ZŠ V.Mináča Klenovec)

...hurá víťazom a vďaka zúčastneným...

Filed under Fotogaléria

2. ročník turnaja vo vybíjanej

22. marec 2010

Dňa 22. marca sa uskutočnil 2. ročník turnaja v populárnej kolektívnej hre - vybíjanej. Svoje sily si zmerali žiačky ZŠ Vladimíra Mináča v Klenovci a žiačky Špeciálnej základnej školy v Klenovci. Turnaj sa uskutočnil v priestoroch telocvične ZŠ Vladimíra Mináča. Žiačky ukázali, ako vedia na ihrisku spolupracovať, ako sa dokážu šikovne pohybovať a uhýbať sa letiacej lopte, ale aj to, ako im ide chytanie pohybujúcej sa lopty. Turnaj sa konal v príjemnej priateľskej atmosfére za podpory niekoľkých fanúšikov. Všetkých zúčastnených nakoniec čakala okrem športového zážitku aj sladká odmena.

Tohoročnými víťazkami sa stali žiačky ZŠ V. Mináča ktorým srdečne gratulujeme.

Filed under Fotogaléria

Florbal na podporu myšlienkam tolerancie

21. marec 2010

21. marec je stanovený ako Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácií. Diskriminácia sa definuje ako poškodzovanie, popieranie a obmedzovanie práv jednotlivcov i celých skupín obyvateľstva v najrôznejších oblastiach života. Spravidla ide o menšiny odlišujúce sa nábožensky, národnostne, kultúrne, jazykovo alebo farbou kože. Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii vytvára priestor pre všeobecné úsilie za zasadzovanie sa proti rasovej diskriminácií. Je prirodzené, že každý z nás je iný, jedinečný, svojský. Tolerancia je schopnosť akceptovať a nakoniec i uznať, fakt, že každý z nás je iný. Podporu myšlienkam tolerancie a vzájomnej úcty, s vylúčením nenávisti a rasizmu sme vyjadrili aj my v stredu 17. marca a to zápasom žiakov Základnej školy V. Mináča v Klenovci a žiakov ŠZŠ v Klenovci vo florbale, ktorý bol venovaný boju proti rasizmu a všetkým formám diskriminácie.
Počas zápasu boli na hracej ploche štyria hráči v poli a jeden brankár. Žiaci hrali v dvoch tretinách po 20 minút. Videli sme pekný zápas, ktorý prebiehal v duchu fair play. Z víťazstva sa tento krát tešili chlapci ŠZŠ v zastúpení Milana Oláha, Jána Oláha, Miroslava Cibuľu, Erika Cibuľu a Ondreja Radiča.
Ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom, blahoželáme víťazom a tešíme sa na ďalšie športové stretnutie so žiakmi Základnej školy V. Mináča v Klenovci.

Filed under Fotogaléria

Školské kolo speváckej súťaže

18. marec 2010

Mesiac marec nám okrem jari a teplého počasia priniesol do školy aj mnoho zaujímavých súťaží. Jednou z takých je aj spevácka súťaž, ktorá sa koná každý rok.
18.marca tak u nás v škole prebehlo školské kolo v speve. Zúčastnili sa ho žiaci, ktorí postúpili z triedneho kola.
Treba spomenúť, že záujem žiakov bol veľký a určite aj preto, že odmenou bol postup do regionálneho kola speváckej súťaže v Hnúšti. Veď kto by nechcel zažiť nové zážitky a nadobudnúť ďalšie skúsenosti, či nových priateľov?

Výhercom školského kola gratulujeme a prajeme im veľa úspechov v okresnej súťaži a ostatným žiakom ďakujeme za účasť.

Mená víťazov, ktorí pôjdu spievať do Hnúšte:

          Radoslav Cibuľa - prípravný ročník
          Ondrej cibuľa - 3. ročník
          Viera Oláhová - 5. ročník
          Gejza Cibuľa - 8. ročník

Filed under Fotogaléria

Zložky životného prostredia

február 2010

Životné prostredie je všetko, čo vytvára prirodzené podmienky existencie organizmov vrátane človeka a je predpokladom ich ďalšieho vývoja. Jeho zložkami sú najmä ovzdušie, voda, horniny, pôda a organizmy.



                               § 2 zákona č. 17/1992 Zb. o životnom
                               prostredí v znení neskorších predpisov


V mesiaci február sa žiaci našej školy v rámci environmentálnej výchovy, ako jednej zo zložiek prírodovedných predmetov, venovali bližšie téme "Zložky životného prostredia". Žiaci spolu s učiteľmi diskutovali o konkrétnych zložkách životného prostredia - čo si pod daným pojmom predstavujú, čo znamenajú pre človeka, prečo je dôležitá ich ochrana a podobne. Následne na to, mladší žiaci znázorňovali zložky rôznou výtvarnou technikou a starší žiaci si nadobudnuté vedomosti overili v kvíze.
Zo záverečných výsledkov, či už výtvarných alebo vedomostných bolo zrejmé, že väčšina žiakov má o danej téme vedomosti na dobrej úrovni, žiaci chápu, prečo je pre život na Zemi tak dôležité zdravé a čisté životné prostredie.
Environmentálna výchova má v našom školskom vzdelávacom programe nezastupiteľné miesto. I naďalej budeme pre žiakov pripravovať rôzne zaujímavé aktivity z tejto oblasti.

Filed under Fotogaléria

Čím chcem byť

február 2010

Každý má predstavu o svojej budúcnosti o svojom budúcom povolaní. Žiaci našej školy sa svoje predstavy o budúcom povolaní snažili vyjadriť pastelkami. A keďže sú v našej škole všetky deti šikovné, tak sa aj do výtvarnej súťaže „Čím chcem byť „zapojili všetci. Aj keď chválime všetky deti, pani učiteľky vybrali spomedzi všetkých kresieb predsa len tie najzaujímavejšie a najoriginálnejšie, a tými boli kresby Janky Cibuľovej z 2. ročníka a Jána Cibuľu z 8. ročníka. Obidvom srdečne blahoželáme a nielen im, ale aj všetkým žiakom budeme držať palce, aby sa im tieto kreslené predstavy zmenili na skutočnosť.

Filed under Fotogaléria

ZIMA očami detí

február 2010

Žiaci ŠZŠ a ZŠ V. Mináča v Klenovci v zimných mesiacoch tohto školského roku vytvorili za pomoci svojich učiteľov na výtvarnej výchove a pracovnom vyučovaní množstvo neobyčajných a zaujímavých prác na tému ZIMA. Bola by škoda nepotešiť aj iné oči pohľadom na tieto umelecké diela, preto sme sa rozhodli po dohode so ZŠ o výmennú výstavku týchto prác. V mesiacvi február sme v našej škole vystavili práce žiakov ZŠ V. Mináča a v ZŠ zasa práce žiakov našej školy. Aj touto formou sa chceme prezentovať a ukázať, čo všetko dokážeme. Ďakujeme vedeniu ZŠ V. Mináča, že sme mohli túto výmennú výstavku zrealizovať.

Filed under Fotogaléria

Starostlivosť o lesné zvieratá a vtáky v zime

február 2010

To, že matka príroda je silnejšia ako človek, sme sa mohli presvedčiť už neraz. A o tom, že je rovnako múdra ako silná, niet tiež pochýb. Veď kto by lepšie zariadil odlet vtáčikov do teplých krajín, či zimný spánok medveďov?
Našťastie aj my ľudia ešte stále dokážeme prírodu chrániť a starať sa o ňu a tak to je aj s lesnými zvieratami a vtákmi. Spolu so žiakmi druhého stupňa sme si túto problematiku priblížili v literárnej súťaži zameranej na tému: Starostlivosť o lesné zvieratá a vtáky v zime. Žiaci na túto tému napísali mnoho zážitkov a názorov a spomedzi všetkých vyberáme tie najzaujímavejšie, veď posúďte sami:

Keď príde zima, je mráz a napadne sneh, zvieratká žijú v lese nemajú čo jesť, lebo napríklad chrobáky, ktoré sú potravou pre rôzne zvieratká majú svoje domčeky pod zamrznutou zemou. Tak sa o lesné zvieratká v zime starajú poľovníci a horári. Zvieratkám do lesa nosia napríklad do krmelcov seno. Aj my môžeme pomôcť zvieratkám v lese prežiť napríklad keď ideme na prechádzku do lesa môžeme vtáčikom do kŕmidiel nasypať semiačka alebo omrvinky chleba. Niektoré zvieratká majú radi aj gaštany. Keď príde jar alebo leto, tak sa nám vtáčiky za našu starostlivosť odmenia nádherným spevom.
                                       Margarétka Oláhová, 5. ročník

Keď príde zima a napadne veľa snehu, tak potom pomáhame zvieratkám prežiť tuhú zimu. Vtáčikom urobíme vtáčie búdky aby v zime nezamrzli. Tieto búdky môžeme zakvačiť v lese na strome. Do kŕmidiel im dávame suché omrvinky, semiačka alebo kožku zo slaniny. Lesným zvieratkám sa do lesa nosí seno, kukurica a aj gaštany na ktorých si radi pochutia najmä diviaky.
                                              Jana Cibuľová 7. ročník

Vtáčiky v zime mrznú daktoré prežijú. Ja som raz išiel v lese a našiel som vtáčika, dal som si dole tričko a zobral som ho na ruky. Mal zlomené krídlo, tak som ho odniesol domov a ošetril som ho. Dal som mu najesť slaninu, chlieb a potom som mu dal napiť vodu. A potom som urobil na strome maličkú vtáčiu búdku a dal som do vnútra kúsok sena. A keď už bol vtáčik zdravý tak som ho pustil na slobodu aby si vylietaval. A potom som išiel v lese a našiel som srnku, ale to už je iný príbeh.
                                                 Gejza Cibuľa, 8. ročník

O zvieratá sa treba starať pravidelne. Každý deň im dávame potravu, seno, suchý chlieb, semienka aby nám nezomreli od hladu. Zvieratkám treba dávať aj vodu. Spravíme im kŕmidlo aby sme im tam dávali jesť. Dávame im aj slnečnicu, slaninu, kožky zo zemiakov, kukuricu a aj jablko. Najviac sa starajú o zvieratá v zime horári.
                                              Hanka Cibuľová, 9. ročník

Fašiangový karneval

12. február 2010

V piatok ráno 12. februára sa nám konečne zasa podarilo zobudiť strigu Agátu, ktorá už pravdupovediac spala dosť dlho a niektorí žiaci našej školy si už dokonca mysleli, že na nás zabudla.
No v ten deň sme sa chystali na Fašiangový karneval a sami musíte uznať - aký by to bol karneval bez našej Agátky? Keď otvorila svoje rozospaté oči a popreťahovala si svoje stuhnuté kosti, veľmi milo sa s nami všetkými zvítala. Hneď potom nám dala nasledovné úlohy: vyzdobiť telocvičňu, urobiť masky pre pani učiteľky a potom prísť už ustrojení vo svojich maskách na hlavnú, zábavnú časť karnevalu.
Keďže sme boli všetci dobre naladení, robota nám šla pekne od ruky a telocvičňa sa za hodinu a pol zmenila na nepoznanie: zo stien a stropu viseli pestrofarebné papierové reťaze a balóny. No a masky, tie boli jednoducho jedinečné. Aj striga Agáta musela uznať, že si deti pri ich výrobe dali veľmi záležať.
Po defilé v maskách nasledovali súťažné hry - stoličkový tanec, triafanie cukríkom zaveseným na špagáte do fľaše, srdiečkový tanec, tanec s balónmi. Všetci sme sa naozaj veľmi dobre zabávali a tých najlepších sme vždy odmenili potleskom a hlasným povzbudzovaním. Striga Agáta zas mala pre každého sladkú odmenu.
Počas krátkej prestávky pani učiteľka D. Mináčová vyhodnotila školské kolo súťaže "O najkrajšiu Valentínku".
Na záver nasledovala diskotéka, kde sme sa mohli spolu vyšantiť a poriadne si zatancovať. Keď sme potom spoločne odchádzali na obed, ani sa nám nechcelo veriť, že Fašiangový karneval sa už skončil a ten ďalší bude zasa len o rok...

Filed under Fotogaléria

Beseda na tému obchodovanie s ľuďmi

11. február 2010

Obchodovanie s ľuďmi je získavanie, preprava, ukrývanie alebo prijímanie ľudí za účelom zneužívania, čo znamená nútenie ľudí do prostitúcie, nútenej práce, otroctva alebo odobratia orgánov. A čo je dobré vedieť, aby sme sa nestali obeťou obchodovania s ľuďmi? Ako sa dobre pripraviť na odchod a pobyt v zahraničí a s tým spojené možné riziká? Tak tieto otázky nám prišla zodpovedať 10. februára pani Mgr. Ciráková, psychologička z Centra PPP a prevencie z Rimavskej Soboty. Žiaci na tomto stretnutí aktívne vstupovali do debaty a živo sa zaujímali o tieto problémy spoločnosti. Informácie o problematike obchodovania s ľuďmi, vysvetlenie mechanizmu a charakteristických znakov obchodovania s ľuďmi a poskytnutie užitočných rád ako sa vyhnúť možnému zneužitiu našich žiakov zaujali. Touto cestou by sme chceli poďakovať pani Mgr. Cirákovej z Centra PPP a prevencie a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Súťaž o najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku

Február 2010

Aj tento rok sme vyhlásili už 2. ročník súťaže "O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku", do ktorej sa zapojili žiaci z 10 špeciálnych škôl a školských zariadení v našom regióne:

ŠZŠ Hnúšťa, ŠZŠ Rimavská Seč, ŠZŠ slov. Rimavská Sobota, ŠZŠ s VJM Rimavská Sobota, ŠZŠ Revúca, ŠZŠ Lučenec, špeciálne triedy pri ZŠ V. Clementisa Tisovec, špeciálne triedy pri Evanjelickej ZŠ Rimavská Sobota, Reedukačné centrum Čerenčany, ŠZŠ Klenovec.

Dňa 15. 2. sme urobili na našej škole výstavku súťažných prác žiakov jednotlivých škôl a zároveň sme vyhodnotili najkrajšie srdiečka. Úloha to bola veľmi ťažká, všetky súťažné práce boli pekné a zaujímavé. Nakoniec sa porota zhodla, že ocení nasledovné Valentínky:
       1.miesto Karolína Boldiová ŠZŠ Revúca
                    Jarmila Kenická ŠZŠ Hnúšťa
       2. miesto Kristián Horváth RC Čerenčany
                     Mária Bernáthová ŠZŠ Rimavská Sobota
       3. miesto žiačky IV. triedy ŠZŠ Klenovec
                     Erika Balogová ŠZŠ Rimavská Seč

Diplom za najoriginálnejšie srdiečko získala - Iveta Banyaová zo ŠZŠ s VJM, Rimavská Sobota.

Ceny a diplomy doručíme v najbližšej dobe. Všetky práce žiakov budú školám vrátené na recitačnej súťaži v máji.
Všetkým víťazom srdečne blahoželáme, ďakujeme za účasť a tešíme na Vás v 3.ročníku našej súťaže opäť o rok!

Filed under Fotogaléria

Valentínske súťaženie

12. február 2010

Valentín - deň zaľúbených sa pomaly ale iste udomácňuje aj v našom prostredí. Najmä mladí ľudia a deti v školskom veku si tento sviatok radi pripomínajú. Aj v našej škole sa stáva pomaly tradíciou osláviť tento sviatok originálne a zaujímavo. Možno si niekto povie, že predsa toto do školy nepatrí. Ale o čom je vlastne tento sviatok? Pripomína nám ľuďom niečo veľmi dôležité, načo sa v dnešnej dobe zabúda, že láska je jeden z najkrajších ale aj najdôležitejších citov, ktorý by nemal chýbať v žiadnom srdci. A nielen láska medzi mužom a ženou, ale aj priateľská láska, láska medzi súrodencami, rodičmi a deťmi, žiakmi a ich učiteľmi. Práve toto chceme v škole žiakom pripomínať, že ľudia by si mali prejavovať lásku nielen na Valentína, ale v každodennom živote, mali by sme sa k sebe správať s láskou a úctou. Škola je nielen vzdelávacia inštitúcia, ale aj výchovná a v dnešnej dobe sa na to nejako zabúda. Žiakom našej školy pri každej príležitosti pripomíname, že láska, úcta, rešpekt a tolerancia sú v medziľudských vzťahoch veľmi dôležité.
Srdiečka, ktoré vyrobili, zhotovili s láskou. V rámci fašiangového karnevalu sme vyhodnotili školskú súťaž o najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku. Zvíťazili práce:. z II. tr. Viera Oláhová (5.r. - IVP), z III. tr. Ján Radič (7.r. - var. B), zo IV. tr. Jana Cibuľová ( 7.r. ) a z V. tr. Božena Radičová (8.r.). Žiaci si medzi sebou zatancovali a zasúťažili. Žiaci odchádzali domov spokojní a veselí.

Filed under Fotogaléria

"Najkrajšia výšivka"

január 2010

V Špeciálnej základnej škole vyhlásili II. ročník prehliadky a súťaže "Dielo tvojich rúk" na tému "Najkrajšia výšivka". Aj žiaci našej školy sa s pomocou učiteliek zapojili do tejto súťaže. Ukázali sa ako veľmi zruční a zhotovili naozaj nádherné výšivky, ktoré sme poslali do súťaže. Súťažné práce vyhodnotili a naše žiačky získali pekné miesta:

          Alžbeta Oláhová ( 7. roč. ) - 1. miesto
          Božena Radičová ( 8. roč. ) - 2. miesto

Víťazom blahoželáme a tešíme sa o rok v ďalšom ročníku.

Filed under Fotogaléria

A príde aj Ježiško?

22. december 2009

Posledný deň v škole v roku 2009 si túto otázku kládli takmer všetky deti v škole. Boli zvedavé, či si pani učiteľky pre nich niečo zaujímavé pripravili. Ráno akoby sa nič nedialo, všetci sa pekne začali učiť, avšak len akože. Vianočná atmosféra akosi bránila deťom v nadobúdaní nových poznatkov v školských laviciach. Samozrejme, že koniec roka musí byť netradičný. A tak si žiaci mohli zasúťažiť a zašportovať vo vianočnom turnaji v stolnom tenise a vo flórbale. Niektorí žiaci si pod vianočným stromčekom našli aj darčeky a veru očká im svietili radosťou a šťastím. Každý jeden si mohol vybrať niekoľko vecí z burzy obnoseného šatstva a tak sa mnohí pred sviatkami pekne zaodeli. Veselo a s prianím krásnych a pokojných vianočných sviatkov sa vybrali všetci na obed a hurá domov.
No nielen deti celý rok poslúchali, ale aj všetci zamestnanci, preto si aj oni zaslúžili odmenu. Naša milá kolegynka Majka uvarila super vianočnú kapustnicu, kolegynka Adka napiekla oblátky a slávnostný obed sa mohol začať. Najprv oblátky s medom a cesnakom, potom vynikajúca kapustnica. No a samozrejme, ani darčeky nemohli chýbať. Na vianočnom stromčeku si každý našiel veľa darčekov od Ježiška. A tak sme sa rozišli vo výbornej a najmä pokojnej atmosfére domov stráviť najkrajšie sviatky v roku v kruhu najbližších.
ŠŤASTNÉ A VESELÉ!!!

Filed under Fotogaléria

"Deti deťom"

18. december 2009

Každý rok už tradične niekoľko rokov sa v predvianočnom čase koná v Kultúrnom dom e v Klenovci kultúrne podujatie "Deti deťom" organizované obcou Klenovec a OZ Rodon, ako aj ZŠ V. Mináča a ŠZŠ Klenovec. Aj tento rok sme sa dňa 18. 12. zúčastnili tohto programu a zároveň sme do programu prispeli vlastným kultúrnym vystúpením. Pani učiteľka J. Mrnková so svojimi žiačikmi v prípravnom ročníku pripravila pásmo básničiek a pesničiek a pani učiteľka Blanka Parobeková nacvičila so žiakmi 2. ročníka dramatizáciu rozprávky Koza odratá a jež. Obidve vystúpenia našich žiakov boli vynikajúco pripravené, začo patrí veľká vďaka učiteľkám ako aj samotným deťom. Aj žiaci ZŠ vystúpili s vianočným programom folklórnych súborov Zornička a Mladosť, ktorí slávnostne ukončili kultúrne predstavenie.

Filed under Fotogaléria

Hodina deťom

17. december 2009

Dňa 17. 12. Sa na Slovensku uskutočnila celonárodná zbierka, ktorú organizovala Hodina deťom už po 11. krát. Do ulíc v slovenských mestách a dedinách vyšlo množstvo dobrovoľníkov s pokladničkami a odznakmi Huga, ktorého predávali okoloidúcim za dobrovoľný príspevok. Keďže v tomto školskom roku realizuje naša škola projekt podporený z Hodiny deťom, rozhodli sme sa aj my zapojiť do tejto zbierky ako dobrovoľníci. V troch tímoch (učiteľka a dvaja žiaci) v tento deň chodili po našej obci s pokladničkami a odznakmi Huga. Podarilo sa nám vyzbierať od ľudí sumu 202 €, ktorú sme zaslali na účet Hodiny deťom. Takto sme aj my prispeli k navýšeniu finančných prostriedkov potrebných na realizáciu projektov pre deti, ako aj tých, čo to najviac potrebujú. Všetkým, čo prispeli, úprimne ďakujeme.
Celonárodná zbierka vyvrcholila večerným programom na STV1 - TV šou, kde zbierka pokračovala za pomoci moderátorov a známych slovenských osobností. V tomto programe sme mohli vidieť aj krátky dokument, ktorý natočila STV v našej škole o prebiehajúcom projekte "Čarovná škôlka", ktorý je podporený z grantového programu Hodina deťom.

Filed under Fotogaléria

Vianočná pohľadnica

17. december 2009

Základná škola V. Clementisa v Tisovci vyhlásila pre žiakov ŠZŠ a špeciálnych tried pri ZŠ súťaž o najoriginálnejšiu vianočnú pohľadnicu. Žiaci a učiteľky našej školy sa tejto úlohy zhostili naozaj zodpovedne. Na hodinách PV a VV vyrobila zaujímavé, netradičné a originálne výtvory. Najkrajšie práce sme zaslali do ZŠ v Tisovci, kde boli najzaujímavejšie práce detí vystavené a ocenené. Naša žiačka 7.r. Ružena Radičová získala ocenenie, ktoré sme boli prevziať osobne na slávnostnom vyhodnotení dňa 17. decembra. Ďakujeme organizátorom súťaže za milé pozvanie a príjemné chvíle strávené v ich škole.

Filed under Fotogaléria

X. ročník regionálnej súťaže "Spievajže, si spievaj" v ŠZŠ v Lučenci

10. december 2009

Dňa 10.12.2009 sa v priestoroch Kultúrneho domu B. S.Timravy už desiatykrát zišli žiaci zo špeciálnych základných škôl na 10. jubilejnom ročníku regionálnej speváckej súťaže, ktorý zorganizovala Špeciálna základná škola v Lučenci. Tejto súťaže sa zúčastnili aj dvaja žiaci našej školy : Milan Oláh - 2. roč. a Andrej Cibuľa - 4.roč.
Výkony žiakov hodnotila odborná porota, ktorá mala naozaj ťažkú úlohu. Konkurencia bola veľmi silná, žiaľ našim žiakom sa nepodarilo získať umiestnenie na prvých priečkach, za svoje výkony sa však nemuseli hanbiť. Čarovná atmosféra súťaže a blížiacich sa vianočných sviatkov bola neopísateľná.
Ďakujeme organizátorom, že sme sa mohli zúčastniť tohto krásneho kultúrneho podujatia.

Filed under Fotogaléria

10. december Deň ľudských práv

10. december 2009

Ľudské práva sú dané práva, ktoré prislúchajú každému človeku od narodenia, ktoré mu umožňujú plne využívať vedomosti, schopnosti, inteligenciu, talent, znalosti na uspokojenie duchovných a materiálnych túžob. Keďže zmyslom naplnenia cieľov výchovy a vzdelávania k ľudským právam je, aby žiaci rozumeli najdôležitejším pojmom v tejto oblasti a osvojili si ich ako hodnoty, ktoré budú usmerňovať ich správanie, využili sme 10. december Deň ľudských práv, aby žiaci získali poznatky o existencii dokumentov ľudských práv, ale nie aby len poznali ľudské práva, ale našou snahou bolo, aby ich dokázali v budúcnosti aplikovať vo svojom konaní a aby pochopili, že prostredníctvom ľudských práv sa dá zlepšiť ich vlastný život a aj život iných.
Mladší žiaci sa učili prostredníctvom kartičiek rozlišovať medzi želaniami a potrebami, teda rozlišovať medzi tým, čo chcú, a tým čo potrebujú a na čo majú právo. Cieľom tejto aktivity bolo, aby si žiaci uvedomili, že základné potreby sa môžu považovať za práva, že nie všetko čo chcú, čo si želajú, je ich právom.
Starší žiaci si zase zasúťažili v skupinkách pričom museli vyriešiť nie jednu úlohu. Napríklad museli rozhodnúť o tom ako rozdelia sadu kartičiek s prijateľným a neprijateľným správaním, pričom museli uviesť aj príklad, ktoré formy správania sú v rozpore s niektorým právom. V ďalšej aktivite sa zahrali na pátračov, pričom museli vo vestibule nájsť ukryté obálky s právami, ktoré potom mali zoradiť podľa vlastného uváženia od najdôležitejšieho práva po najmenej dôležité právo. Alebo museli k jednotlivým obrázkom priradiť dané právo, zapamätať si niektoré z práv a pod. Veríme, že okrem toho, že sa žiaci pobavili a zasúťažili si medzi sebou, získali aj základné poznatky o existencii ľudských práv a ich uplatňovaní.

Filed under Fotogaléria

Celoslovenský týždeň aktivít pre menej odpadov

7. december 2009

Každý rok na Slovensku vyprodukujeme také množstvo komunálneho odpadu, ktoré by zaplnilo 880 futbalových ihrísk do výšky 1 m. V priemere je to vyše 300 kg odpadu na osobu a každým rokom toto číslo narastá. Čo sa deje s týmto odpadom? Končí nenávratne na skládke alebo v spaľovni. Len 5% z tohto množstva sa recykluje a 5% kompostuje. Pritom by sme vedeli využiť až 80 % z toho, čo vyhadzujeme.
Počas prvého decembrového týždňa (30.11. - 6.12. 2009) Priatelia Zeme - SPZ spolu so školami, obcami a mimovládnymi organizáciami oslovili čo najširšiu verejnosť a informovali ju o tom, ako svojím konaním produkovať čo najmenej odpadu, ako čo najviac separovať a kompostovať.
Celoslovenský týždeň pre menej odpadu chcel upozorniť na tri kroky, ktoré by nám mali pomôcť k zníženiu množstva odpadu, ktorý produkujeme:

  1. Minimalizácia
  2. Opätovné používanie
  3. Separovaný zber pre recykláciu a kompostovanie
Aj my, ako škola, sme sa pridali k Priateľom Zeme a urobili niečo preto, aby sme spoločne pomohli znížiť množstvá zbytočne vyhadzovaných odpadov. Z ponúkaných aktivít organizáciou Priatelia Zeme sme si vybrali niekoľko.
Na začiatku týždňa sme žiakov oboznámili s najdlhodobejšou aktivitou - separáciou odpadu. Do tried sme rozmiestnili provizórne nádoby (krabice) na separovaný odpad - plasty, papier, ostatné. Vychádzali sme z toho, aký odpad sa v škole najčastejšie vyskytuje. Aby žiaci vedeli, správne zaradiť odpad do príslušných nádob, vytvorila každá trieda plagát s daným druhom odpadu, kde viditeľne rozdelili čo tam patrí a čo nie. V každej triede prebehla jedna vyučovacia hodina venovaná práve problematike odpadov. Počas nej pani učiteľky vysvetlili žiakom problém skládkovania a spaľovania v súvislosti so stratou surovín, ktoré sa musia opätovne získavať z prírody namiesto ich recyklácie. Ako pomocný materiál na vysvetlenie sme použili film "Odpady", ktorý bolo možné stiahnuť si z webovej stránky Priateľov Zeme. O tom, že z odpadového materiálu sa dá vytvoriť mnoho zaujímavých výrobkov sme sa presvedčili počas hodín pracovného vyučovania, kde sme takýto materiál patrične využili. Kreatívne produkty našich žiakov milo prekvapili aj samotné pani učiteľky.
Na záver je potrebné dodať, že týmto týždňom sa naša pomoc znížiť množstvo odpadkov nekončí, pretože počas Vianočnej besiedky bude v škole burza obnoseného šatstva pre deti a samozrejme triedna separácia odpadu bude aj naďalej pokračovať počas školského roka.

Filed under Fotogaléria

Konečne prišiel Mikuláš!

4. december 2009

Na piatok 4. decembra sme sa všetci v škole veľmi tešili. Deti vedeli, že príde Mikuláš, čo znamená že bude zábava. No a pani učiteľky mali zasa pripravené všelijaké prekvapenia, aby bol tento deň skutočne krásny a radostný.

Skrátka sme sa jednoducho nevedeli dočkať.

Predstavte si: ráno zazvonil zvonček a do tried najprv zavítal sám čert! Pravdupovediac - niektoré deti sa poriadne vyľakali. Hlavne pre tých najmenších to veru bolo poriadne prekvapenie. Odkiaľ sa tu len vzal? Po špičkách ho nasledovali a postupne sa celá škola zišla v telocvični. Tam im čert pripomenul, že deduško Mikuláš sa síce chystá prísť tak ako každý rok, ale že to nebude také jednoduché. Jeho príchod si treba zaslúžiť. Presne podľa toho ako sa to hovorí v tejto básničke:

" Na začiatku decembra prišiel opäť čas,
keď čižmičky vyleštené v okne sú u nás.
Kto bol dobrý ten sa má,
ten sladkosti dostáva.
Kto však cez rok neposlúcha,
tomu čertík z čižmy kuká.
Preto milé detičky, poslúchajte mamičky,
aby v ten deň Mikuláša
bola sladkosť iba vaša."


Po rozhovore s čertom sa deti vrátili do tried a veľmi sa snažili splniť prvú úlohu: nakresliť portrét čo najkrajšieho deduška Mikuláša aj s jeho pomocníkom čertom. Po hodinovej snahe sa im to samozrejme podarilo, a keď sa zasa všetci zasa zišli v telocvični, čert ich veľmi pochválil - všetky obrázky boli nádherné!
No a to už bol čas, aby ten vysnívaný Mikuláš konečne prišiel. Ale kde nič - tu nič. Nuž sa teda deti spolu s čertom vybrali Mikuláša hľadať: najprv do tried, potom vybehli aj na dvor a dokonca aj do školskej pivnice. Vtom čert zakričal: " Aha, pozrite sa! Veď deduško sa spustil do školy dolu komínom!"
A naozaj! O chvíľu sa zjavil rovno v telocvični. Sadol si na čestné miesto, deťom sa milo prihovoril a poprosil ich, aby mu ukázali, čo všetko si pre neho pripravili. Potom sa už spievalo, recitovalo, tancovalo. Všetci predviedli, čo vedeli. Mikuláš deti pochválil a dovolil im, aby sa vrátili na chvíľu do tried, že si potrebuje aj on oddýchnuť... Mali ste vidieť tie šťastné tváre, keď si každý vo svojej čižme na okne našiel od Mikuláša červený balíček so sladkosťami!
Na záver sme si ešte spoločne zatancovali na diskotéke, a keď čert oznámil, že je koniec, nikomu sa domov veľmi nechcelo. Veď to bol taký super deň!...

Filed under Fotogaléria

Návšteva Mestskej galérie v Rimavskej Sobote

december 2009

Tábor pre deti so špeciálnymi potrebami Konvergencie sa tento rok konal už po piaty krát. Tento rok v Kokave nad Rimavicou v rekreačnom stredisku na chate Ipeľ. Organizátormi tábora je OZ Oxymoron v spolupráci s MsKS v Rimavskej Sobote. Konvergencie sa v podobe výtvarných prác a fotografií preniesli z Kokavy do Rimavskej Soboty. V Mestskej galérii na Hlavnom námestí otvorili výstavu detských umeleckých diel, ktoré vznikli počas štyroch dní, ktoré deti vytvorili hlavne vo výtvarnej dielni, kde si deti vyskúšali prácu s hlinou, tvorbu šperkov, pečenie koláčikov či maľovanie na textil. Je tam vystavených približne 150 prác detí. Keďže sa tento rok tábora zúčastnili aj žiaci našej školy, rozhodli sme sa, že spolu so žiakmi navštívime túto výstavu. Zorganizovali sme výlet, a vybrali sme sa autobusom do Rimavskej Soboty. A aké bolo naše prekvapenie keď sme prišli pred dvere mestskej galérie? Z TECHNICKÝCH PRÍČIN ZATVORENÉ ! Neverili sme a zazvonili. A naozaj zatvorené - galériu v priestoroch výstavy akurát maľovali. Nastalo sklamanie. Ale keďže sme do Rimavskej Soboty pricestovali a do odchodu autobusu sme mali ešte dve hodiny, tak sme sa snažili nájsť žiakom náhradný program. Bohužiaľ. Mestské múzeum malo dohodnutú akciu pre žiakov základnej školy, takže sa nám nemohli venovať a MsKS nám taktiež nič neposkytlo, tak sme sa zúfalí pobrali smerom na autobusovú stanicu, keď nám napadlo navštíviť ešte Centrum voľného času. A tam sa nás ujala milá pani Bc. Jaroslava Lajgútová, ktorá žiakom porozprávala, aké aktivity v centre voľného času robia pre deti. A keďže v ten deň práve nainštalovali výstavku venovanú 20. výročiu založenia DFS Lieskovček pod názvom "Už sme povyrástli...", tak sme mohli nazrieť do zrkadlovej sály na vernisáž výstavky. Prišiel čas odchodu. Milej pani Jarke sme sa poďakovali a vybrali sme sa na autobusovú stanicu. Aj keď trochu sklamaní sme sa tešili na príchod domov.

Filed under Fotogaléria

Čarovná škôlka

19. november 2009

Od augusta prebieha na našej škole projekt podporený Grantovým programom Hodina deťom. Čarovnú škôlku sa nám podarilo vybaviť modernými učebnými pomôckami ako aj terapeutickým bazénom a terapeutickou cestou, didaktickými pomôckami. Detičky sa už adaptovali, pracuje s nimi rómska asistentka učiteľa a dosahujú pekné výsledky. Najväčšie pokroky robia v oblasti sebaobslužných činností a komunikačných zručností. Najradšej však šantia v bazéne plnom guličiek.
Náš projekt zaujal tvorcov vianočnej TV šou, ktorá je vysielaná STV každý rok v predvianočnom čase. Dňa 19. 11. navštívil našu Čarovnú škôlku televízny štáb, aby natočil ako sa darí našim najmenším deťom. Tento krátky dokument bude odvysielaný práve v spomínanej vianočnej TV šou. Kedy? Určite to vopred oznámime všetkým našim priaznivcom a zvedavcom.

Filed under Fotogaléria

Červené stužky

november 2009

Mesiac november sa na našej škole nesie v duchu Kampane Červené stužky, ktorú organizuje Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline pod záštitou primátora mesta Žiliny Ivana Harmana, podporuje ju MŠ SR a KŠÚ v Žiline.
V tomto školskom roku prebieha už III. ročník a aj naša škola sa zapojila do tejto celoslovenskej kampane nasledovnými aktivitami:

  • žiaci vytvorili zaujímavé pohľadnice,
  • spolu s učiteľkami zhotovili nástenku,
  • triedne učiteľky v spolupráci s výchovným poradcom zorganizovali besedy na tému AIDS,
  • v čase od 23.11. do 1. 12. nosíme všetci červené stužky, aktivity zavŕšime dňa 1. 12. 2009, o čom budem všetkých informovať.

Filed under Fotogaléria

Striga Agáta opäť zabávala deti aj dospelých v Klenovci

4. november 2009

Striga Agáta aj tento rok doletela na svojej čarovnej metle do Kultúrneho domu v Klenovci, aj keď s miernym omeškaním, ale predsa. V utorok 4. novembra sa stretla najmä s najmenšími i staršími zvedavcami. Deti ju už netrpezlivo očakávali. Boli zvedavé, aké šibalstvá a čáry - máry si pre nich pripravila.
Už pri vstupe do vestibulu KD čakala prítomných výstavka jesenných prác detí z MŠ K. Pajera, žiakov zo ŠZŠ a ZŠ V. Mináča v Klenovci. Pred dverami do kinosály všetkých vítali biela a čierna pani.
Striga Agáta na začiatku nebola doma. V jej "byte" šarapatili dvaja nezbední čertíci a hľadali ju. Keď sa striga vrátila domov, veľmi ju nahnevala opovážlivosť čertov, a tak ich začarovala do štyroch ročných období. Vyslobodiť čertíkov z tohto kúzla mohli len deti s čarovnými pesničkami, básničkami a tancami. Naši najmenší sa tejto úlohy zhostili vynikajúco. Recitovali, spievali o jeseni, zime, jari aj lete, tancovali a zabávali sa. A ešte ako ich bolo počuť! Hudba, spev a aj slovo strigy zvučne znelo v celej sále.
Detičky z MŠ K. Pajera v Klenovci sa opäť ukázali ako veľkí tanečníci, ale aj speváci. S pomocou pani učiteliek strige a čertovi zatancovali a zaspievali. Na javisku ukázali svoje umenie aj členovia tanečného súboru ECHO a BZUČO z Hnúšte. Dievčatá zo ZŠ V. Mináča v Klenovci spolu s dievčatami zo ŠZŠ v Klenovci zatancovali moderný tanec vo vlastnej réžii. Diváci spievali a veru sa aj nasmiali.
Na záver deti zo ŠZŠ v Klenovci zatancovali Hriešny tanec. Boli takí perfektní, že striga Agáta nevydržala a pozvala do tanca čerta, bielu a čiernu pani. Nakoniec sa všetko dobre skončilo, čerti boli odčarovaní a mohli ďalej šantiť. Všetci, čo ukázali svoje umenie boli odmenení "čertovým zlatým dukátom".

Striga Agáta by sa chcela touto cestou poďakovať svojim kolegyniam za pomoc pri príprave a realizácii programu pod názvom "Galavečer so strigou Agátou - II. ročník".
Zároveň ďakuje veľmi pekne všetkým prítomným a najmä tým, čo pomohli pri organizácii tohto zábavno-kultúrneho podujatia. Osobitne sa chceme poďakovať Obecnému úradu v Klenovci za poskytnutie priestorov KD pri príprave a nácviku programu, riaditeľovi MKS J. Zvarovi za kvalitné ozvučenie.
Taktiež ďakujeme p. riaditeľke O. Kaľavskej a p. zástupkyni A. Koldrásovej z MŠ za príjemnú spoluprácu pri príprave programu, tanečnému súboru ECHO a BZUČO z Hnúšte, ako aj p. S. Zvarovej a M. Kochanovej za poskytnutie priestorov RODON-u.
Na záver strigu Agátu a všetkých zo ŠZŠ príjemne prekvapilo a potešilo stretnutie s p. starostom obce JUDr. Pavlom Struhárom, ktorý sa poďakoval za našu prácu, ocenil a vyzdvihol úspechy školy.

ĎAKUJEME!!!

Na "Galavečere strigy Agáty" sa stretneme opäť o rok!

                                            striga Agáta a kolegyne zo ŠZŠ v Klenovci

Filed under Fotogaléria

Exkurzia na ranč v Rimavskom Brezove

október 2009

V minulom školskom roku si väčšina našich žiakov mohla vyskúšať jazdu na koni, a keďže to malo veľký ohlas u žiakov, i tento rok sme navštívili Jazdecký klub Excel Madon v Rimavskom Brezove. Privítal nás ujo Dušan, jeden z hlavných členov jazdeckého klubu. Dušan nás previedol stajňou, v ktorej na nás už čakali všetky koníky. Netrpezlivo vykúkali zo svojich boxov, akoby sa tešili, že nás znovu vidia. Niektoré sa nám podarilo spoznať, no boli tam aj nové prírastky, a to najmä malé žriebätká. Po celý čas v stajni nás sprevádzali strakaté mačiatka, ktoré boli také milé a odvážne, že jedna z nich sa udomácnila v "kapucni" našej prváčky Sandry. Spolu s nimi sa nám pod nohy plietli aj ďalší obyvatelia ranča - psíkovia. Niektoré deti, najmä tie menšie, sa ich spočiatku báli, no po čase z nich všetok strach opadol.
Keď nám koníka osedlali, šup na neho. Niektorí si pripomenuli, aký je to úžasný pocit pozerať sa z "konskej" výšky na svet, a niektorí tento pocit zažili po prvýkrát. V každom prípade všetci sme mali úsmev na tvári a neskutočnú radosť v srdci. O nič menšiu radosť mali deti, keď mohli dať za odmenu všetkým koníkom v stajni kúsok sladkej odmeny - jablko. Treba pripomenúť, že tento úkon nie je jednoduchý a museli nabrať poriadnu odvahu, aby dokázali podať na dlani jablko, ktoré si priamo papuľou kôň vzal. Našťastie nikto sa nebál a každý koník tak bol odmenený. Po takýchto krásnych chvíľach bolo veľmi ťažké sa rozlúčiť s novými priateľmi, ale keďže čas letí, museli sme sa pobrať na autobus. Cestou na stanicu sme ešte nakŕmili divé kačky v Rimave a potom sme unavení, ale plní nových zážitkov vycestovali priamo domov.

Filed under Fotogaléria

Hurá na dopravné ihrisko!

26. október 2009

Dopravná výchova patrí medzi prierezové témy nášho ŠkVP, preto sme aj my využili možnosť realizovať niektoré aktivity priamo v teréne. Nové dopravné ihrisko v Hnúšti ponúka presne to, čo naši žiaci potrebujú. V pondelok 26. októbra 2009 čakalo žiakov ŠZŠ v Klenovci prekvapenie. Keď prišli do ráno školy a zazvonilo na prvú hodinu, pani riaditeľka im všetkým oznámila, že po prvej vyučovacej hodine pôjdu na Dopravné ihrisko do Hnúšte.
Všetci sa veľmi potešili - zasa uvidia niečo nové ! O deviatej už v sprievode triednych učiteliek čakali na autobusovej zastávke. Samozrejme - aj cesta autobusom bola pre nich zážitkom : veď takto necestujú každý deň.
Na dopravnom ihrisku v Hnúšti ich privítal náčelník mestskej polície v Hnúšti pán Mgr. M. Migaľa. Deti so zatajeným dychom počúvali jeho výklad a veľmi usilovne sa zapájali do všetkých aktivít, ktoré si pre ne pripravil. Za asistencie dvoch príslušníkov Obecnej polície z Klenovca si potom opakovali to, čo sa spoločne naučili : ako treba správne prechádzať cez ulicu, ako používať prechod pre chodcov, po ktorej strane cesty by mali chodiť, čo znamenajú niektoré dopravné značky atď. Ukázalo sa, že to vôbec nie je také jednoduché, ako sa im zdalo predtým a mnohí z nich sa priznali, že o niektorých pravidlách takmer nič nevedeli. Hoci v praktickej časti boli jednoznačne šikovnejší starší žiaci, ani mladší sa nedali zahanbiť. Keď niečo nevedeli, vôbec sa nebáli spýtať. A páni policajti im s úsmevom a ochotne odpovedali na zvedavé otázky.
Na konci praktického vyučovania na dopravnom ihrisku pán Migaľa všetkých veľmi pochválil za ich šikovnosť. Osobitne vyzdvihol snahu starších žiakov Milana Oláha a Jána Oláha, ktorí mu po celý čas so zanietením pomáhali.
Hodina v Hnúšti ubehla veľmi rýchlo a až po návrate do školy si deti uvedomili, že im vonku bolo aj trochu zima. Ale vôbec im to nevadilo. V teplých triedach sa za pár minút zohriali a na hodine sa už učiteliek vypytovali, kedy zasa pôjdu na dopravné ihrisko. Veď ujo policajt povedal, že tam skoro budú mať aj kolobežky !!!
Touto cestou sa chceme pekne poďakovať náčelníkovi MsP v Hnúšti Mgr. Milanovi Migaľovi ako aj príslušníkom Obecnej polície v Klenovci náčelníkovi Mgr. Kališkovi a p. Farkašovi za ochotu a pomoc pri realizácii tejto aktivity.

Filed under Fotogaléria

Pozóóór!!!
Striga Agáta sa už zobudila!!!

16. október 2009

Striga Agáta nás aj tentoraz prekvapila. Keďže je október mesiacom úcty k starším, spolu so svojimi najmenšími kamarátmi, žiakmi prípravného ročníka ŠZŠ navštívila milých ľudí v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Klenovci. Bolo im veselo. Spolu si zaspievali, zarecitovali básničky, detičky aj zatancovali. Potom striga Agáta spravila čáry - máry a už sme sa ocitli v rozprávke o Červenej čiapočke, čím sa aj dospelí vrátili do čias detstva a rozprávok. No a keďže bol práve Svetový deň výživy, darovali deti obyvateľom misu plnú vitamínov, začo oni dostali sladkú odmenu.

Za prežitie čarovných chvíľ ďakuje striga Agáta ako aj žiaci všetkým obyvateľom DDaDSS.

Filed under Fotogaléria

Svetový deň zdravej výživy

16. október 2009

Piatok 16. októbra 2009, keď si ľudia vo viac ako 150 krajinách na celom svete pripomenuli už tridsiaty krát Svetový deň zdravej výživy (World Day of Healthy Food), bol aj pre deti zo Špeciálnej základnej školy v Klenovci naozaj výnimočný.
Ráno o 8.15 hod sa všetci žiaci zhromaždili vo vestibule školy, kde im pani učiteľka B. Parobeková vysvetlila, čo to vlastne Svetový deň výživy je. Potom si už v triedach, pod vedením svojich triednych učiteľov, zopakovali prečo je vyvážená strava pre náš organizmus taká dôležitá, načo potrebujeme dostatok vitamínov a minerálov, bielkovín a vlákniny. Tiež si spoločne vysvetlili význam hesla dňa: "NECH JE TVOJIM LIEKOM TVOJA POTRAVA".
Mladších žiakov zaujala básnička Ľ. Podjavorinskej Chorý medvedík. Na jeho príklade sa spoločne zamýšľali nad tým, ako sa sami stravujú, prečo sú niektoré potraviny zdravé a iné zas nie a aké pravidlá v stravovaní by sme mali v záujme nášho zdravia dodržiavať. Veľký úspech mala spoločná príprava bryndzovej nátierky a ovocného šalátu v školskej kuchynke.
Pre starších žiakov si pedagógovia pripravili vedomostnú súťaž o vitamínoch, potravinách ako takých a správnej životospráve. Na matematike "chodili do obchodu" na nákup zdravých potravín a snažili sa pochopiť podstatu správneho stravovania sa podľa pyramídy vyváženej stravy. Svoje vedomosti si overili aj pri zostavovaní jedálneho lístku, riešení prešmyčiek a osemsmeroviek. No a aj v praxi sa nedali zahanbiť: jednohubky s rybou nátierkou a zeleninový šalát boli skrátka vynikajúce.
Na záver dňa bola vyhodnotená školská výtvarná súťaž na danú tému, kde najvyšší počet hlasov získala žiačka 3.ročníka Margaréta Oláhová.
Tento zaujímavý a obohacujúci deň, ktorý zažili žiaci našej školy, nám mal pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný. Preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť.

Filed under Fotogaléria

Čarovná ceruzka

13. október 2009

Čarovná ceruzka je názov výtvarnej súťaže žiakov špeciálnych základných škôl, ktorú organizuje ŠZŠ Rimavská Seč. Dňa 13. 10. sa konal II. ročník tejto súťaže, no a nemohli na nej chýbať ani žiaci našej školy. Tento rok deti kreslili na tému "Hrady a zámky ". Všetky práce boli naozaj veľmi pekné a zaujímavé. Z našej školy svoje výtvarné nadanie predviedli traja žiaci, a že im to išlo naozaj výborne, svedčí aj ich umiestnenie:

       1. miesto Vierka Oláhová - 5. roč.
       2. miesto Janko Oláh - 6. roč.
       Čestné uznanie - Janko Radič - 6. roč.

Deti dostali pekné vecné ceny a diplomy, ako aj chutné občerstvenie. Organizátorom kolegom zo ŠZŠ v Rimavskej Seči veľmi pekne ďakujeme za príjemné chvíle strávené v ich škole, plnej zaujímavých a inšpirujúcich výrobkov.

Filed under Fotogaléria

Didaktické hry v prírode a jesenné účelové cvičenie

6. október 2009

V utorok 6. októbra sme zorganizovali na našej škole jesenné účelové cvičenie pre starších žiakov a didaktické hry v prírode pre mladších žiakov.
Deň zahájila riaditeľka školy a oboznámila žiakov s ďalším programom. Hneď potom všetci žiaci aj s pani učiteľkami odišli do Pavlínky, kde podstata cvičenia prebiehala. Tam sa deti rozdelili do troch súťažiacich skupín mladších žiakov a dvoch skupín starších žiakov. Ich úlohou bolo prechádzať stanovišťami a plniť aktivity, za ktoré získavali body. Pochopiteľne, kto mal najviac bodov, zvíťazil. Každé stanovište bolo zamerané na inú oblasť - zdravotná oblasť, požiarna ochrana, ochrana prírody alebo u starších žiakov pobyt a pohyb v prírode. Poslednou a zrejme aj najzábavnejšou časťou cvičenia bolo zvyšovanie telesnej zdatnosti a rozvoja pohybových schopností. Keď si všetci "otestovali" svoje rozumové schopnosti a telesnú zdatnosť, neostávalo pani učiteľkám nič iné, len to celé vyhodnotiť. Samotné vyhlásenie výsledkov a ocenenie víťazov už prebiehalo na školskom dvore, kde ešte ostali starší žiaci, ktorí si zahrali vybíjanú (dievčatá) a futbal (chlapci).

Filed under Fotogaléria

KONVERGENCIE
V. ročník tvorivého pobytu detí so špeciálnymi potrebami

24.-27. september 2009

Občianske združenie OXYMORON a MKS v Rimavskej Sobote v rámci projektu Konvergencie už niekoľko rokov organizuje pre deti so špeciálnymi potrebami tvorivý pobyt v prírode. Tento rok sme sa aj my zapojili do tohto projektu a päť žiakov našej školy sa zúčastnili tohto zaujímavého podujatia. Strávili štyri nádherné dni v prírode v Rekreačnom stredisku Kokava - Línia na chate IPEĽ. Bývanie bolo pekné, strava päť krát denne a výborná, no a nudiť sa teda vôbec nestihli. Čakali ich tam lektori v tvorivých dielňach. Deti si vyskúšali svoju zručnosť a fantáziu vo výtvarnej dielni, pracovali s hlinou, textilom, drevom, korálkami, zacvičili si na fitloptách, upiekli voňavé koláčiky. Neďaleko chaty je postavená super "opičia dráha", trampolína, na ktorých sa dosýta vyšantili.
Žiaci - Margaréta Oláhová, Martinka Radičová, Alžbeta Oláhová, Janko Oláh a Mirko Cibuľa vzorne reprezentovali našu školu, za čo im aj pani asistentke Majke ďakujeme.
Ďakujeme taktiež autorke projektu Mgr. Regine Špitálovej, ako aj všetkým ostatným, že sme sa mohli zúčastniť tohto vynikajúceho podujatia.

Filed under Fotogaléria

Európsky deň jazykov

26. september 2009

Na 26. septembra pripadol Európsky deň jazykov. Na mnohých školách k tomuto dňu zrealizovali rôzne aktivity. Ani naša škola nebola výnimkou, a tak v pondelok 28. septembra sa žiaci našej školy spolu s pedagógmi stretli v telocvični.
Pod vedením pani učiteľky Mgr. B. Parobekovej sme si spoločne zasúťažili a oprášili vedomosti získané na hodinách slovenského jazyka, zemepisu a aj dejepisu.
Dozvedeli sme sa ale aj veľa nových vecí. Vedeli ste napríklad, že na svete sa hovorí asi 2500 jazykmi? Že Európsky parlament je výnimočnou inštitúciou, na pôde ktorej sa neustále oficiálne pracuje s 23 jazykmi a tromi rôznymi druhmi písma? Alebo, že v 27 členských štátoch existuje ďalších 60 regionálnych či menšinových jazykov, medzi ktoré patrí aj rómština?
Veľmi sa nám páčila aj časť, keď sme počúvali hudobné ukážky a mali sme uhádnuť v akom jazyku boli naspievané. Ale to nám najprv pani učiteľka prečítala krátke ukážky hovoreného slova v slovenčine, potom v češtine, ruštine, španielčine, francúzštine, angličtine a spolu sme sa aj naučili niekoľko slov v týchto jazykoch.
Na záver sme si vymaľovali zástavy členských štátov Európskej únie, samozrejme aj tú našu - slovenskú a vyzdobili sme si nimi vestibul školy.
No a kto vyhral? Hoci podľa nazbieraných bodov to bola 6. skupina, členovia ktorej si aj odniesli sladkú odmenu, v skutočnosti sme to boli my všetci - veď sme sa tak super zabávali a ani sme si nevšimli, že sa vlastne učíme!

Filed under Fotogaléria

Výstavka tekvicových strašidiel

25. september 2009

Žiaci a pedagógovia našej školy v rámci enviro - dňa vyrobili krásne tekvicové strašidielka ako aj iné pekné veci z prírodného materiálu, a ktorými sme sa zapojili do výstavky prác na námestí v Klenovci. Konala sa pri príležitosti IX. ročníka cezhraničného festivalu družobných obcí Klenovec SR a Mihálygerge MR pod názvom Návraty k hudobným tradíciám. Škola získala za výstavku od obce Klenovec ďakovný list, za čo samozrejme veľmi pekne ďakujeme. Určite sa zapojíme aj na budúci rok.

Filed under Fotogaléria

Stretnutie s rodičmi

24. september 2009

Aj tento rok sme si pripomenuli Deň Eura spolu s rodičmi. Zorganizovali sme stretnutie pedagogických zamestnancov školy s rodičmi, ktorého súčasťou bola súťaž medzi rodičmi zameraná na to ako sa vedia orientovať v euro sumách, v nakupovaní. Všetci sme sa zabavili a upevnili vzťahy medzi pedagógmi a rodičmi. Pre rodičov sme pripravili na záver burzu obnoseného šatstva, čo ich veľmi potešilo.

Filed under Fotogaléria

"ENVIRO-DEŇ"

24. september 2009

Environmentálna výchova sa stala jednou z prierezových tém nášho školského vzdelávacieho programu. Hneď v septembri sme zorganizovali na našej škole jeden zaujímavý enviro - deň, keď si žiaci netradičnou formou pripomenuli dôležitosť ochrany životného prostredia.
Žiaci sme hneď ráno rozdelili do dvoch skupín - mladší (prípravný až štvrtý ročník) a starší žiaci ( piaty až deviaty ročník) a plnili zaujímavé úlohy v telocvični a v triede.
Menší žiaci sa vybrali na potulky s veveričkou Hryzkou. Veverička ich oboznámila so spôsobom života v lese a so svojimi priateľmi i nepriateľmi. Potom sa deti na lesné zvieratká zahrali. Najväčšiu radosť robilo nielen žiakom, ale aj pani učiteľkám zahrať sa na datľa, čo znamenalo, že mohli praskať balóny. Keď veveričky vyzbierali všetky lieskové oriešky (balóny) v telocvični a zároveň sa im podarilo utiecť pred líškami do svojich brlôžkov, tak sa pani učiteľky so "zvieratkami" porozprávali na tému "Človek a voda". Žiaci veľmi rýchlo pochopili, že voda je nevyhnutná pre všetkých návštevníkov lesa, ale aj pre nich - žiakov - obyvateľov Zeme a je veľmi dôležité, aby ju neznečisťovali. Keď sa dozvedeli, čo môže ľudská ľahostajnosť urobiť s vodou, vybrali sa na miesto, kde sa následky tejto zlej vlastnosti liečia, a to priamo do "nemocnice pre znečistenú vodu" do čističky odpadových vôd. Tam im pán Demeter vysvetlil a ukázal, akým zdĺhavým uzdravovacím procesom musí prejsť voda, aby sa vyliečila a mohla tak tiecť ďalej dole Rimavou do ostatných miest a obcí v našom okrese.
Starší žiaci si v triede spoločne s vyučujúcimi zopakovali a doplnili informácie o dôležitosti vody pre náš život. Zábavnou formou si predostreli jeden z najväčších "ochorení" našej planéty - znečistenie životného prostredia odpadkami. Následne si vlastnoručne ukázali ako tomuto "zdravotnému problému" možno predísť - separáciou odpadu. Žiaci s pomocou vyučujúcich využili dary samotnej prírody (ovocie, zelenina, šišky, šípky...) a vyrábali panáčikov z prírodnín, ktoré bolo možno vidieť na výstave na námestí pri príležitosti folklórneho festivalu "Návraty k hudobným tradíciám", tak ako minulý rok. Na záver všetkých splnených aktivít sa aj starší žiaci zúčastnili exkurzie na ČOV v Klenovci.
Touto cestou by sme sa chceli poďakovať zamestnancovi ČOV Klenovec, pánovi Demeterovi za jeho ochotu a zhovievavosť a zároveň aj jeho nadriadenému pánovi Ing. Jurikovi za ústretovosť a spoluprácu.

Filed under Fotogaléria

Minifutbal v Revúcej

23. september 2009

Na našej škole sa športu venuje náležitá pozornosť. Organizujeme a zúčastňujeme sa rôznych športových súťaží v rámci regiónu. Inak nebolo ani v jeden pekný slnečný deň - 23. septembra, keď sa družstvo starších žiakov našej školy zúčastnilo súťaže v minifutbale, ktorú organizovala ŠZŠ v Revúcej. Pod vedením kapitána Milana Oláha si výborne zahrali Ján Oláh, Miroslav Cibuľa, Ondrej Radič a Gejza Cibuľa. Súťažili so žiakmi ŠZŠ Hnúšťa, Revúca, Jelšava a ZŠ Jelšava. Ocenenie sme síce nedoniesli, ale zato sme získali nové kamarátstva, spoznali sme ďalšiu peknú školu. Žiakom však patrí veľká pochvala za vynikajúce športové správanie a reprezentáciu školy.

Filed under Fotogaléria

OFDM SLOVENSKO

16. september 2009

V minulom školskom roku sa na našej škole konalo množstvo športových podujatí a súťaží v rámci školy, medzi školami v obci, ale organizovali sme aj Športové hry žiakov ŠZŠ v našom regióne. Aktívna práca všetkých zamestnancov školy bola veľmi úspešná a výsledky našej práce zožali úspech - dostali sme zaujímavé ocenenie.
Deň 16. september 2009 bol pre našu školu v jej celej histórii naozaj výnimočný a nezabudnuteľný. Zástupcovia školy sa zúčastnili "Celoštátneho vyhodnotenia II. ročníka Olympijského festivalu detí a mládeže (OFDMS) 2009" v City Hotel Bratislava, kde prevzali ocenenie - Čestné uznanie za aktívnu prípravu a organizáciu OFDMS. Ocenenia odovzdával prezident slovenského olympijského výboru pán František Chmelár za účasti samotného prezidenta Slovenskej republiky pána Ivana Gašparoviča.
Druhý ročník festivalov z iniciatívy Slovenského olympijského výboru spoločne vyhlásili Ministerstvo školstva SR, Združenie miest a obcí Slovenska, Slovenská asociácia športu na školách a samosprávne kraje SR. Súťažilo sa v štyroch kategóriách - materské školy, základné školy, stredné školy a špeciálne školy. Z každého kraja boli vybratí najlepšie školy z každej kategórie.
Naša škola bola vybratá spomedzi špeciálnych škôl v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Špeciálne školy neorganizujú klasické OFDMS, vyhodnocujú sa športové aktivity školy počas celého školského roku.
Nedá mi nespomenúť, že v kategórii stredných škôl získala ocenenie SOŠ v Hnúšti.
SOŠ Hnúšťa a ŠZŠ Klenovec takto úspešne reprezentovali náš región.

GRATULUJEME!
                                                        Kolektív ŠZŠ Klenovec

HOLOKAUST

9. september 2009

Rómovia žijú v Európe celé stáročia. V jednotlivých krajinách tvoria dávno etablovanú a historicky hlboko zakorenenú etnickú menšinu. Spôsob života Rómov v rodných krajinách je celkom odlišný od všeobecne rozšírených predstáv a klišé týkajúcich sa Rómov.
Holokaust Rómov predstavuje základný prelom v histórii, keďže táto etnická menšina sa v priebehu mnohých storočí integrovala do väčšinovej spoločnosti. Na základe rasovej národnosocialistickej ideológie, Rómov postupne zbavili práv, ich základu na zabezpečovanie rodín a nakoniec ich deportovali do táborov smrti..
Cieľom politiky masového vyvražďovania organizovaného národnosocialistickým štátom bolo vyhladenie etnickej menšiny od jej najmladších po jej najstarších členov. Genocída Rómov bola vykonaná z toho istého motívu rasovej mánie, bola tak isto dopredu premyslená s tým istým prianím systematického a úplného vyhladenia ako genocída Židov.
9. septembra 2009 si žiaci našej školy pripomenuli pod vedením triednych učiteľov holokaust a spoločne si uctili pamiatku státisícov Rómov, ktorí sa stali jeho obeťami v nacistami okupovanej Európe - čo bol zločin, ktorý je jedinečný v histórii, a ktorý je ešte stále nepredstaviteľný, pokiaľ ide o jeho rozsah. V jednotlivých triedach prebehli besedy - rozhovory učiteľov so žiakmi na túto tému, s použitím materiálov, dokumentov a dobových svedectiev jednotlivcov.

A je to tu znovu!!

2. september 2009

Nový školský rok 2009/2010 konečne prišiel.
Aj na našej škole sme sa všetci veľmi tešili na stretnutie so spolužiakmi po prázdninách, určite sa niektorí potešili, keď uvideli svoje učiteľky.
Všetci sme sa stretli 2. septembra 2009 o 8. hod. na školskom dvore. Zavítal medzi nás aj pán starosta JUDr. Pavel Struhár a všetkým poprial do nového školského roku všetko dobré, veľa síl a úspechov, začo mu veľmi pekne ďakujeme. Pani riaditeľka všetkých prítomných privítala, najmä však nových žiakov. Predniesla slávnostný príhovor, oboznámila prítomných s pedagogicko - organizačným zabezpečením nového školského roka, každý žiak bol oboznámený so svojou novou triednou učiteľkou, či triednym učiteľom. Žiaci sa zoznámili so svojimi novými triedami, učebnicami a rozpŕchli sa domov. Nie však nadlho. Od 3. septembra začíname naplno!!!

Filed under Fotogaléria

"Tri hodiny deťom"

31. august 2009

je názov projektu, ktorý podala naša škola v rámci 10. ročníka Grantového programu Hodina deťom. Projekt bol úspešne schválený a začal sa realizovať na našej škole v auguste 2009.
Cieľom projektu je zvýšiť úroveň pripravenosti rómskych detí predškolského veku ( 4 - 5 rokov ) na vstup do školy a predísť poruchám učenia a správania sa. Osem detí, ktoré tvoria cieľovú skupinu, pochádza z rómskej osady, zo sociálne znevýhodnených rodín.
Aktivity v projekte sú zamerané na rozvoj schopností, zručností a vedomostí, prostredníctvom ktorých sa zvýši úroveň pripravenosti detí na vstup do školy, ich šanca zvládnuť testy školskej zrelosti, úspešne absolvovať 1. ročník ZŠ, resp. prípravný ročník ŠZŠ a zároveň je predpoklad predísť poruchám učenia a správania sa. Aktivity s deťmi budú systematicky a pravidelne prebiehať 3 hodiny denne v "Čarovnej škôlke" počas školského roka 2009 / 2010 mimo školských prázdnin. Sú zamerané na zvyšovanie úrovne troch základných zložiek osobnosti : reč, sebaobsluha, motorika a na predchádzanie porúch učenia a správania sa.
V rámci schváleného projektu získala naša škola na jeho realizáciu 7000 €, v rámci ktorých sme zakúpili, resp. zakúpime moderné učebné pomôcky, terapeutické pomôcky, didaktické hračky a iný potrebný materiál.

Filed under Fotogaléria

Netradičné prázdniny v našej škole

31. august 2009

V prvý augustový týždeň, počas tohtoročných školských prázdnin sa učitelia našej školy stretli pri nezvyčajnej práci. V rámci projektu "Tri hodiny deťom" podporeného z Grantového programu Hodina deťom, sme sa rozhodli vlastnoručne vymaľovať zrekonštruované triedy školskej družiny, v priestoroch ktorej bude v novom školskom roku 2009/ 2010 umiestnená "Čarovná škôlka".
Toto predškolské zariadenie budú navštevovať tri hodiny denne rómske deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a jeho cieľom bude vytvárať podmienky pre pravidelnú systematickú prácu s deťmi, zvýšiť kvalitu života detí prostredníctvom vzdelávania, ako aj podnietiť spoluprácu medzi organizáciami z rôznych sektorov najmä v komunite, ktoré spájajú svoj potenciál v prospech týchto detí.
V pondelok ráno sme sa postavili "v plnom nasadení" k vedrám s farbou a spoločne sme "odštartovali". Hoci nie jedna z nás držala maliarsky valček v rukách po prvýkrát, robota nám šla pekne od ruky. Po pár hodinách už dokonca bolo vidieť aj prvé výsledky. Samozrejme, že nás to poriadne povzbudilo a aj vďaka pochvalným komentárom a veľmi chutným obedom od našej maliarsky skúsenejšej a kuchársky zručnej Majky, do stredy k vymaľovaným stenám postupne pribudol aj vynovený strop s radiátormi. Priestory sa nádherne rozžiarili žltou farbou, s ktorou ale vôbec neladili staré drevené skrinky. Bolo teda prijaté spoločné rozhodnutie premaľovať aj skrinky. K žltej pribudla oranžová, červená, biela a modrá. Do konca týždňa už všetko, čo potrebovalo nový náter, žiarilo v novom šate . No a keď cez víkend bola položená aj nová plávajúca podlaha a väčšina zariadenia "Čarovnej škôlky" už stála na svojom definitívnom mieste, všetci sme sa mohli právom s hrdosťou usmievať.

Filed under Fotogaléria