Najkrajší páv

Majestátny chvost, aristokratické držanie tela a pohľad plný rešpektu a sebavedomia.


Pávy sú známe svojim silným čarom a charizmou, preto majú popri ostatných vtákoch špeciálne postavenie.
Status kráľa pávovi neprislúcha náhodou. Korunka, ktorú hrdo nosí na hlave, predstavuje jeho najväčšiu pýchu, hneď po chvoste, ktorý tvorí viac a 60 percent dĺžky jeho tela. So stiahnutým chvostom dosahuje telo páva viac ako 3 metre. Je známy svojou pestrou farebnosťou, v ktorej dominuje modrá a zelená, no výnimočný nie je ani páv albín, ktorého telo aj chvost majú krásnu snehobielu farbu.
Páv bol odnepamäti zvieraťom imidžovým, ozdobovali si ním záhrady panovníci a ich chovatelia tak činia dodnes. Majestátne postavenie pávov dokazuje aj spôsob ich života. Pávy sú tvory pomerne rozmaznané, neznesú sa so zvieraťom iného druhu. Svoje výnimočné postavenie si veľmi dobre uvedomujú a na základe toho si vyvinuli aj zmysel pre pózovanie a predvádzanie sa.

Pod názvom „Najkrajší páv“ sa konal už 15. ročník regionálnej pracovno-technickej súťaže Dielo šikovných rúk. Boli sme milo prekvapení, že po oboznámení žiakov s realizáciou súťaže záujem prejavilo veľa žiakov. Do súťaže sa zapojili žiaci 6 špeciálnych základných  škôl: z Hnúšte, Klenovca, Lučenca, Rimavskej Soboty, Rimavskej Seče, ktorí poslali až 59 prác. Pri vyhotovení pávov žiaci využili svoju šikovnosť, kreativitu a nápaditosť.
Veľmi nás potešila nápaditosť detí, ktoré nám poslali svoje práce.
Porota mala veľmi ťažkú úlohu posúdiť a oceniť najlepšie nápady, fantáziu a cítenie mladých tvorcov, odmenení boli aj žiaci našej školy. Na 2. mieste sa umiestnili Dominik Cibuľa a Simon Cibuľa. Gratulujeme!!!