Svetový deň vegetariánov

Vegetariáni majú svoj svetový deň. Vyhlásila ho Medzinárodná vegetariánska únia na 24. svetovom vegetariánskom kongrese v indickom Naí Dillí v roku 1977. Oslavuje sa od roku 1978. V súčasnosti už vegetariánstvo nie je také výstredné ako kedysi. Ľudia sú zhovievavejší. Ak sa niekto vzdá mäsa, berú to ako súčasť „moderného“ zdravého životného štýlu. Nezáleží pritom, či ste sa na „zelenú cestu“ dali z vlastného presvedčenia alebo zo zdravotných dôvodov. Mnohé známe osobnosti propagujú vegetariánstvo a stávajú sa vzorom pre zástupy svojich fanúšikov. V rýchlych občerstveniach vymýšľajú pre vegetariánov špeciálne menu, vo väčších mestách zakladajú extra podniky.

Aj bez mäsa môže byť strava pestrá a výživná, preto sme to dnes skúsili aj my. Aj my sme chceli žiť zdravo ako oni, tak sme si pripravili ľahké vegetariánske občerstvenie.

Ráno sme si na vyučovaní zopakovali, aké druhy ovocia a zeleniny poznáme, aký pozitívny vplyv majú na ľudský organizmus (prísun vitamínov a výživných látok). Spoločne sme si povedali, na čo využívame ovocie a zeleninu, čo z nich vyrábame a pod. Potom začala príprava občerstvenia, natreli sme si chlebík s maslom, paprikou a paradajkou a ako dezert k tomu sme mali jabĺčka a hrušky. Na podporu myslenia sme jedli aj vlašské oriešky.

Po občerstvení sme vytvorili ovocné a zeleninové košíky z papiera, ktoré sme si dali na nástenku v našej triede.